To je to što me zanima!

Stručnjak s PMF-a o novom soju korone: Cjepivo bi moglo biti dostupno za samo šest tjedana

Velik je napredak da nova cjepiva imaju potencijal prilagoditi se novim sojevima. U roku od šest tjedana moguće je generirati cjepivo kojim se možemo boriti protiv novih sojeva”, rekao je Kristian Vlahoviček
Vidi originalni članak

Znanstvenik s PMF-a i voditelj istraživanja o sekvencioniraju virusa u Hrvatskoj, Kristian Vlahoviček u emisiji Novi dan govorio je o novim sojevima korona virusa, piše N1.

U emisiji je istaknuo kako njegov tim već sedam mjeseci radi na mobilizaciji znanstvenika koji sakupljaju uzorke i prate mutaciju virusa. 

STRUČNJACI WHO-A: Druga doza Pfizerova cjepiva u izvanrednim slučajevima može se odgoditi za nekoliko tjedana

- To su znanstvenici iz naših institucija, pet sastavnica Sveučilišta u Zagrebu, tri bolnice… Cilj je projekta vidjeti koji sojevi cirkuliraju u zemlji i kako genetički sastav virusa utječe na genetički sastav čovjeka. Pratimo i mutaciju virusa, a soj koji dominira Europom, dominantan je i kod nas - pojasnio je Kristian Vlahoviček.

Znanstvenik se dotaknuo i dinamike širenja novog soja virusa te analizirao o kolikom broju čimbenika ona ovisi. 

ĐIKIĆ POJASNIO 'U Hrvatskoj pronađen škotski soj korone koji se jako brzo širi'

- Ne možemo reći koliko je novi soj odgovoran za širenje virusa. I kod zagrebačkih smo pacijenata pronašli novi soj, ali u manjoj frekvenciji. Teško je reći je li on odgovoran za širenje virusa na sjeverozapadu zemlje. U ukupnoj populaciji njega je oko 20 posto - rekao je Vlahoviček.

Također, rekao je kako su cjepiva napredovala te se dodatno osvrnuo na novo cjepivo koje je zasnovano na glasničkoj RNA.

- Velik je napredak da nova cjepiva, koja su zasnovana na glasničkoj RNA, imaju potencijal prilagoditi se novim sojevima. U roku od šest tjedana moguće je generirati cjepivo kojim se možemo boriti protiv novih sojeva - rekao je Kristian Vlahoviček.

PREDVODNICI IMUNIZACIJE Ova je zemlja prva u cijepljenju: Primilo ga je već 10 posto ljudi

Osvrnuo se i na mutacije korona virusa i zaključio kako korona virusi imaju nižu stopu mutacije od, primjerice virusa gripe. 

- Mutacije se događaju nasumično prilikom umnažanja virusa. U našem se organizmu umnoži velik broj, milijuni, virusnih čestica, i svi imaju neku vjerojatnost da će njihove čestice genetski mutirati, koje mogu dovesti do stanja koje je pogodnije ili manje pogodno za virus - dodao je Vlahoviček.

 

 

Idi na 24sata

Komentari 22

  • ._DAVOR_. 06.01.2021.

    Nisu 50 godina stvorili cjepivo za HIV i mononukleozu ali za ovo im je trebalo 10 jeseci a za "novi soj" par tjedana, koji tudum moraš bit da to povjeruješ????

  • ._DAVOR_. 06.01.2021.

    Sad mi je sinula lako moguća ideja njihova, izmislili su novi soj kako bi mogli EKSPERIMENTIRAT sa više vrsta cjepiva, da vide koja više štete i po pitanju mortaliteta i neplodnosti jer naravno da  cilj nije zdravlje, inače nebi smislili plandemiju da bi liječili ljude od nepostoječe bolesti.

  • prevare 06.01.2021.

    Steta treba bit za 6 godina

Komentiraj...
Vidi sve komentare