To je to što me zanima!

Srednjoškolci postigli svjetski uspjeh i 'rasturili matematiku'

Hrvatski srednjoškolci osvojili su čak šest medalja na IJSO-u (International Junior Science Olympiad) na Baliju za učenike do 16 godina
Vidi originalni članak

Učenici iz Zagreba, Splita i Varaždina bili su najbolji na natjecanju 270 učenika iz 48 zemalja u prirodnoznanstvenim predmetima.

Na natjecanju iz fizike, kemije i biologije nadmetalo se 270 učenika iz 48 zemalja. Darijan Gudelj iz III. gimnazije Split osvojio je srebrnu medalju, dok su se učenici Luka Bulić Bračulj i Barbara Sumić, također iz te splitske škole, Luka Kraljević i Ema Moškatelo iz zagrebačke XV. gimnazije, te Andrea Križanić iz Prve gimnazije Varaždin iz Indonezije vratili s brončanim medaljama.

Darijan Gudelj, Luka Bulić Braculj i Barbara Šumić iz Splita dio su pobjedničkog tima

- Osim faktografskog znanja, tražilo se i logičko razmišljanje. Često se u testovima nađe pojam viših razreda ili pojam koji nije u srednjoškolskom programu. Oni nam taj nepoznati pojam objasne dovoljno da mi dalje logičkim razmišljanjem možemo riješiti zadatke koji se odnose na njega. Osim tog teorijskog testa, zadan nam je i test višestrukog izbora s 30 zadataka te eksperimentalni dio za tročlane timove. I tu težište nije bilo na faktografiji, nego se očekivalo spretno rukovanje laboratorijskom opremom te donošenje zaključaka i računanje - kaže nam Darijan Gudelj.

Taj mladi Splićanin natjecao se na brojnim državnim natjecanjima iz tehničkog, hrvatskog i fizike, a iz matematike je bio tri godine zaredom državni prvak. Natječe se i iz robotike te je na ovogodišnjem Robocupu - svjetskom natjecanju iz robotike u disciplini robotskog nogometa bio drugi.

Odlazak učenika na IJSO omogućilo je hrvatsko Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta, a s njima su u svojstvu mentora bili nastavnici Filip Torić, Branimir Bertoša i Andreja Lucić sa zagrebačkog Prirodoslovno-matematičkog fakulteta.

- Najzanimljiviji dio natjecanja bio je eksperimentalni dio gdje smo radili ekstrakciju ulja muškatnog oraščića. Za samo natjecanje najviše smo se pripremali sami, a imali smo i četiri dana organiziranih priprema na PMF-u u Zagrebu pod vodstvom naših mentora. Tu smo imali pristup laboratorijima, a pomagali su nam i pojedini profesori iz škole. Ove godine naša se ekipa sastojala od vrlo kvalitetnih članova koji su, prvenstveno marljivim radom i uz pomoć mentora, ostvarili ovaj rezultat na koji smo vrlo ponosni. Nadam se da ću sudjelovati na još međunarodnih natjecanja jer je put na Bali bio jedno zaista nezaboravno iskustvo, i to ne samo zbog natjecanja, nego i zbog druženja s djecom iz cijelog svijeta - rekla nam je Barbara Šumić (15).

Idi na 24sata

Komentari 28

  • mihaella 30.12.2016.

    To samo pokazuje kako naša djeca nisu glupa. PISA istraživanje pokazuje kako Nastavni (obrazovni) planovi i programi rada nisu dobri, kako nastava nije suvremena, usmjerena na učenika i na razvoj njegovih sposobnosti, već na čistu štreberiju. Štreberija skriva pokapacitiranost, nesposobnost, osrednjost i nemogućnost mišljenja svojom glavom, što imamo prilike gledati i slušati svaki dan, s najvišeg mjesta u državi.

  • Lun@ 777 30.12.2016.

    Bravo za našu mladež. Iako nam je školstvo u rasulu, staromodno, treba poboljšanja, naši učenici su opet pokazali da ima izvanredno nadarenih učenika. Ovo je vijest za naslovne stranice svih novina, a ne prepucavanje političara. Samo se nadam da neće i ti mladi otići van raditi, da će država prepoznati nadarene osobe i zbrinuti ih kod nas, a ne vani.

  • 29.12.2016.

    A sta je sa onim istrazivanjem od prije par tjedana.?

Komentiraj...
Vidi sve komentare