To je to što me zanima!

Zoran Milanović se sastao s naftašem pod sankcijama?

Željko Runje bio je potpredsjednik ruske naftne kompanije Rosnjeft kad je počeo ruski napad na Ukrajinu. Sve zemlje zapada su ga stavile pod sankcije. Milanović je lani bio kod njega na Braču, piše Večernji list
Vidi originalni članak

Što stoji u pozadini sukoba Zorana Milanovića i Olega Butkovića? Za što točno HDZ-ov ministar optužuje predsjednika RH?

Milanović je prozvao Butkovića zbog "obiteljskih veza", odnosno da je njegovu ocu Butkovićevo ministarstvo dalo osam milijuna kuna za novi lukobran na Braču. Isto tako i da mu brat posluje s državnim tvrtkama. Butković je na to Milanoviću preko Facebooka uputio dva pitanja:

"1. Je li trgovanje utjecajem ako predsjednik Republike, u konkretnom slučaju Ti Zorane Milanoviću, osobno traži od državnih i privatnih banaka da otvore račun njegovom rođaku koji je pod sankcijama zbog povezanosti s ruskim kapitalom?

2. Što si dobio kod protučinidbu za taj angažman?"

ŽESTOKI SUKOB Šifrarnik optužbi Zokija i Olje: Što znače veprovi, madame, rođak, Brač, usisavač, Krstići...

Večernji list otkriva kako je Milanović prošlo ljeto, dakle kao predsjednik RH, u društvu s tadašnjom predsjednicom Mađarske Katalin Novák, posjetio bivšeg potpredsjednika najveće ruske kompanije Rosnjeft, Željka Runju, u njegovoj kući u Bobovišću na otoku Braču. Runje je bio u upravljačkom vrhu tvrtke i u ožujku 2022. kad je postao prvi Hrvat kojem je Zapad nametnuo sankcije zbog Rusije. Vlada Velike Britanije procijenila je kako naftni div Rosnjeft 'sponzor' i financijski podupiratelj zloglasne Wagner grupe, pisali smo tada. Runje je naftaš s ogromnim životnim iskustvom, a s Rosnjeftovim predsjednikom Igorom Sečinom povezao se u Angoli. Kako piše Večernji list, zbog Rusije su ga sankcionirale sve zapadne zemlje koje su ga mogle staviti na listu, a Velika Britanija i zbog pomoći ruskom režimu.

KOMENTIRAO I BANOŽIĆA Milanović Butkoviću: Sad je gotovo! Ostat će bez krčme, krave, kamiona, sve će mu uzeti

Taj susret s Runjom koji je sankcionirana osoba s vezama u Kremlju, na koji se poziva i Butković, nigdje nije javno objavljen, a Večernjem je to potvrdilo više izvora. Da Runje u Bobovišću ima više kuća, zna se i po prijavama Runji zbog bespravne gradnje. Ne zna se o čemu su u tome susretu razgovarali, no Butković optužuje Milanovića i da je lobirao u hrvatskim bankama da se sankcioniranom Runji otvori račun. Večernji saznaje kako Runji jest otvoren račun u jednoj od banaka - Kent banci pod turskim vlasništvom. Navodno se o tome razgovaralo i s turskim predsjednikom Erdoganog tijekom njegovog posjeta Zagrebu 2022. godine.

S Milanovićem ga vežu prijateljske veze po sinjskoj "liniji", odakle je Runje, kao i Milanovićeva obitelj. Je li Milanović u nekom prekršaju ili pod kaznenom odgovornošću, sasvim sigurno će biti tema predizbornih rasprava u ovome tjednu.

Idi na 24sata

Komentari 16

  • ivokap 08.04.2024.

    Pogađajte što sada Putin smišlja, na šta će se odlučiti, balkon, novičok ili nešto novije?:-)))

  • Igor 051 08.04.2024.

    Oleg jesi ga umočio Josipi Rimac?

  • Onay 08.04.2024.

    . Evo Zakona RH kojeg je donio Sabor RH 2002., a vezano je za strateški ulazak Hrvatske u EU, cime je Hrvatska planirala lišiti se odlucujucih upravljackih prava u INA-i d.d. Ne znam tocno što joj omogucuje e je planiranih 25%+1 dionica, ali valjda neki minimum da ta tvrtka postoji. Dakle, dajte se Hrvati bar udostojite procitati prvih par recenica iz Zakona koji su u vaše ime donjele politicke elite. Otkup INA-e ide kontra zakona, ili se radi o prestrukturiranju, da se kupi pa da se opet proda? Ili su ovo jeftine politicke mantre ? Izdvajam kako je to RH zamislila, dakle, rade se drame o upravljackim pravima, a Hr je svakako namjeravala izaci iz pozicije upravljanja INA-om? Ako ide 7 posto braniteljima, 7 posto radnicima, minimalno 15% u javnu ponudu, to je 7+7+15=29%, a maksimalno strateškom partneru 25%+1 dionica, što je vec ucinjeno 2002. godine, to je sve skupa 54%, samo što nisu svi subjekti na burzi prodali MOL-u kad je nudio u dva navrata po 2800 kn za dionicu. Braniteljski fond je prodao svojih 7 posto. Odraden je IPO par godina prije toga (2006. godine), to je bilo valjda tih 15%. Ovo su jako banalne stvari. ...........................Zamislite koliko vas kradezenjare smatraju neukom stokom kad vam prodavaju ovakve price.

Komentiraj...
Vidi sve komentare