To je to što me zanima!

Slovencima moraju platiti 40 milijuna kn za buseve iz 1990.

Splitski Promet i A-Cosmos sklopili su 1990. ugovor o leasingu za devet autobusa. Promet je 1993. godine prestao plaćati rate za leasing, a nastavio koristiti buseve
Vidi originalni članak

Splitski Promet i A-Cosmos sklopili su davne 1990. godine ugovor o leasingu za devet autobusa. Promet je “ničim izazvan” 1993. godine prestao plaćati rate za leasing, a nastavio koristiti autobuse.

Slovenci su zato 1999. godine pokrenuli tužbu, a proces je dovršen prije nekoliko dana na Visokom trgovačkom sudu. Po presudi, Promet koji je u većinskom vlasništvu Grada Splita, mora Slovencima isplatiti nešto više od 40 milijuna kuna!

Iako se slovenska tvrtka već bila uknjižila na Prometove nekretnine, te je imala sva prava pokrenuti ovrhu nad splitskom tvrtkom, taj scenarij je izbjegnut. 

Tako je proteklih dana u Splitu boravio Joža Šolar, direktor A-Cosmosa i u trodnevnim dramatičnim pregovorima dogovorena je obročna otplata duga. Slovenac je bio čvrst i dogovor je bio neizvjestan do zadnjeg trenutka.

Tako je u petak nakon sjednice Nadzornog odbora Prometa počeo posljednji krug pregovora, i nakon puna četiri sata rasprave dogovor je ipak postignut.
 Obzirom da je Promet koji zapošljava 750 djelatnika u vječnim poteškoćama s likvidnošću, jasno je da će Grad Split zagrabiti u kesu i isplatiti prvu ratu, a potom i cijeli dug Slovencima.

Prema riječima gradonačelnika Baldasara, Grad će stati iza svoje tvrtke, a radna mjesta kao ni sama djelatnost prijevoza neće biti ugrožena.

Isto je potvrdio i dogradonačelnik Goran Kovačević:

- Najvažnije je da smo napravili sve da se izbjegne blokada “Prometa” i da se ne dovede u pitanje njegovo funkcioniranje i isplata plaća radnika - zaključio je Kovačević.

A sve je moglo ispasti i drugačije, puno bezbolnije i za Promet i za Grad Split da su se samo nagodili sa Slovencima. Ali nisu. Nagodba je, naime, otkazana zbog sumnji u kriminal. Ne ulazeći u “prapovijesnu” 1993. godinu Promet i slovenska tvrtka su se krajem 2014. godine nagodili na sudu na iznos od 32 milijuna kuna. 

Nakon toga je u veljači splitsko Gradsko vijeće ovlastilo gradonačelnika Baldasara da ide na nagodbu sa Slovencima, ali je splitski “poteštat” na koncu od toga odustao, iako je on zapravo i dogovorio nagodbu:

- Upozoren sam od strane jedne institucije da to ne činim - rekao je gradonačelnik Baldasar na sjednici Gradskog vijeća prije pet dana.

No, nije želio reći koja ga je to točno institucija upozorila, ali je dodao i da na sjednici u veljači prošle godine nije bilo konsenzusa, a i neki vijećnici izrazili su sumnju u nagodbu.

Slično je izjavio i Željko Krnić, direktor “problematičnog” gradskog prijevoznika Prometa.

Zašto je nagodba otkazana?

Direktor gradskog prijevoznika tvrtke Promet Željko Krnić kazao je isto što i gradonačelnik Ivo Baldasar. Otkazali su nagodbu zbog sumnji u kriminal.

- U slučaju nagodbe sumnjalo bi se u pogodavanje privatnim interesima pa smo upravo zato išli na iscrpljivanje svih pravnih mogućnosti - kazao je Krnić.

Idi na 24sata

Komentari 56

  • Artusartus 01.02.2016.

    Dok se po gudurama igraju s ovcama, imaju svoj pojam o obrazu - ali kada siđu "namore" i nakače se na neku od civilizacijskih struktura ...

  • Milokliz 01.02.2016.

    Devet autobusa 40 miliona kuna mi malo previše i šta nije to ošlo u zastaru

  • SToleranca 01.02.2016.

    Ovaj naš narod, pa strašno nešto... Jel moguće da postoji sumnja u kriminal gdje god se okreneš? I od kuda njima pravo plaćati nečija dugovanja novcem poreznih obveznika? Dotična tvrtka mi djeluje kao rupa bez dna (uz napomenu da ih u Splitu ima par takvih), toliko novca grad izdvaja, a nikad dosta. Javni prijevoz je i dalje nekvalitetan i skup, što se više novaca daje, to je sve gore i gore........

Komentiraj...
Vidi sve komentare