To je to što me zanima!

Teror Porezne: Tjera tvrtke da na gubitak plate porez na dobit

Oko 40-ak tvrtki faktoring društva morat će otpisati do 3,5 milijarde kuna koje im Agrokor neće vratiti. Ali Porezna uprava to uopće ne priznaje nego ih tjera da plate porez kao da su sve dugove naplatili
Vidi originalni članak

Dobavljačima Agrokora koji su u vrijeme Ivice Todorića financirali koncern putem mjenica i kojima je ostalo u Agrokoru zarobljeno više od 3,5 milijardi kuna stižu novi ogromni problemi. Jer, osim što vjerojatno nikada neće vidjeti veliki dio svog novca, što će prošlu godinu završili u gubicima, sada moraju platiti porez na dobit!

Zvuči nevjerojatno, ali upravo je takvo tumačenje Porezne uprave koje je poslano Hrvatskoj udruzi banaka i koje možete pročitati u privitku.

NAKON ČETIRI MJESECA Dogovor Agrokora i Zagreba: Karte ZET-a su opet u 'Tisku'

Iako je Vlada danas na usvajanju paketa reformi isticala da je cilj pomoći gospodarstvu, ovaj apsurd pokazuje da te lijepe riječi uopće ne odgovaraju praksi. Pogođeno će biti 40-ak tvrtki i faktoring društava koje su poslovale s mjenicama, a poznato je da su među njima i neke perjanice hrvatskog gospodarstva poput Adrisa, Francka, te niz ostalih poput Sokola Marića, AWT-a, Granolija, Saponije...

Oni su već u problemima jer dug po mjenicama se ne vodi kao roba i za razliku od ostalih dobavljača, oni nisu naplatili ništa iz Agrokora. T

aj dug se tretirao u biti kao bankovna pozajmica i bit će u najvećoj mjeri otpisan u budućoj nagodbi. Tvrtke završavaju svoja izvješća za 2017. godinu i do kraja mjeseca ih moraju predati Poreznoj upravi. Računovodstveni standardi ih tjeraju da otpišu novac koji neće naplatiti. Ali suprotno tome, Porezna uprava im ne priznaje taj trošak. Konkretno, novac koji nikad neće vidjeti, tretira se kao da je stigao u tvrtku, a onda trebaju iskazati dobit i na to platiti porez. Iako su de facto u gubitku. U dopisu Porezne, ravnatelj Zdravko Zrinušić se poziva na Zakon o porezu na dobit i kaže da im ne mogu priznati porezni odbitak zbog gubitaka u Agrokoru.

NOVI PLAN REFORMI Pavić: Mirovinski fondovi nisu ugroženi bez obzira na Agrokor

- Tvrtke koje muku muče kako će uopće prebroditi krizu u Agrokoru i koje su u gubitku, zbog tumačenja Porezne uprave će morati iskazati dobit i na to platiti porez. Podmeće nam se noga jer ćemo u biti platiti porez na gubitke. Oni uopće ne priznaju Lex Agrokor iako je ista država donijela i taj zakon i sada želi naplatiti porez. Nitko od nas nije računao na taj scenarij, ovo je nevjerojatno - kaže nam jedan od onih koji je poslovao s Agrokorom na osnovu izdanih mjenica.

I u Hrvatskoj udruzi banaka koja je tražila mišljenje su zgroženi ovakvim tumačenjem Porezne uprave. Posebni problem je što  tvrtke i faktorinzi kojima je Agrokor ostao dužan te 3,5 milijarde kuna zbog Lex Agrokora nisu niti mogli poduzeti nikakve korake da taj dug naplate. One moraju čekati nagodbu i otpis.

Ali taj otpis im Porezna uprava neće priznati, nego će ga voditi kao da je novac ušao u firmu. Štoviše, kada za prošlu godinu iskažu dobit, osim poreza od 18 posto, morat će i za ovu godinu dodatno plaćati predujmove poreza na dobit iako novca nemaju.

TRAŽBINE Vjerovnici Agrokora: Jamstva su potpuno zakonita i valjana

- Ovo je gnjusno. Umjesto da usklade zakone, oni kojima je Agrokor ostao dužan su postali meta Porezne uprave - smatra drugi sugovornik pogođen ovim apsurdom.

Svi sugovornici se još boje da im ne bi Porezna dodatno "sjela za vrat" pa su radnije ostali anonimni.

Stav Porezne uprave u cijelosti možete vidjeti u dopisu.

Dokument Porezne o otpisu dugova u Agrokoru by 24sata on Scribd

Idi na 24sata

Komentari 88

  • domoljub029 30.04.2018.

    Već je 20 godina tako,porezna uprava ne maRI da li su fakture naplaćene ili ne ali porez na dobit obvezno šalju i moraš propasti nema spasa. Hrvatska je to jedna od najgorih zemalja za obrtnike i vlasnike tvrtki.

  • manu 0811 27.04.2018.

    Dal će uspjet opstati zaštitarska firma sokol???

  • pčela 27.04.2018.

    Ništa čudno kad se vidi koja struktura radi u Poreznoj.Sve sami znalci.

Komentiraj...
Vidi sve komentare