To je to što me zanima!

Tijesna bitka: Urgvajci će opet brojiti glasove za predsjednika

Martinez je osvojio 46,8 posto glasova, samo oko 30.000 manje od Lacalle Poua s 48 posto. Ponovno prebrojavanje počet će u utorak ujutro i biti gotovo u petak
Vidi originalni članak

Kandidat desnog centra Luis Lacalle Pou u maloj je prednosti u ponedjeljak ujutro u drugom krugu urugvajskih predsjedničkih izbora, a predsjednik izbornog povjerenstva rekao je da će biti ponovno prebrojavanje glasova.

Bivši senator Lacalle Pou iz nacionalističko-konzervativne oporbe Partido Nacional vodi ispred bivšeg gradonačelnika Montevidea Daniela Martineza, kandidata vladajuće ljevičarske stranke Frente Amplio (FA), s prednošću od tek nešto više od jedan posto nakon prebrojanih glasova s više od 99,6 posto izbornih postaja.

Martinez je osvojio 46,8 posto glasova, samo oko 30.000 manje od Lacalle Poua s 48 posto. Pobjedom kandidata desnog centra, sina bivšega predsjednika Luisa Alberta Lacallea, ljevica će biti maknuta s vlasti prvi put u 14 godina.

Predsjednik izbornog povjerenstva Jose Arocena za Channel 4 rekao je da je utrka bila tijesna s premalom razlikom u broju glasova da bi se pouzdano mogao znati pobjednik te da će ponovno prebrojavanje početi u utorak ujutro i biti gotovo u petak.

- To je prvi put da imate rezultat gdje na kraju dana sud nije mogao proglasiti pobjednika - rekao je Arocena navodeći rezultate iz 1996., kada su uvedene promjene u izborni sustav.

- Moramo čekati da vidimo krajnje rezultate - rekao je Martinez u nedjelju navečer.

Lacalle Pou nekoliko sati kasnije kritizirao je suparnika jer nije priznao poraz.

- Formalno, znat ćemo rezultate za nekoliko dana - rekao je pristašama Lacalle Pou u televizijskom obraćanju. "Na nesreću vladin kandidat nije pozvao niti priznao rezultat koji je po našem mišljenju nepromjenjiv", dodao je.

Nekih 2,6 milijuna birača bilo je pozvano na birališta, a novi predsjednik u ožujku će prisegnuti na petogodišnji mandat.

Urugvaj je latinskoamerička država koja je  izbjegla recesiju kakva je pogodila njegove susjede Argentinu i Brazil. Gospodarski rast prosječno je u Urugvaju iznosio 4,1 posto između 2003. i 2018. godine. Ta zemlja ima najmanje nejednakosti u odnosu na ostatak latinoameričkog kontinenta jer više od 60 posto stanovništva pripada srednjoj klasi, a stopa siromaštva za 2018. iznosila je osam posto.

Glavni izvori prihoda su turizam te iznad svega poljoprivreda u zemlji u kojoj je više od 80 posto namijenjeno uzgoju goveda.

Stranka ljevice Frente amplio vladala je od 2004. kada je pobijedio njezin čelnik, bivši predsjednik Tabare Vazquez.  Njega je 2010. naslijedio Jose Mujica, koji se u domovini i u svijetu proslavio opuštenim i skromnim stilom, odricanjem od plaće koju je namijenio u socijalne stanove. Kako ustav u Urugvaju brani dva uzastopna mandata, Mujica se nije mogao natjecati te je 2015. ponovno za predsjednika izabran Vazquez kojemu sada istječe mandat.

U 15 godina vlasti lijeva koalicija provela je niz liberalnih reforma. Odobrila je pobačaj (2012.), istospolni brak (2013.) i legalizirala kanabis (2013.), a 2006. bio je prva država Latinske Amerike i peta u svijetu koja je zabranila pušenje na javnim mjestima. 

Idi na 24sata

Komentari 1

  • Karamazov 25.11.2019.

    Mujica najveci drzavnik u modernom dobu, isto kao i gadaffi i assad, ali eto kod nas se prikazuju kao monstrumi jer mediji stvaraju bajke i krivokletstva koje im robovlasnici sto vode svijet narede jer ti isti su napravili preporod u svojim drzavama i nisu htjeli prodat svoj narod i drzavu za judine skude

Komentiraj...
Vidi sve komentare