To je to što me zanima!

Vrhovni sud odbio je blokirati zabranu pobačaja u Teksasu

Američki Vrhovni sud odbio je blokirati zabranu pobačaja nakon šestog tjedna trudnoće u Teksasu, čime je zadao snažan udarac pravima na pobačaj i ostavio na snazi državni zakon koji zabranjuje većinu pobačaja
Vidi originalni članak

Odluka je velika prekretnica u borbi oko pitanja pobačaja jer su protivnici desetljećima nastojali vratiti pristup tom postupku.  

S pet glasova za i četiri protiv, suci su odbacili hitan zahtjev pružatelja usluga pobačaja da se ukine zabrana koja je stupila na snagu u srijedu rano ujutro u Teksasu, dok se sudski sporovi nastavljaju. 

Jedan od šest konzervativaca, glavni sudac John Roberts, pridružio se troje liberala u neslaganju. 

"Sudski nalog je zapanjujući", napisala je liberalna sutkinja Sonia Sotomayor u izdvojenom mišljenju.

Upozorila je da je to "bez sumnje neustavan zakon osmišljen kako bi zabranio ženama ostvarivanje njihovih ustavnih prava i kako bi se izbjegao sudski nadzor" i prozvala većinu sudaca da su "odlučili zakopati glave u pijesak". 

NOVI ZAKON U Teksasu je zabranjen pobačaj nakon šestog tjedna trudnoće

U nepotpisanom objašnjenju, sudska većina navela je da se odluka "ne temelji na ikakvim zaključcima o ustavnosti teksaškog zakona" i dopušta nastavak pravnih sporova. 

Odluka ilustrira utjecaj troje konzervativnih sudaca koje je imenovao bivši republikanski predsjednik Donald Trump, a koji su povukli Vrhovni sud udesno. 

Zakon bi predstavljao gotovo potpunu zabranu te procedure u Teksasu jer se 85 do 90 posto pobačaja izvrši nakon šestog tjedna trudnoće i vjerojatno bi se morale zatvoriti brojne klinike, upozoravaju skupine za pravo na pobačaj. 

Takva zabrana nije bila dopuštena ni u jednoj saveznoj državi još od presude Roe protiv Wadea, povijesne presude Vrhovnog suda kojom je 1973. godine legaliziran pobačaj u cijeloj zemlji.

Teksas je među desetak država koje uglavnom vode republikanci, a koje žele zabraniti pobačaj nakon što se detektira otkucaj srca fetusa, često u šestom tjednu, a ponekad i prije nego što žena uopće shvati da je trudna.

'TO JE KRŠENJE USTAVA' Biden osudio radikalni teksaški zakon i obećao zaštititi i braniti pravo žena na pobačaj

Sudovi su blokirali takve zabrane, pozivajući se na Roe protiv Wadea. 

Postupanje suda prema zabrani u Teksasu mogao bi nagovijestiti njegov pristup u još jednom slučaju. Savezna država Mississipi želi zabraniti pobačaj iza 15. tjedna trudnoće i pozvala je suce da ponište presudu Roe protiv Wadea. 

Sud tek treba saslušati argumente, a presuda se očekuje do kraja lipnja 2022. godine.

Idi na 24sata

Komentari 5

  • moralna vertikala 02.09.2021.

    pobacaj je ubojstvo.

  • Arschloch 02.09.2021.

    Ako mene pitate,zene imaju pravo pobacit.Djete ionako nije svjesno samog sebe do jedno 5 te godine zivota.

  • zrinx9 02.09.2021.

    Zašto bi odluka bila kontroverzna? Poslije šestoga tjedna se ne smije pobaciti po tom zakonu. Znači to je sedmi tjedan trudnoće i dalje. Pročitajte šta je u 7. tjednu već sve razvijeno i razvija se dalje: veliki organi kao srce, pluća, jetra i bubreg su već tu, vidi se polako oblik lica, okice, otvor za usta, za nos, mozak se razvija ogromnom brzinom, po 100 000 novih moždanih stanica u minuti, dijete se poćelo kretati, srce kuca, kralježnica se spaja, rukice i nogice rastu. Po svemu navedenome to je već pravo živo biće a ne samo neka puka izraslina koju ćemo po potrebi odstraniti.

Komentiraj...
Vidi sve komentare