To je to što me zanima!

Ugostitelji: 'Mi nismo policajci i naš posao nije kontrolirati goste. To neka radi inspekcija'

Sve je izglednije da će se otvoriti i zatvoreni dijelovi kafića i restorana, dopustiti svadbe i masovnija okupljanja, ali ćete za to morati imati potvrdu o cijepljenju, preboljenju ili negativan test
Vidi originalni članak

Mi željno iščekujemo da nas u potpunosti otvore jer smo na izmaku snaga. Vrijeme je, poručuje Dražen Biljan iz Nezavisne udruge ugostitelja. Rad samo na terasama, ističe, nije im previše pomogao. 

- Mi već godinu dana radimo u ograničavajućim uvjetima. Kad su od 1. ožujka dopustili rad terasa, vremenske prilike, odnosno neprilike, nisu nam išle u korist, bilo je prehladno i previše kišnih dana. Svima nam je strašno velik pad prometa - upozorava ovaj ugostitelj, vlasnik tri lokala u Zagrebu, kojemu je pad prometa od ožujka do svibnja, otkako smije raditi na terasi, i dalje na oko 55-60 posto. 

SPREMNI SU ZA SEZONU Otvaraju se: Evo što sve morate znati ako putujete u Austriju

- To je vrlo poražavajuće i tu definitivno nikakve računice nema. Prijeko nam je potrebno da čim prije počnemo raditi u kompletnim prostorima - apelira Biljan na Stožer.

A posebno nakon provedena dva pilot projekta - simulacije domjenka i svadbe - i saznanja da nijedan gost koji je sudjelovao u tim eksperimentima kasnije nije dobio pozitivan test. 

A po svemu sudeći će popuštanje mjera od 1. lipnja ići, ali pod strogim uvjetima. Sve je izglednije da će se otvoriti i zatvoreni dijelovi kafića i restorana, dopustiti koncerti, svadbe i masovnija okupljanja, ali ćete za to morati imati potvrdu o cijepljenju, preboljenju ili negativan test. Da će konobari morati provjeravati imaju li gosti jednu od te tri potvrde kako bi ih pustili u svoje objekte, ugostitelji ne podržavaju.  

- Tu treba apelirati na građane da se ponašaju odgovorno. Ali mi ne možemo biti policajci i kontrolirati ljude. Nemamo prava na to niti je to naš posao, a i tehnički je neizvedivo. Naš je posao ugostiti ljude i učiniti da se osjećaju ugodno. Neka to radi inspekcija u našim objektima, kao što provjeravaju nas, tako neka dođu, uđu i provjere imaju li gosti te potvrde. Kao u Sloveniji  - poručuje Biljan ističući kako se tu onda nameće i obveza cijepljenja djelatnika. 

Jer kako ograničiti gosta ako i djelatnik sam nije cijepljen. 

'NIJE NAM PREOSTALO NIŠTA DRUGO' Event industrija pokreće tužbu protiv Stožera: 'Mjere zadiru u naša Ustavom zajamčena prava'

- Sve se više ugostitelja cijepi, ali ne može se nikoga na to primorati. Ovaj tjedan imamo razgovore sa Stožerom i to je jedna otvorena tema, taj modus još nije razrađen - kaže Biljan.

Osim problema financijske prirode, upozorava i na nedostatak radne snage. Ne otpuštaju ih - djelatnici odlaze sami. Prije krize on ih je imao 40, a sad je ostao bez njih 15.

- Predugo traje ova situacija vrlo umanjenog prometa i djelatnici ne mogu više zbog čega odustaju od ovog posla i mijenjaju djelatnost. Primanja su im smanjena, a kako su i ostali građani u problemu, manje dobivaju i napojnice koje im puno znače. S druge strane, i banke im ukidaju minuse, ne daju im kreditne linije jer smo djelatnost u problemima - poručuje Biljan i naglašava kako je to sve pogubno za ugostiteljsku djelatnost.

- Dečko koji je uz mene bio godinama, školovao se za konobara, više ne može preživjeti i ide u Njemačku raditi na građevini. Što da vam više kažem - ukazuje na vlastitom primjeru posljedice krize, a upozorava i kako su prije nje bili opterećeni previsokim poreznim stopama.

- Više od dvije godine razgovaramo, a sad bi nam to puno pomoglo, da se konačno snizi stopa PDV-a, kao u zemljama u okruženju, za sektor kafića na pića. Ta stopa je kod nas 25 posto, a u zemljama koje su turističke kao i mi prosječno oko 10 posto. Mi apeliramo da se spusti barem 13 posto. To bi nam pomoglo pri izlasku iz krize i bi kisik za preživljavanje - ističe Biljan. 

Idi na 24sata

Komentari 294

  • apolitični 24.05.2021.

    znači oko 250 000 ugostiteljskih objekata da nadzire inspekcija , dragi ugostitelji , da li vama onda treba isplaćivati potporu ili inspekcija to može sebi isplatiti , u vašem vlasništvu ono što je u vašem interesu vi brinete ,ako želite raditi i ostati otvoreni

  • Smoke_on_the_Water 24.05.2021.

    Nikakva problem imati čitač QR sa kojim konobar kad uslužno pozdravi goste očita kod ili baci oko na "kovid_ausvajs". Nisu ugostitelji ni sanitarni inspektori pa se moraju brinuti o higijeni svojih objekata. Koja je razlika u ovom jednostavnom postupku i onima kojima se osigurava čistoća restorana? 

  • batinaduga 24.05.2021.

    Način operiranja naših birtaša je prevara,utaja,zakidanje,neizdavanje računa...Država,kažu oni,ako želi uvesti reda neka organizirainspekcije.Zakoni su tu da se ne poštuju sve dok te ne ulove.To je balkanska stvarnost.

Komentiraj...
Vidi sve komentare