To je to što me zanima!

Sofija i Skoplje nadaju se kompromisu do 10. studenoga

Na samitu u Sofiji 10. studenoga bit će usvojen europski plan o uspostavi regionalnog ekonomskog prostora na zapadnom Balkanu, kako je dogovoreno na samitu u Trstu u srpnju 2017.
Vidi originalni članak

Bugarska i Sjeverna Makedonija dogovorile su prošli tjedan da će do 10. studenoga pokušati riješiti svoje povijesne nesuglasice kako bi Skoplje moglo započeti pregovore o pristupanju Europskoj uniji.

- Treba pokrenuti (bilateralne) razgovore na svim razinama kako bi se postigao kompromis do 10. studenoga - kada se u Sofiji održava ekonomski samit EU-a i država zapadnog Balkana, rekao je bugarski premijer Bojko Borisov nakon sastanka s makedonskim šefom diplomacije Bujarom Osmanijem u petak u Sofiji. 

NA SUMMITU U BRUXELLESU Europska unija uvodi sankcije Bjelorusiji, zaprijetila Turskoj...

Na samitu u Sofiji 10. studenoga bit će usvojen europski plan o uspostavi regionalnog ekonomskog prostora na zapadnom Balkanu, kako je dogovoreno na samitu u Trstu u srpnju 2017. u sklopu Berlinskog procesa.

Bugarska i Sjeverna Makedonija spore se oko jezika i nekih povijesnih osoba, pisaca i pjesnika.

Bugarska, članica EU-a od 2007., smatra da je makedonski jezik bugarski dijalekt i traži da ga se službeno ne označava kao „makedonski jezik” nego kao „službeni jezik Republike Sjeverne Makedonije”.

- Latentni animozitet, nasljeđe prošlosti, mora biti prevladan - složio se Osmani.

VON DER LEYEN: 'Dogovor oko Brexita još uvijek je moguć, Europa ga i dalje želi'

- Bugarska shvaća suvremenu političku realnost, a Sjeverna Makedonija mora prihvatiti povijesnu realnost - naglasio je Borisov.

Mješovito povjerenstvo povjesničara koje bi trebalo riješiti sporna pitanja sastat će se ovaj tjedan u Skoplju nakon godinu dana stanke.

Europski povjerenik za proširenje Oliver Varhelyi pozvao je u srijedu u Skoplju dvije strane da pronađu rješenje kako bi do kraja godine mogli početi pristupni pregovori sa Sjevernom Makedonijom.

TAJNA INAUGURACIJA EU odbija priznati Lukašenka bjeloruskim predsjednikom

Bugarska je bila prva država koja je priznala neovisnost Makedonije 1992. i podržala je kompromisni dogovor Skoplja i Atene o preimenovanju države u Republiku Sjevernu Makedoniju što je omogućilo njezin ulazak u NATO u ožujku ove godine.

Idi na 24sata

Komentari 0

Komentiraj...
Vidi sve komentare