To je to što me zanima!

Znanstvenici pronašli ostatke DNK u fosilu morske kornjače starom šest milijuna godina

Znanstvenici su naglasili da su koštane stanice zvane osteociti bile izvrsno očuvane u fosilu koji je iskopan na karipskoj obali Paname 2015. godine
Vidi originalni članak

Znanstvenici su pronašli ostatke DNK u fosilu morske kornjače starom šest milijuna godina, objavljeno je u petak.

Kornjača je srodna današnjim Kempovim i maslinastim kornjačama, a riječ je o jednom od rijetkih slučajeva identificiranja genetskog materijala kod toliko starih fosila kralježnjaka, rekli su znanstvenici.

POGLEDAJTE VIDEO Rijetka 'Dumbo' hobotnica snimljena na dubini od 1682 metra u Havajskom otočju

Naglasili su da su koštane stanice zvane osteociti bile izvrsno očuvane u fosilu koji je iskopan na karipskoj obali Paname 2015. godine. Kornjačin oklop sačuvan je gotovo u potpunosti, za razliku od ostatka kostura.

U nekim osteocitima stanične su jezgre bile očuvane i reagirale su na kemijsku otopinu koja je omogućila istraživačima da prepoznaju prisutnost ostataka DNK, rekao je paleontolog Edwin Cadena, glavni autor studije objavljene u Journal of Vertebrate Paleontology.

APOKALIPTIČNE PROGNOZE Britanski znanstvenici: Poznato je kad će ljudi nestati sa Zemlje. Ostat ćemo bez hrane i vode...

- Želim istaknuti da nismo izdvojili DNK nego smo samo mogli prepoznati prisutnost tragova kiseline u jezgri- dodao je Cadena, znanstvenik sa Sveučilišta Rosario u Bogoti i Smithsonian Tropical Research Institute.

DNK kiselina se prilično lako raspada, iako je u pravim uvjetima sačuvana u nekim drevnim ostacima. Istraživači su prošle godine izvijestili o otkriću DNK životinja, biljaka i mikroba koji datiraju prije otprilike dva milijuna godina iz sedimenta na najsjevernijoj točki Grenlanda.

Swiftposium u australiji Znanstvenici se okupljaju zbog Taylor Swift: Na simpoziju će razgovarati o njenom utjecaju

Cadena je rekao da su jedini stariji fosili kralježnjaka na kojima su pronađeni slični ostaci DNK bila dva dinosaura - Tyrannosaurus (star 66 milijuna godina), i Brachylophosaurus (star 78 milijuna godina). Cadena je rekao da su ostaci DNK zabilježeni i kod insekata koji datiraju od prije nekoliko desetaka milijuna godina.

 

 

Idi na 24sata

Komentari 0

Komentiraj...
Vidi sve komentare