To je to što me zanima!

Strani mediji: Hrvatska bira EU unatoč dužničkoj krizi i euru

Ugledni New York Times ističe kako potez Hrvatske signalizira da je EU privlačna zajednica za regiju unatoč dužničkoj krizi i neslaganju oko zajedničke valute
Vidi originalni članak

O hrvatskom referendum, na kojemu su se građani izjasnili o ulasku zemlje u EU, pisali su mnogi strani mediji. New York Times javlja kako su Hrvati sa dva naprema jedan izglasali pristupanje EU. Times ističe kako potez Hrvatske signalizira da je EU privlačna zajednica za regiju unatoč dužničkoj krizi i neslaganju oko zajedničke valute. 

''Hrvatska je na referendumu pristala ući u EU 1. srpnja 2013. i preuzeti će euro kao valutu, ali ne dok ne ispuni ekonomske kriterije'', piše NY Times.

BBC piše kako su hrvatske vlasti bile pomalo razočarane slabim odazivom građana koji je bio oko 44 posto. Ističe kako je hrvatsko pristupanje EU stiglo 20 godina nakon odcjepljenja od bivše Jugoslavije koje je pokrenulo ''krvavi rat 1991. do 1995".

Agencija AP prenosi izjave hrvatskog premijera Zorana Milanovića koji je rekao kako je slab odaziv Hrvata na referendum rezultat umora građana. Milanović je istaknuo kako je ova odluka prekretnica u hrvatskoj povijesti te da od sada svaki uspjeh ili neuspjeh ovise isključivo samo o Hrvatskoj.

Hrvati su velikom većinom podržali ulazak u Europsku uniju, uz neočekivano snažni pozitivan odgovor na referendumu kojeg je nervozni Bruxelles čekao u strahu od antagonističke reakcije, piše britanski Guardian

Svjetski mediji su prenijeli kako Hrvati danas odlučuju na referendumu o ulasku u Europsku Uniju. BBC javlja kako istraživanja pokazuju da 60 posto Hrvata podupire ulazak u EU kao i sve veće i značajnije stranke. Pišu i kako se protivnici ulaska najviše boje da će Hrvatska koja je postala samostalna prije dva desetljeća izgubiti svoj suverenitet dok zagovarači ulaska misle da je članstvo u EU-u najbolja opcija za državu u dugogodišnjem periodu.  

BBC javlja i kako je general Ante Gotovina poručio kako će izaći na referendum i kako će glasati za ulazak u EU. 

Reuters javlja da su hrvatski čelnici 'dali do znanja da nema bolje opcije od pridruženja Hrvatske Europskoj uniji, usprkos ekonomskim previranjima'. Prenosi kako dio Hrvata strahuje za gubitak suvereniteta ukoliko zemlja pristupi Europskoj uniji. 

AFP piše da su hrvatski politički dužnosnici, "jednoglasno proeuropski orijentirani", ocijenili da je glas u korist integracije u EU "najvažnija odluka u zemlji od njezina osamostaljenja koja je izborena uz cijenu rata od 1991-95 protiv srpskih pobunjenika i u kojem je poginulo 20.000 ljudi". 

Slovenska agencija STA piše da je "članstvo Hrvatske u Europskoj uniji bilo jedan od strateških ciljeva države od njezina osamostaljenja".

O izlasku Hrvata na referendum su izvijestili RIA Novosti, France24, Al Jazeera i drugi. 

Idi na 24sata

Komentari 38

  • slanina z grajom 23.01.2012.

    ja se tješim...ako nas nisu uspjeli uništiti Turci, Srbi pa ni hdz e pa valjda ćemo izdržat dok se to smeće od unije ne raspadne

  • Car Mrgud 23.01.2012.

    Hrvatska se jedva može smatrati državom.To je do izbora bila republika pro forme,teritorij za pljačku i sisanje novaca od strane rodijaka iz susjedne države i njihovih bijednih slugu iz naših prostora.Ovdje nema ekonomije,nikakvih grana gospodarstva,pravusuđa,a o deviznim rezervama nemremo ni sanjat.A to su uvjeti koji neki teritorij čine "državom".Nova garnitura, tzv."vladajuća",nastavlja istim utabanim putevima lopovske veleizdajničke organizacije i samo potvrđuje tezu da je ova nazovidržava u stvari običan bijedni prišt.

  • vinja 23.01.2012.

    Najzanimljivije je kod hrvatskih građana da su danas jako pametni i znaju sve o besmislensti ulaska Hrvatske u EU. Jučer međutim, ostali su kod kuće i ne potrudivši se doći na birališta i zaokružiti PROTIV. I što je onda takav narod zaslužio?

Komentiraj...
Vidi sve komentare