To je to što me zanima!

Stručnjaci: Priča o suši samo isprika za novo poskupljenje

Val za valom poskupljenja preplavljuje skromne proračune građana, a ekonomosti i sindikalci kažu da više cijene nisu opravdane
Vidi originalni članak

Porast cijena počeo je napuhavanjem cijene barela nafte 2008. kada je on iznosio 147 dolara, od čega su špekulanti, prema mišljenjima ekonomista, baratali s 47 dolara nepotrebna rasta cijene. U posljednje dvije godine na jesen su skakale cijene kruha i mlijeka, a od svibnja plaćamo 20 posto skuplju struju i 22 posto skuplji plin. Gotovo svaka dva tjedna povisuju se i cijene naftnih derivata, a samo prije desetak dana litra benzina je “skočila” za 32 lipe. Iz Vlade poručuju da će biti i gore, ali zbog toga nebo “ne plače”. Suša već mjesecima para oranice. Prema riječima predsjednika Hrvatske poljoprivredne komore Mate Brlošića, nanijela je štetu veću od milijardu kuna. Pribroji li se i šteta od kasnog mraza u proljeće, onda ona prelazi milijardu i pol kuna. No stručnjaci smatraju da nema opravdanja za najavljeni rast cijena hrane.

- Hrvatska je mala zemlja i sa zalihama od 20 posto ne bi trebala imati problema pa tako ni poskupljenja hrane nisu opravdana, samo Vlada to ne zna iskoristiti - rekao je ekonomist Ljubo Jurčić. I čelnik Nezavisnih hrvatskih sindikata Krešimir Sever upozorava da bi poskupljenje kruha i mesa bilo potpuno neopravdano.

- Još trošimo meso othranjeno na prošlogodišnjim usjevima pa zbog toga ono ne bi trebalo poskupjeti. Kad je riječ o kruhu ni tu poskupljenja nisu opravdana jer je urod pšenice bio dobar i vrijeme mu je pogodovalo. Znamo da nas opet čeka poskupljenje hrane, ali sad je vrijeme da se uvaži naš prijedlog i da se smanji PDV na hranu i da bude pet posto. Kao i obično sve će pasti na leđa građana koji i sada od prosječnih primanja 40 posto potroše na hranu. Svega su se odrekli i sada jedino na hrani još mogu štedjeti - rekao je Sever. U srpnju je sindikalna košarica za prosječnu četveročlana obitelj iznosila 6290 kuna, a prosječna plaća 5425 kuna.

>>> Cijeli članak pročitajte u 24Expressu

Idi na 24sata

Komentari 18

  • tuti fruti 11 19.08.2012.

    A prošle godine kada nisu imali robu kome prodati ,a bila veča suša nego ove goine(sjetitese)

  • kaktuscar 19.08.2012.

    ma dokle će više derat po nama sirotinji? al eto ja luksuzno živim, još uvijek imam internet :(

  • vferari 19.08.2012.

    Pa svi znamo da je i kriza i cijene napuhana stvar u korist krupnog kapitala.Kakva je to država koja nema zalihu osnovne hrane barem za godinu dana.Nekad se je to zvala ratna rezrva.Pa svaka država mora biti spremna na vremenske nepogode suša,poplave,potresi,vjetrovi i t.d.Država je dužna osigurati naciji osnovne prehrambene artikle brašno,šećer,sol ulje meso bez obzira u kojem državnom sistemu se radilo.Država kroz svoje mjere oporezivanja mora za to osigurati srestva i zalihe hrane čim više da ne dozvoli korištenje nestašice z bogačenje onih i tako bogatih.Sve u svemu jedna godišnja suša,ili poplava u uređenoj državi nkako nebi smjela utjecati na povećanje cijena.

Komentiraj...
Vidi sve komentare