To je to što me zanima!

U čemu je tajna popularnosti romana o seksi krvopijama?

Od grofa Vlada Tepeša, preko ‘Sumrak sage’ do Tine i Monkeya iz ‘Mjeseca boje krvi’, vampiri su se uvukli pod kožu i najnovijoj generaciji hrvatskih čitatelja
Vidi originalni članak

Vampiri su u zadnjih par stotina godina doživjeli niz čudnovatih mutacija. Od zločestih krvopija koji uzrokuju epidemije kuge i kolere, pomor stoke ili kataklizme strašnih razmjera dogurali su do statusa tinejdžerskih seksi zvijezda, nešto nalik Justinu Bieberu s očnjacima... 

U seriji transformacija postoji pouzdana konstanta: vampiri su zvijezde. Oni plijene pažnju masovne publike, katkad i samo zato što su na jedinstven način glamurozni. “Bio sam na premijeri ‘Sumraka’” rekao je 50 Cent, “i bilo mi je sjajno... Pompa koja je pratila cijeli projekt je nevjerojatna”, rekao je poznati pjevač. Ništa ne uspijeva tako dobro kao uspjeh, rekli bi Amerikanci. Ukupna prodaja “Sumrak sage” Stephenie Meyers procjenjuje se na sedamdesetak milijuna kopija. 

- Oduvijek su vampiri plijenili pažnju, no tome su najviše pridonijeli holivudski filmovi, kaže sociolog Slaven Letica. 

“Zanimljivi zapleti i scene u kojima glume mahom mladi i zgodni okupljeni oko ideje besmrtnosti razvili su posebne skupine vampiroljubaca. Stvorila se generacija kontrakulturnog fenomena. Mladost i besmrtnost uvijek će biti popularni...”

“To je trend koji je postajao sve popularniji od 80-ih nadalje” kaže Deniver Vukelić, povjesničar i stručnjak za vještice. “Najviše su na popularnost utjecali poznati autori. Nije čudo što su mladi fascinirani tom tematikom jer sve što je u modi okupira mlade, pa tako i priče o vampirima...”

Mode se, međutim, mijenjaju. Da vampiri nisu višeslojna bića, ne bi tako dugo opstali.

Dok je predmoderni vampir u pučkoj legendi uglavnom bio odgovoran za tajanstvene smrti, epidemije, propale ljetine ili pomore stoke, Stokerov grof Drakula će - tumači književnik Boris Perić, najpoznatiji hrvatski stručnjak za vampire - u Engleskoj poslužiti kao ispusni ventil za “koliko-toliko erotsko pisanje u okolnostima strogog viktorijanskog morala”, ali i kao “odraz narasle ksenofobije”, u vrijeme dok se uglađeni London takoreći preko noći našao preplavljen strancima. Literatura je često utočište za masovne bjegove: iza “željezne zavjese”, u svijetu real-socijalizma, naročito je bila popularna ZF literatura, koja je pružala iluziju bijega iz društva očaja. 

Fantastični globalni uspjeh “Sumrak sage”, kao i njenog hrvatskog pandana - romana “Mjesec boje krvi”, koji se u mjesec dana prodao u čak 9000 primjeraka - dokaz je da ni ovo vrijeme ne može bez svojih vampira. Eskapizam? Bijeg u literaturu, kao izlaz iz svijeta surovog kapitalizma?

>>> Više pročitajte u 24sataExpressu

Idi na 24sata

Komentari 19

  • teaa1234 17.10.2012.

    Twilight saga <3

  • nitach 02.10.2012.

    Obožavam čitati knjige. Oduvijek. Stalno nabavljam nove. Najdraži pisac mi je S. King. Taj čovjek ima toliko ideja, detaljan je jako u pisanju i svaka nova knjiga je za sebe. Nijedan film mi nije tako dobar kao što je knjiga, o kojem god se psicu radilo, ali naravno, to se može znati jedino ako se prvo pročita knjiga. Sam si stvoriš sliku dok ju čitaš, kako ti mašta radi. Čitam aposlutno sve knjige.

  • nitach 02.10.2012.

    Preporučujem knjigu " Bratstvo crnog bodeža ". Knjiga je odlična, puno seksa ( vampirskog ), radnje, akcije....Ma mrak. Meni je super, pa eto, tko voli neće požaliti ako ju nabavi.

Komentiraj...
Vidi sve komentare