To je to što me zanima!

Bez plaća: Zastupnici su nas u godinu dana koštali 9 mil. kuna

Prvo mjesto po troškovima i dalje drži Boris Blažeković (HNS) koji je na čelu izaslanstva Sabora u Parlamentarnoj skupštini NATO-a s potrošenih 182.197 kuna
Vidi originalni članak

Saborski zastupnici su od siječnja do 15. prosinca imali 110 radnih dana na plenarnim zasjedanjima, a pribroje li se tome i sjednice odbora broj radnih dana penje se na 160 dana. Prema službenim podacima Sabora troškovi zastupnika, koji ne uključuju plaće i zastupnički paušal, porezne obveznike u tom periodu stajali su 9,05 milijuna kuna

Za izvanrednu sjednicu 55.000 kuna

Tome treba pribrojiti izvanrednu sjednicu u srijedu koja je trajala četiri i po sata, a porezne obveznike to okupljanje je stajalo oko 55.000 kuna. 

Izvanredna sjednica trebala je trajati tri dana, no nakon što je HDSSB u posljednji trenutak odlučio uskratiti potporu ustavnim promjenama odlučeno da se prekida rad Sabora i da će se zastupnici ponovno okupiti sredinom siječnja

'Najskuplji' je Blažeković  - 182.197 kuna 

Najskuplji prema troškovima, koji se odnose na dnevnice, prijevoz i cestarine, putovanja, hotelski smještaj te stanarinu i režije te naknadu za odvojeni život je Boris Blažeković (HNS). Njegovi troškovi iznose 182.197 kuna

Slijedi ga Frano Matušić (HDZ) za čije troškove je iz proračuna isplaćeno 167.128 kuna, dok treće mjesto drži Srđan Gjurković (HNS) čiji su troškovi porezne obveznike stajali 144.834 kune. Na četvrtom mjestu je Davor Božinović (HDZ) čiji troškovi iznose 132.804 kune dok peto mjesto drži Ingrid Antičević Marinović (SDP) sa 130.871 kunu.

Zastupnici se za riječ javljali 10.000 puta

Tijekom pet sjednica koje su trajale više od 790 sati rada, zastupnici su raspravili 482 točke dnevnog reda. Za riječ su se javili više od 10.000 puta, od toga se najviše odnosi na replike. 

Predsjednik Sabora Josip Leko kaže da je to pokazatelj da se manje raspravljalo tematski i problemski u Saboru.

- Izmjenama poslovnika bio je pokušaj da se kroz replike dinamiziraju rasprave. Svaki instrument je moguće zloupotrijebiti pa se i replike najčešće vode mimo tematske rasprave i to prema vlastitom klubu, što ne pojašnjava nego zamagljuju problemi - rekao je.

Ne dolazak zastupnika neće se kažnjavati

Poluprazna sabornica, slika je koja se često mogla vidjeti u javnosti zbog čega su negodovali, ali kako sada stvari stoje od kažnjavanja zastupnika koji ne dolaze za posao neće biti ništa

Leko je stava sankcije svojim predstavnicima trebaju dati građani. 

Prema svim anketama Sabor je najlošije ocijenjen od strane građana, a Leko je napomenuo da takvo istraživanje nema. Ustvrdio je da je Sabor konstituiran na način kako su to građani odlučili svojom voljom.

Leko: Zastupnici ne moraju stalno sjediti u Saboru

- Očekivanja građana se ne ostvaruju dinamikom kojom bi mi željeli i koju građani očekuju. Građani očekuju da su saborski zastupnici stalno prisutni u vijećnici. To nije pravilo u drugim parlamentima pa nije ni u Hrvatskom. Važnije je da zastupnici proučavaju materijale nego da sjede u Saboru ako su nezainteresirani za temu ili ona nije područje njegovog djelovanja - opravdavao je Leko svoje saborske kolege. 

Napomenuo je i da postoje zastupnici koji puno rade i aktivni su, a iz rasprava je vidljivo da su pročitali ono o čemu govore.

Najpričljiviji Vukšić, dok se Karamarko za riječ javio svega četiri puta

Prema statistici za sedmi saziv Sabora koja se odnosi na dvije godine mandata, najpričljiviji zastupnik je Branko Vukšić, a njegovi troškovi u 2013. godini 88.612 kuna koji se odnose službena putovanja odnosno isplaćene dnevnice, avion i hotelski smještaj. 

Čelnik HDZ-a Tomislav Karamarko koji se u rijetkim trenucima mogao vidjeti u Saboru za riječ se javio svega četiri puta, ali osim plaće i zastupničkog paušala nema ni kune dodatnog troška.

Leko o refrendumu o ćirilici: Neću reći što ja mislim 

Leko nije želio govoriti na pitanja vezana uz referendum o dvojezičnosti za koji je Stožer za obranu hrvatskoj Vukovara predao potpise u Sabor. Na pitanje hoće li Sabor od Ustavnog suda tražiti ocjenu ustavnosti referendumskog pitanja i smatra li da je pitanje suprotno Ustavu rekao je: 'Što ja mislim za sada neću govoriti. Vrlo važno je da Sabor u skladu sa svojom odgovornošću, ovlastima, vrijednostima Ustava i načelima vladavine prava ocjeni inicijativu i moje je da osiguram upravo to, da se poštuje i poslovnik i Ustav. I to ćemo osigurati'.

Idi na 24sata

Komentari 144

  • toreador 23.11.2015.

    Nedaju se oni,samo narod koji jedva životari može ih srediti.Ali očito da trebamo nekoga koji zna način kako to sanirati.Silvano Hrelja koji je među najbolje plaćenima(bivši sindikalac)Kao da ne postoji,očito mu se fućka za umirovljenike,MA NIJE MI JASNO KOGA JE IZABRAO!!!

  • jožek2 09.01.2014.

    Ovaj današnji sabor je puno gori od onog prije1990.g. sad su u saboru svi profesionalci sa ogromnim plačama, do 45,000kn , a oni nekadašnji komunistički su bili svi zaposleni a na sjednice do tri , četri puta mjesečno su dolazili i imali dnevnice, ko nije došao nema dnevnice, a što je ovo danas?, što su dobroga napravili , donjeli zakone po kojima su legalno pokrali državu i nikom ništa.i još žele da ih se proglasi hrvatskim plemenitim obiteljima.,i hrvatskim vitezovima.

  • ianici 20.12.2013.

    Svi ti naši zastupnici u Saboru bore se rukama i nogama kako bi se uvalili i dobro uhljebili.Imaju dobre plaće,službena vozila,raznorazne privilegije,i na kraju zarade dobre saborske penzije.Osim toga mnogi od njih nalaze se u nekoliko nadzornih odbora raznih poduzeća,tako da im i tu kapne koja kuna.Imam jedan dobar prijedlog.Svi ovi zastupnici koji su u Saboru trebali bi imati osobni dohodak oko 3000 kuna kao i ja,službeno vozilo i šofer im ne treba jer imaju autobus ili vlak kao i ja.Za svaki dobar potez koji bi napravili za dobrobit države koju predstavljaju trebali bi biti nagrađeni određenom svotom novca ,ali sve po zasluzi.Saborske mirovine trebale bi biti iste kao i mirovine mojih roditelja koji su "radili"po 40 godina u poduzećima i koje iznose 2000-2200 kuna.Kad bi morali živjeti s takvim osobnim dohotkom cijeli mjesec,plaćati režije i sve ostalo ,čini mi se da bi situacija u Saboru bila potpuno drugačija i stvari bi se puno brže rješavale.Mislim da bi bilo puno manje " mlaćenja"prazne slame.I na koncu konca možda bismo brže prebrodili recesiju i konačno "krenuli" pravim putem naprijed.To su samo moja razmišljanja ,ništa se od toga neće napraviti,a trebalo bi.Smatram da bi se puno ljudi složilo samnom.

Komentiraj...
Vidi sve komentare