To je to što me zanima!

Kaos u Hong Kongu: Razbijena stakla, ljude tjerali i suzavcem

Prosvjednici su u ponedjeljak, na godišnjicu vraćanja Hong Konga Kini 1997. godine, pokušali ući u parlament razbivši prozore u bijesu zbog najavljenog zakona kojim bi se omogućilo izručenje njegovih građana u Kinu
Vidi originalni članak

Policija se sukobila s tisućama prosvjednika u Hong Kongu na 22. godišnjicu predaje bivše britanske kolonije Kini, izvijestio je u ponedjeljak BBC. 

Čelnica administrativne regije Hong Konga, Carrie Lam, sudjelovala je na ceremoniji podizanja zastave u ponedjeljak ujutro dok su policajci u sukobima s prosvjednicima koristili suzavce i palice. 

POGLEDAJTE VIDEO

Prosvjednici su razbili prozore na zgradi zakonodavnog vijeća u novom valu prosvjeda i pokušali su ući unutra, a policija je odgovorila suzavcem. 

Najmanje jedna žena je ozlijeđena u sukobu s policijom, javlja agencija AFP. 

Policija je izvijestila da je 13 policajaca hospitalizirano nakon što su prosvjednici bacili 'nepoznatu tekućinu' na njih. Imali su poteškoća s disanjem. 

Milijuni su prosvjedovali posljednjih tjedana zbog kontroverznog zakona o izručenju u Kinu. 

Vlada na čelu s Lam prije dva tjedna je na neodređeno vrijeme odgodila sporni nacrt zakona o izručenju, ali su se prosvjedi nastavili. Prosvjednici strahuju da bi zakon mogao staviti Hong Kong pod veću kontrolu Pekinga. 

Zakon o izručenju

Po zakonu bi se stanovnici Hong Konga mogli slati u Kinu na suđenje. Prosvjednici traže potpuno povlačenje zakona, a mnogi među njima žele i da Lam podnese ostavku u slučaju da ne kani povući zakon.

Po kritičarima najavljenog zakona, on bi stanovništvo Hong Konga, bivše britanske kolonije, ostavio na milost i nemilost pravosudnome sustavu Kine, vrlo netransparentnom i pod utjecajem Komunističke partije.

Analitičari vjeruju i da bi zakon o izručenju mogao naštetiti vladavini prava u Hong Kongu, kao i njegovoj međunarodnoj reputaciji kao azijskoga financijskog centra. Neki hongkonški tajkuni navodno su već počeli prebacivati svoje bogatstvo u inozemstvo.

Zakon predstavlja jedan od najvažnijih političkih preokreta vlade Hong Konga otkako ga je Britanija vratila Kini 1997., a on zadržao status posebne upravne regije.

Kasnije tijekom dana u Hong Kongu se očekuje masovni dolazak ljudi na godišnji mimohod za demokraciju. 

Obilježavanje godišnjice predaje bivše britanske kolonije Pekingu 1997., zadnjih godina karakterizira sve veća potištenost stanovništva zbog sve većih izgleda da Hong Kong u potpunosti padne pod kontrolu Kine.

Prosvjednici su u blizini službene ceremonije izvjesili crnu zastavu kako bi iskazali svoje strahove za slobodu.

Lam je u prvom pojavljivanju u javnosti od 18. lipnja rekla da je svjesna da mora više slušati. 

- Naučit ću lekciju i osigurati da budući rad vlade bude bliži i osjetljiviji na težnje, osjećaje i mišljenja zajednice - rekla je Lam. 

Kina poziva Britaniju da se prestane miješati

Britanci više nisu odgovorni za Hong Kong i trebaju se prestati miješati u svoju bivšu koloniju, objavilo je u ponedjeljak kinesko ministarstvo vanjskih poslova nakon što je britanska vlada ponovila svoju predanost zajedničkoj deklaraciji Londona i Pekinga o tom gradu.

Kina je prije dvije godine objavila da zajedničku deklaraciju, kojom je iznesen nacrt o upravljanju tim gradom nakon povratka pod kinesku vlast, smatra povijesnim dokumentom koji više nema nikakvog praktičnog značaja. 

Britanija pak smatra da deklaracija i dalje vrijedi i da je ona pravno obvezujući sporazum kojem ostaje predana, što je u nedjelju ponovio i britanski ministar vanjskih poslova Jeremy Hunt. 

Hunt je uoči 22. godišnjice, koja se obilježava u ponedjeljak, rekao i kako su nedavni prosvjedi zbog zakona o izručenju dodatno pokazali važnost ponavljanja britanske predanosti deklaraciji. 

Glasnogovornik kineskog ministarstva vanjskih poslova Geng Shuang je u Pekingu poručio kako su britanska prava i obaveze iz deklaracije istekle.

- Britanija nema nikakve odgovornosti prema Hong Kongu. Pitanja tog grada su u potpunosti unutarnja pitanja Kine. Nijedna druga država se nema pravo miješati, istaknuo je Geng. 

- Britanija se... besramno miješa. Iznimno smo nezadovoljni time i odlučno se tome protivimo, dodao je glasnogovornik. 

- Pozivamo Britaniju da zna svoje mjesto i da se prestane miješati u pitanja Hong Konga u bilo kojem obliku, te da čini više za njegovo blagostanje i stabilnost nego suprotno. 

Kina je Hong Kong službeno predala Britancima 1842. sporazumom iz Nankinga, nakon što su izgubili prvi Opijumski rat. 

Riječ je o sukobu nastalom zbog pokušaja Kine da zaustavi ilegalni uvoz opijuma, većinom iz Indije, kojim su Britanci pokušali nadoknaditi trgovinski deficit koji su imali u razmjeni s Pekingom. 

 

Idi na 24sata

Komentari 3

  • Jumbo- 01.07.2019.

    Mene zanima zašto naši mediji niti riječi ne napišu o onome što se već mjesecima događa u Portlandu i drugim mjestima. Neki dan Antifa izvela novi napad, pretukli novinara i zasuli ga kemikalijama, čovjek teško ozlijeđen leži u bolnici. Plus je azijskog podrijetla i još k tomu gay. Zašto šutite, 24 sata? Ni slova.

  • nickkobalt 01.07.2019.

    Razbijena stakla...u velike li stete.

Komentiraj...
Vidi sve komentare