To je to što me zanima!

Suđenje Perkoviću: Na popisu Arkan, Račan i još 60 svjedoka

Vrhovni zemaljski sud u Münchenu zatražio je određene provjere za "osobe koje dolaze u obzir kao svjedoci". Na popisu je 60-ak imena, a dosta njih je već pokojno
Vidi originalni članak

Predmet protiv Zdravka Mustača, kojem se na Vrhovnom zemaljskom sudu u Münchenu sudi zbog umiješanosti u ubojstvo Stjepana Đurekovića, spojen je s postupkom protiv njegova nekadašnjeg podređenog u Službi državne sigurnosti SFRJ Josipa Perkovića. Prije nego što jedinstveni postupak započne 17. listopada, njemačko pravosuđe zatražilo je određene provjere za "osobe koje dolaze u obzir kao svjedoci".

Na popisu sa 60-ak imena i niz osoba koje su pokojne. Primjerice, traže se podaci o Ivici Račanu, Josipu Vrhovcu, Juri Biliću, Milki Planinc, Miki Špiljku i Milutinu Baltiću. Tu je i Željko Ražnatović Arkan, srpski kriminalac i Udbin ubojica likvidiran još 2000. godine u Beogradu.

Sud provjerava potencijalne svjedoke

Jutarnji list doznaje da njemački sud želi od hrvatskih vlasti dobiti i službene potvrde o tome da pojedine osobe koje se spominju u spisu više nisu žive. Zanimljiva su i imena mogućih svjedoka za koje su zatražene provjere adresa kako bi ih se eventualno moglo pozvati da svjedoče u Münchenu. Tu je niz prijašnjih djelatnika SDS-a iz centara Zagreb, Rijeka i Split, primjerice, Mišo Deverić, Predrag Đorđević, Josip Drpić, Ivan Cetinić, Boris Brnelić, Radoslav Bego, Duška Alujević, Jan Gabriš, Pero Josipović, Goran Ljubičić, Franjo Vugrinec, Marin Modrić i drugi.

Tu je i nekadašnji sekretar unutrašnjih poslova SRH Pavle Gaži, bivši generalni direktor Ine Petar Fleković i skupina mogućih svjedoka iz tajnih službi i drugih struktura samostalne Hrvatske poput Tomislava Miličića, prijašnjeg tajnika u kabinetu ravnatelja Protuobavještajne agencije Karamarka, te Markice Rebića i Ivana Brzovića.

Traže i zapisnike sa sjednice Vijeća za zaštitu ustavnog poretka SRH

Usto, zatraženi su i svi zapisnici sa sjednica Vijeća za zaštitu ustavnog poretka SRH između 1980. i 1985. godine u kojima se spominju pronevjera deviza ili kriminal u Ini.

Od hrvatskih vlasti traži se i predaja svih materijala o radu komisije, formirane navodno nakon ubojstva Đurekovića. Ta je komisija, kako je ranije iskazivao svjedok Vinko Sindičić, utvrđivala postoji li rizik da njemačka istražna tijela utvrde povezanost Udbe s ovom likvidacijom.

Idi na 24sata

Komentari 142

  • pijevac 11.09.2014.

    jel i tito na popisu?

  • LIJEPA LI SI 09.09.2014.

    VELIKO je pitanje jesu li zaista svi mrtvi s ovog popisa , pogotovo Arkan ?

  • vashavisost 09.09.2014.

    Hitno zatražiti izrucenja nacista koja su ubijala i klala Hrv građane u 2 svjetskom ratu. nema ih puno ali ih ima.

Komentiraj...
Vidi sve komentare