To je to što me zanima!

Studentski tim zagrebačkog FER-a najbolji i najbrži u regiji

Matej Štambuk, Luka Mikić i Marko Kovačević te pobjednički timovi iz drugih zemalja, nagrađeni su višednevnim stručnim posjetom Siemensove tvornice Sinumatica u Erlangenu...
Vidi originalni članak

Regionalno studentsko natjecanje, održano na Fakultetu elektrotehnike i računarstva u Beogradu, označilo je završetak projekta SIM(P)ATIC PLC+ Challenge 2017. Ovaj projekt, koji je inicirala studentska udruga EESTEC, a podržali fakulteti elektrotehnike u Hrvatskoj, Sloveniji i Srbiji te Siemens, mladim i perspektivnim budućim inženjerima pruža detaljniji uvid u problematiku s kojom se inženjeri inače susreću u industrijskoj automatizaciji u svrhu što bolje pripreme za rad u stvarnoj okolini. 
 
Odabrana su tri pobjednička tima, po jedan iz svake zemlje. Pobjednički tim iz Hrvatske (Matej Štambuk, Luka Mikić i Marko Kovačević) s Fakulteta elektrotehnike i računarstva u Zagrebu te pobjednički timovi iz drugih zemalja, nagrađeni su višednevnim stručnim posjetom Siemensove tvornice Sinumatica u Erlangenu u Njemačkoj. Zavidno znanje u području industrijske automatizacije su pokazali i timovi iz Ljubljane i Beograda. Upravo su predstavnici Hrvatske osvojili najviše bodova u finalu te su proglašeni regionalnim pobjednicima. 
 
Naime, natjecanje SIM(P)ATIC PLC+ Challenge 2017 je započelo kao besplatna stručna radionica koja se u ožujku i travnju održavala na FER-u u Zagrebu te na istovrsnim fakultetima u Beogradu i Ljubljani. Po završetku, studentski timovi su riješili zadatak kojim su se najbolja tri tima po zemlji kvalificirala za regionalno finale u Zagrebu. U okviru ove završnice natjecanja finalisti su danas predstavljali rješenje dodatnog dijela zadatka. Svaki tim je imao 10 minuta na raspolaganju za prezentaciju i 5 minuta za odgovore na pitanja žirija.
 
Žiri je bio sastavljen od devet članova i to od po jednog predstavnika fakulteta, Siemensa te Siemensovog partnera iz svake zemlje. Svaki član žirija je ocjenjivao timove iz susjednih zemalja u kategorijama kvalitete izrađenog programa te prezentacijskim vještinama. Bodovanje kvalitete programa vršilo se prema mjerljivim rezultatima. U prvom dijelu zadatka zadanom kriterijskom funkcijom ispitalo se uspješnost regulacije zadanog problema te energetske potrošnje dok je u drugom dijelu mjerena uspješnost balansiranja radnih sati pojedinog ventilatora. Redoslijed prezentacija napravljen je slučajnim odabirom, timovi nisu bili u prilici slušati izlaganja drugih timova kako ne bi bili u prednosti, a sve prezentacije su održane na engleskom jeziku. 
 
- U okviru projekta SIM(P)ATIC PLC+ Challenge 2017 proaktivnim studentima s naglašenim interesom za područje industrijske automatizacije nudimo mogućnost teorijske nadogradnje znanja o radu s programirljivim logičkim kontrolerima (PLC) te pružamo mogućnost usavršavanja ovih znanja na praktičnim zadacima. Podrška projektima koji potiču razvoj stručnih i praktičnih znanja budućih inženjera s ovog područja od velike je važnosti Siemensu kao kompaniji koja je dugoročno strateški usmjerena na područja automatizacije, elektrifikacije i digitalizacije - rekla je voditeljica Službe komunikacija Sonja Nušinović Popovac iz Siemensa Hrvatska.

Idi na 24sata

Komentari 10

  • kizo1007 15.06.2017.

    Kapa dole, samo naprijed. Sigurno će vad cojeniti u svijetu, mislim svijetu ne i Hrvatskoj osim ako niste iz rvacke, ali tada se ne morate truditi, samo jako mahati zastavom.

  • zgb2zoran 13.06.2017.

    Bravo decki, ali siemens vam i nije neka buducnost.

  • Izvor_mudrosti 12.06.2017.

    Dečki, nemojte biti iznenađeni što u tri sata od kada ste "javno" vidite tek jedan komentar. Razlog je jednostavan, da ste izacili cice i guzice uz notu politike umjesto znanja bili biste zanimljiviji. Čestitke na uspjehu i sretno ubuduće na dobrobit nezainteresiranog društva.

Komentiraj...
Vidi sve komentare