To je to što me zanima!

Stručnjak vjeruje da su Rusija i Kina profitirale od privremene blokade Sueskog kanala

Privremena blokada Sueskog kanala omogućila je Rusiji i Kini da bolje promoviraju svoje trgovinske rute i dovedu u pitanje američki model globalizacije
Vidi originalni članak

"Ekonomske posljedice incidenta možda su beznačajne, ali geopolitičke doista postoje. Odmah nakon nasukavanja broda Ever Given, Rusija je predložila alternativni put između istoka i Europe koji je pet tisuća kilometara kraći nego Sueskim kanalom. Kina je učinila isto s Polarnim putom svile", kaže Lenglet.

Naglašava da se sposobnost stvaranja trgovačkih putova i nadzora nad njima uvijek smatrala obilježjem moći.

KRAJ BLOKADE SUEZA Egipatski premijer: 'Sudbina je odradila svoje i pokazala važnost Sueskog kanala'

Novinar podsjeća da su Sueski kanal izgradili Evropljani, uključujući Francuze. Nakon Prvog svjetskog rata za njegovu obranu bila je odgovorna Velika Britanija.

"Ubrzo ustupa mjesto novom svjetskom vođi, Sjedinjenim Državama, koje su kontrolirale trgovačke putove tijekom 20. stoljeća", kaže Lenglet.

ISPOD 64 DOLARA Pala cijena nafte nakon što je normaliziran promet kroz Suez

"Danas američku dominaciju izazivaju Kina i Rusija, koje žele ponuditi vlastiti model globalizacije vlastitim trgovinskim putovima", zaključuje.

Sueskim kanalom prolazi 12 posto svjetskog teretnog prometa, a ujedno je jedan od najprometnijih plovnih putova za isporuke nafte u svijetu. Kroz njega prolazi osam posto brodova koji prevoze ukapljeni plin. Kanalom prođe 19 tisuća brodova godišnje ili više od 50 dnevno.

Idi na 24sata

Komentari 3

  • Hanss_1 01.04.2021.

    profitirat ce oni oni ce se odvojit od zapada i osnovat noviu valutu indijsko rusko kinesku valutu rujan i osnovat ce savez slican EG a ne eu i imace vece trziste i rudna bogastva koje zapad ne posjeduje a zatvorica ulaz zapadnih proizvoda i to ce biti kraj US EU NATO na nesrecu jadnog naroda jer zapad vladaju klase politicara i bogatasa i smatraju sve svojij privatnim vlasnistvom

  • MarijanGrdašić 31.03.2021.

    Daaa civiliziran razgovor hvala administratoru. Ovako, velike sile Rusija i Kina prisiljene su se snalaziti na svoje načine budući da su previše godina pod raznim sankcijama zapada. Sankcije su uglavnom vid rata, znači imamo kontinuiran rat između velikih sila. Vojne komponente se uglavnom koriste kao pokazna igra jedne drugima i dobro je da je tako jer bi milijuni bili pobijeni. Sueski kanal je godinama služio no otvorile su se nove, kraće i brže rute kojima energenti i roba mogu doći sa jednog kraja svijeta na drugi. Sueski kanal je i rizičan u smislu da zaraćene strane mogu u svako doba raketirati protivničke brodove u samom kanalu.

Komentiraj...
Vidi sve komentare