To je to što me zanima!

Sve je više usluga koje možete obaviti online: Dječje naknade, prijevoz, studentske stipendije

Administraciju dio gradova odavno rješava digitalno, što se se u epidemiji pokazalo korisnim. Drugi je uvode
Vidi originalni članak

Nemojte dolaziti, pitajte nas telefonom, a zahtjeve šaljite mailom, upute su gradskih uprava i drugih zbog epidemije.

Mnogi gradovi digitalizaciju su počeli odavno, poput Pule i Rijeke, gdje kažu da se to sad pokazalo vrlo korisnim. Oni su, kao i Karlovac, Varaždin, Kutina te drugi, razvili svoj sustav i aplikacije za građane.

U Kutini imaju platformu Otvoreni grad. Da bi je mogli koristiti, Kutinjani moraju u gradskoj upravi tražiti korisničko ime i zaporku. No u Gradu Kutini kažu da je pri kraju spajanje na sustav e-Građani pa će se i na Otvoreni grad moći prijavom u Nacionalni identifikacijski i autentifikacijski sustav (NIAS). I Đakovo ima Otvoreni grad, a od iduće godine će biti u sustavu e-Građani pa će Đakovčani moći pristupiti raznim uslugama, vidjeti jesu li dužni Gradu i rješavaju li njihov zahtjev.

Dograđuju sustave 

I u Karlovcu je platforma s brojnim digitalnim uslugama kao što su e-Pisarnica, e-Računi, e-Vrtići i e-Bebe, koji je povezan s e-maticom pa roditelji mogu lakše zatražiti naknadu. I u Varaždinu se zahtjevi gradskoj upravi mogu poslati mailom, pa tako i za stipendije učenika i studenata, sufinanciranje prijevoza, socijalnu pomoć... Na sustav e-Građani tek se planiraju priključiti, kao i Požega, gdje se također puno toga može riješiti slanjem e-maila. I u Novoj Gradiški se e-mailom mogu poslati zahtjevi za jednokratnu pomoć za novorođenče, sufinanciranje plaćanja vrtića te potporu obiteljima sa šestero i više djece. U Slavonskom Brodu se može sve slati na digitalnu pisarnicu te pratiti status rješavanja.

KRENITE ODMAH Vrijeme je za digitalni detoks: Skratite uporabu ekrana kako biste odmorili um, tijelo i oči

I u Šibeniku se mailom mogu predati zahtjevi, a na stranici Grada su linkovi za razne digitalne usluge i obrasce za prijavu. Imaju i aplikaciju Popravimo.hr, na koju građani mogu prijaviti komunalni problem i pratiti kako se rješava. Preko sustava e-Građani spojeni su na e-Dozvole i e-Novorođenče.

Na sustav e-Građani Ministarstva uprave gradovi se postupno spajaju, a jedna od usluga koje se zajednički koriste je e-Novorođenče. Od gradova koji su nam odgovorili, integriran je u Zagrebu, Rijeci, Puli, Šibeniku, Vinkovcima, Kutini i Karlovcu, a u Bjelovaru će biti od 1. siječnja. Pri prijavi novorođenog djeteta, bilo da to roditelji rade sami preko sustava e-Građani ili u gradskoj upravi, odmah mogu tražiti i naknadu za novorođenče. U Slavonskom Brodu, Varaždinu, Požegi, Đakovu i Novoj Gradiški integraciju pripremaju, a naknadu se može tražiti mailom.

HVALA TEHNOLOGIJI Kako smo preživjeli 2020.? Pogledajte koje je navike pandemija znatno promijenila

- Usluga e-Novorođenče omogućuje razmjenu podataka Grada s Ministarstvom uprave kod podnošenja zahtjeva za novčanu potporu za novorođenče. Roditelji mogu online podnijeti zahtjev i dopustiti da koristimo podatke iz matičnog ureda pa ne moraju po dokumentaciju na šaltere. O statusu zahtjeva obavijestimo ih mailom - pojasnili su iz Grada Rijeke i dodali da imaju portal na kojemu je oko 250 usluga za građane.

Integracija uskoro 

Treba se registrirati ako netko želi provjeriti ima li dug za stanarinu, komunalnu naknadu...

Grad Pula od 2007. digitalizira usluge za građane i u vrtiće se već deset godina može upisati na daljinu. To se može i u Zagrebu, koji kao i Pula ima i dodatne aplikacije za građane te brojne digitalne usluge. I Grad Bjelovar svoje usluge integrira u e-Građani. U prosincu će se tako studenti moći prijaviti za stipendiju, od 1. siječnja novorođenče, a ostalo u prvoj polovici 2021.

Idi na 24sata

Komentari 1

  • introduction 02.12.2020.

    Još kad bi bar to u praksi funkcioniralo kako spada i konzistentno na svim uređajima... ovako je često hit or miss, nažalost

Komentiraj...
Vidi sve komentare