To je to što me zanima!

Dubravki Ugrešić posthumno je dodijeljena Njegoševa nagrada

Dubravka Ugrešić je čitana i prevođena hrvatska/jugoslavenska spisateljica čijim će se djelom baviti i generacije koje slijede, priopćili su iz crnogorskog ministarstva kulture
Vidi originalni članak

Dubravka Ugrešić je talentom, prkosom, vedrinom i duhom nepristajanja ispisala najljepše stranice u vrijeme mraka i bila je hrabrija od mnogih koji su sebe nazivali junacima, rekao je predsjednik Crne Gore Jakov Milatović u ponedjeljak na svečanosti u Cetinju na kojoj je toj hrvatskoj spisateljici posthumno dodijeljena Njegoševa nagrada.

AUTORICA BROJNIH KNJIGA Dubravka Ugrešić posthumno je dobila Njegoševu nagradu

Milatović je kazao da je Dubravka Ugrešić odbacila nametnute identitetske odrednice, borila se i izborila za pravo da bude prepoznata po svom imenu i djelu. Njegoševa nagrada je najznačajnije crnogorsko književno priznanje. 

'Njezin opus pripada vrhuncima svjetske i europske književnosti'

 Ovogodišnja laureatkinja nagrađena je za svoj književni opus, etički stav, integritet i društvenu angažiranost.

- Dubravka Ugrešić je čitana i prevođena hrvatska/jugoslavenska spisateljica čijim će se djelom baviti i generacije koje slijede. Objavila je više od dvadeset zapaženih knjiga i dobitnica je brojnih nagrada i priznanja. Njezin opus nesumnjivo pripada vrhuncima svjetske i europske književnosti kraja 20. i početka 21. stoljeća - priopćili su iz crnogorskog ministarstva kulture.

OPROŠTAJNA PORUKA Književnik Velimir Visković se oprostio od Dubravke Ugrešič: 'Hvala ti na svemu moja Dubo'

Milatović je na tradicionalnoj svečanosti u crnogorskoj prijestolnici Cetinju Njegoševu nagradu uručio Petru Milatu predstavniku Fondacije Dubravka Ugrešić. 

U ime Fondacije govorila je Maja Vodopivec koje je podsjetila da je Ugrešić tijekom života bila uskraćena za priznanja.

- A onda je postumno došla velika Njegoševa nagrada - rekla je.

Ugrešić je rođena u Kutini 1949. Autorica je brojnih knjiga, među kojima su i Poza za prozu, Štefica Cvek u raljama života, Život je bajka, Forsiranje romana-rijeke, Američki fikcionar, Kultura laži, Muzej bezuvjetne predaje, Zabranjeno čitanje, Ministarstvo boli, Nikog nema doma, Baba Jaga je snijela jaje, Napad na minibar, Lisica i Doba kože.

Njezine knjige prevedene su na više od 20 jezika. Umrla je u Amsterdamu u ožujku ove godine.

PREMINULA ISTAKNUTA KNJIŽEVNICA Ovako je govorila Dubravka Ugrešić: 'Ne zaboravimo, čak je i Adolf Hitler bio slikar amater'

Njegoševa nagrada se od 1963. godine dodjeljuje za životno djelo iz oblasti književnosti, a Dubravka Ugrešić je, pored Desanke Maksimović, jedina žena na popisu laureata te nagrade.

Idi na 24sata

Komentari 0

Komentiraj...
Vidi sve komentare