To je to što me zanima!

Apel trgovcima: Ne prodajte meso u kojem ima antibiotika

Do sada je akcija rezultirala dogovorom da McDonald's u SAD-u do iduće, a u Kanadi do 2018. godine prekine opskrbu piletinom s farmi gdje se antibiotici koriste rutinski
Vidi originalni članak

S nacionalnog skupa u povodu Svjetskog dana zaštite potrošača, održanog u subotu u Karlovcu, potrošačke su udruge pozvale trgovačke lance u Hrvatskoj da naprave akcijski plan ukidanja prodaje mesa iz uzgoja uz rutinsku uporabu antibiotika, a Vladi su poručili da očekuju zaštitu prava potrošača kroz pravosudni resor.

Potrošačke udruge iz Varaždina, Kutine, Duge Rese i Karlovca, koje djeluju pod krovnom organizacijom Regionalna organizacija za zaštitu potrošača ROZP, na skupu su se usuglasile o uključivanju u globalnu akciju "Izbacimo antibiotike iz jelovnika”. Sastavlile su pismo kojim od trgovačkih lanaca Konzuma, Plodina, KFC-a i NTL-a traže da izrade točno definiran akcijski plan za postupno ukidanje prodaje mesa koje se u uzgoju rutinski tretira antibioticima. Njihov odgovor o tim planovima traže do 29. travnja, rekla je Kata Bišćan iz dugoreške udruge.

Zlatko Bosak, predsjednik Udruge za zaštite potrošača iz Kutine, predstavio je glavne odrednice Svjetskog akcijskog plana za atimikrobnu rezistentnost Svjetske zdravstvene organiozacije (WHO).

- I mi smo preko našeg Saveza 'Potrošač' članica Consumer Internationala i dajemo doprinos da se odrede rokovi do kada će se prestati u distributrivnim lancima koristiti meso pri čijem uzgoju se antibiotici koriste rutinski, a riječ je o istim antibioticima koji se koriste u liječenju ljudi, što rezultira antimikrobnom rezistencijom - rekao je Bosak.

Do sada je akcija rezultirala dogovorom da McDonald's u SAD-u do iduće, a u Kanadi do 2018. godine prekine opskrbu piletinom s farmi gdje se antibiotici koriste rutinski, lanac Subway se obvezao da će već ove godine piletina biti bez antibiotika, puretina do 2019., a govedina i svinjetina do 2025. godine, ali ta se obveza odnosi na samo neke zemlje, odnosno na manje od jednog postotka prodavaonica i restorana.

Predsjednik ROZP-a Željko Tomašić govorio je na skupu o poteškoćama u funkcioniranju udruga. Naglasio je da od Vlade RH očekuje da zaštitu prava potrošača iz resora gospodarstva prebaci u pravosudni resor jer se kroz suradnju civilnog sektora s Ministarstvom gospodarstva pokazalo da je ono u sukobu interesa zbog protežiranja prava poduzetništva na štetu potrošača. Potrošač u Hrvatskoj mora postati ključni i gospodarski odgovoran čimbenik i regulator nacionalnog i EU tržišta roba i usluga, istaknuo je.

- Glas potrošača se mora čuti tijekom reguliranja tržišta, jer je to osnova pravičnog društva koje poštuje stečevine razvijenih demokracija - rekao je Tomašić.

Idi na 24sata

Komentari 87

  • nemam_korisničko_ime 13.03.2016.

    nemojte povlačit, nećemo imat šta jest, nestat će mesa iz trgovina :/

  • mario40 13.03.2016.

    a u kojem kupovnom mesu nema antibiotika?! jadne bake sta prodaju domace,njima pisu kazne na trznici i salju ih na sud.pa onda moramo jest meso iz Juzne Amerike smrznuto po 20god.

  • ajetodoo 13.03.2016.

    Kad se čovjek napije vina, kasnije se rastrijezni., a kad se napije kruha(u ovom slučaju mesa), taj se nikad ne rastrijezni.......Nek si pametnjakovići uzgajaju i jedu po svojem ukusu ako im ovo nije po volji(nek se vrate u planine prvobitnom načinu života). Ionako su to većinom kmetovi pobjegli sa selendri i brdina koji bi svoj nekadašnji način uzgoja diktirali farmama.Ali bi se najeli takve hrane!! Da je takav način profitabilan, nebi ni došli u grad.

Komentiraj...
Vidi sve komentare