To je to što me zanima!

Vrijedno otkriće u crkvi: U srcu Rijeke pronađen antički kamen

Ovaj antički spomenik zanimljiv je i zbog činjenice da je u navedenu crkvu najvjerojatnije ugrađen u renesansnom razdoblju i svojevrsna je aktivna negacija antike, kaže konzervator Željko Bistrović
Vidi originalni članak

Vrijedno otkriće Konzervatorskog odjela u Rijeci, kamen iz antičkog doba, pronađeno je tijekom kontinuirane obnove riječke župne crkve Uznesenja Blažene Djevice Marije (Vela crikva/Assunta), tj. nedavne sanacije krova crkve. Pretpostavlja se kako je navedeni antički kamen služio kao podnožje križa na krovu svetišta.

– Kamen je pronađen tijekom ovogodišnje obnove krova koji je prokišnjavao, a vlaga prijetila oštetiti i ono što je već obnovljeno. Kako je on završio na krovu, ne znamo, no pretpostavljamo da je tijekom postavljanja križa na svetište on trebao imati neko postolje -  kazao je mons. Francetić.

VELIKA SRCA VOLONTERA 'Moje mjesto pod suncem': Uživamo raditi s našom djecom, važno je da imaju svoj prostor

- Kako je riječ o vremenima kada nije bilo električne struje i drugih pomagala, pretpostavljamo da su za postolje križa koristili ostatke starih građevina - dodajući kako obnova crkve traje već 30-tak godina, a riječ je o statičkim konzervatorskim radovima koji su vrlo zahtjevni.

Konzervator Željko Bistrović ističe kako je ovaj antički spomenik pronađen "in situ", tj. bio je ugrađen u krovište iznad apside. Jedan je od rijetkih "in situ" antičkih spomenika pronađenih u Rijeci, a vrijedan je i zbog svoje simbolike, ikonografije i namjene.

ZA SREĆU I VESELJE Božićna bajka u Rijeci - u kafiću uljepšali izlog ukrasima iako ne rade: Nama je ovo više od posla

– Na njemu se nalaze dva dupina prepletenih repova i između njih trozubac, inače simboli Neptuna, vladara mora. Taj motiv iz antike pojavljuje se i u ranom kršćanstvu te kasnije ponovo u renesansi i baroku. Najvjerojatnije je kao piramidalni završetak stajao na nekom nadgrobnom spomeniku - priča.

- Ovaj vrijedan spomenik pripada akvilejskom kulturnom krugu, jer paralele koje smo pronašli vežu se za Akvileju i Manfalcone. Naime, uspoređujući ovaj kamen i reljef na njemu sa sličnim nalazima na području sjevernog Jadrana, posebno u antičkoj Akvileji, utvrđeno je da je izvorno bio gornji dio nadgrobnog spomenika iz rimskog doba. Pretpostavlja se da je postavljen kao nosač križa u razdoblju renesanse, tijekom obnove crkve nakon venecijanskog razaranja tadašnje Rijeke - istakao je Bistrović.

OPET STALE PRED OBJEKTIV Riječanin snima aktove žena starijih od 50: 'Bolje smo danas nego prije punih 30 godina'

Poveznica boga mora Neptuna i Bogorodice je u tome što je ona i zaštitnica pomoraca, štuje se kao Stella Maris i posvećene su joj brojne župne crkve obalnih i otočnih župnih crkvi.

- Osim toga, ovaj antički spomenik zanimljiv je i zbog činjenice da je u navedenu crkvu najvjerojatnije ugrađen u renesansnom razdoblju i svojevrsna je aktivna negacija antike, zaključuje Bistrović.

UKRAŠAVANJE TIJELA Južnokorejska umjetnica radi tetovaže inspirirane njihovim tradicionalnim ukrasima u boji

Ovom prilikom mons. Franetić prisjetio se pokojnog senjskog biskupa mons. dr. Mile Bogovića rekavši da je kao profesor povijesti često naglašavao da kad se nešto radi u crkvama i župnim uredima, potrebno je biti pažljiv s materijalom koji je predviđen za otpad.

Kao primjer naveo je slučajno otkriće Senjske ploče (1964.), jednog od najstarijih hrvatskih glagoljskih spomenika s početka 12. stoljeća, tijekom obnove senjske kule Nehaj. Kada je pogledao materijal koji je trebao biti bačen, tamo je uočio glagoljska slova. Biskup Bogović, iako je pokojni i sada nas uči - kazao je mons. Francetić, istaknuvši kako su navedeni, posljednji radovi na obnovi crkve, vrijedni 400 tisuća kuna, započeli prije dva mjeseca i trebali bi biti završeni tijekom sljedećih nekoliko dana.

Idi na 24sata

Komentari 1

  • Smoke_on_the_Water 23.12.2020.

    Opet?!?! Prije 4 dana našli su jedan takav a vid' sada opet.

Komentiraj...
Vidi sve komentare