To je to što me zanima!

Vjerovali ili ne: Zagrepčani će platiti i čišćenje kiše iz poplave!

Ugovor za pročišćavanje otpadnih voda jednako tretira otpadnu vodu koja dolazi u kanalizaciju iz toaleta i onu s neba. Pripremila ga je bivša gradonačelnica Marina Matulović Dropulić, a potpisao Milan Bandić
Vidi originalni članak

Zagrebački poduzetnici plaćaju sigurno najveću cijenu vode u Hrvatskoj: 27 kuna za svaki kubični metar koji potroše, a građani plaćaju također skupih 15,28 kuna za svaki kubični metar.

POGLEDAJTE VIDEO: POPLAVA U ZAGREBU

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Većinu te cijene nije voda koju su potrošili, nego razne naknade koje bi trebale osigurati održavanje vodoopskrbe i kanalizacijskog sustava. To što plaćaju ide Vodoopskrbi i odvodnji, Hrvatskim vodama i Gradu Zagrebu. Ali to nije sve. Na posebnim računima plaćaju naknade za uređenje voda. Reklo bi se da Zagreb ima nadstandardni i savršeni sustav odvodnje i vodoopskrbe, ali potop u noći na subotu je do kraja razotkrio svu nebrigu i nefunkcioniranje sustava.

A posebni apsurd je da će svu kišu koja je pala i nanijela štetu dodatno platiti! Kako je to moguće? Zbog ugovora za pročišćavanje otpadnih voda koji jednako tretira otpadnu vodu koja dolazi u kanalizaciju iz, primjerice, toaleta i oborinsku vodu s neba. Koncesionar Zagrebačke otpadne vode (ZOV), u vlasništvu RWE i WTE, naplaćuje količinu pročišćene vode. Dio građani plaćaju kroz svoje račune za vodu, ali svake godine se isplati još 250 do 300 milijuna kuna koncesionaru iz proračuna. Odnosno, poreza Zagrepčana. I to među ostalim, za čistu kišnicu koja je pala s neba i završila u kanalizacijskom sustavu.

Taj ugovor je pripremila gradonačelnica Marina Matulović Dropulić, ali ga je potpisao Bandić. Gradnja pročistača je stajala više od dvije milijarde kuna, a s obzirom na to koliko građani uplate svake godine, već se isplatio. Ali plaćati moramo još osam godina.

VIDEO: KAO KULA OD KARATA Pogledajte kako je jak vjetar odnio skelu na zgradi u Zagrebu

- Veliki dio oborina završi u kanalizaciji i ide na pročišćavanje jer nemamo odvojeni sustav. Ugovor je jako povoljan za koncesionara, a loš za građane i proračun. Sva kišnica se plaća kao otpadna voda. Od početka u ugovoru nije predviđeno da na pročistač stiže i voda koja nije otpadna nego oborinska. Probali smo promijeniti taj ugovor i formulu, ali nije išlo - kaže nam bivši dogradonačelnik Zagreba Ivo Jelušić (SDP).

On kaže i da nije bilo iskrene želje za promjenama niti od strane gradske uprave, koju vodi Milan Bandić, pa je sve stalo.

I zato ćemo kroz poreze plaćati i kišnicu koja se pročišćava, a ne samo otpadne vode.

- Pročistač je jako isplativ posao. Za investitore - zaključuje Jelušić.

Bivši direktor ZOV-a Ante Pavić inače je pod optužnicom Uskoka, i to upravo zbog radova na pročistaču i namještanju poslova. Sve su to građani platili. ZOV, s druge strane, svake godine ima između 163 i 180 milijuna kuna čiste dobiti.

POGLEDAJTE VIDEO:

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Ali to nisu svi apsurdi. Naknade za razvoj vodoopskrbe i odvodnje koju svi plaćamo idu u proračun Zagreba. I trebaju služiti za gradnju. Ali u proračunu ove godine predviđeno je nevjerojatno malih 4,5 milijuna kuna ulaganja u novi sustav. Dio novca ide Vodoopskrbi i odvodnji, 550 milijuna kuna godišnje. Oni kažu da su samo lani investirali 223 milijuna u nove cjevovode i odvodne kanale. Ali kako će održavati postojeće kanale, to ovisi koliko novca im osigura Zagreb!

I tu su zadnje Hrvatske vode, njima godišnje Zagrepčani uplate oko 170 milijuna kuna samo preko računa za vodu, kažu u Zagrebačkom holdingu. A u Zagreb se vrati godišnje maksimalno 60 milijuna kuna.

POTRESNO SVJEDOČANSTVO T. BLAGUSA Trnjanin koji je priveden jer je digao branu i spasio kvart: Sad se osjećam razočarano i ljutito

Zastupnik Tomislav Stojak godinama prati ulaganje u komunalnu infrastrukturu. Kaže da je ona nedovoljna. I kao primjer u što se ulaže navodi jedan od lani.

- Bandić je otvorio novu fontanu isti dan kad je pukla cijev stara 80 godina na Selskoj - kaže nam. Dodaje i kako stanovnici Rudeša imaju potopljene nekretnine svaki put kad pada kiša te da Zagreb mora iskoristiti EU fondove za ulaganja u infrastrukturu.

Idi na 24sata

Komentari 130

  • apolitični 29.07.2020.

    u svim gradovima gdje dođe do takvih poplava građani to plaćaju čemu čuđenje

  • Charli_1 28.07.2020.

    DO KADA? Milione zagrebačkih kuna dijeli po BH taj podli lažljivac. Pljačka nas i sa odvozom smeća, cjenik koji je poništio Visoki trgovački sud i Ustavni sud

  • crazy mind 28.07.2020.

    kaj kukate, kaj miki nije od celog zagreba napravil fontanu. zato masovno na izbore slijedece godine i ponovno birajte lika koj vam je to omogucil. kaj mislite kak bi bili npr Varazdinci sretni da imaju bandica. kod njih je palo PUNO vise kise ali nisu zbog toga imali "Varazdin na moru". nekak si mislim da bi badolerosu trebali podici monumentalni spomeni jer takvoga nebute imali na vlasti slijdecih par sto let :-)

Komentiraj...
Vidi sve komentare