To je to što me zanima!

Mnogima još uvijek nije jasno kako na Eurosongu funkcionira glasanje, evo i objašnjenja...

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video
Otkako je Eurosong promijenio način glasovanja, kao da su dodatno zakomplicirali situaciju. Hrvati su Uragankama dali 12 bodova, no nije to učinio i naš stručni žiri. Oni su najveću ocjenu dodijelili Talijanima
Vidi originalni članak

Eurosong je u svojoj povijesti prošao kroz nekoliko načina glasovanja, a većina promjena ovisila je o razvoju i raširenosti tehnologije. Zadnja promjena dogodila se 2016. godine, a kako voditelji natjecanja dodatno ne objašnjavaju bodove, u subotu su mnogi bili zbunjeni nakon zatvaranja glasačkih linija.

POGLEDAJTE VIDEO:

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Još od 1975. godine svaka država tj. stručni žiri te države dijeli bodove natjecateljima. Prije su se svi bodovi čitali, od 1 do 8, zatim tko je dobio 10 bodova i konačno tko osvojio maksimalnih 12. Kako je glasanje putem telefona postalo sve popularnije krajem '90-ih godina, odlučeno je da se kombiniraju ti glasovi i glasovi žirija. Od 2009. godine putem SMS-ova i/ili telefonskog poziva, moglo se glasati za svaku državu u finalu, a ne samo prvih 10, kako je to prije bilo. U slučaju izjednačenih bodova prevagnuli bi glasovi publike.

Otkako u natjecanju sudjeluje i do 43 zemlje, ponestalo je vremena za čitanje svih bodova, na koje su ljudi navikli. Javljanje svake države je kratko: bodovi od 1 do 8 i 10 prikazani su na ekranu, a prestižna dvanaestica žirija se čita. T

POZNATA LICA Eurosong: Evo tko je sve činio sastav hrvatskog stručnog žirija

ako su od hrvatskog stručnog žirija 12 dobili Talijani, iako su Hrvati u najvećem broju glasali za srpske Uraganke. Pritom se bodovi automatski zbrajaju u tablici na ekranu, a države su poredane od najbolje rangirane do najslabije rangirane. 

Velika promjena, koja nekima još uvijek zadaje glavobolje, nastupila je 2016. godine. Tada su se bodovi stručnog žirija i bodovi glasača razdvojili. Sada 1-8, 10 i 12 bodova svaki natjecatelj dobiva po dva puta. Glasovi publike dodijeljeni su samo za top 10 država za koje se glasalo. Pjesma s najviše glasova dobiva 12 bodova, druga 10, treća 8 i tako dalje. Država koja po broju glasova gledatelja zauzme 11. mjesto i sve nakon nje, dobit će 0 bodova.

Bodove publike čitaju voditelji, nakon što sva javljanja iz pojedinačnih država završe. Oni se čitaju ovisno o bodovima koje su države osvojile od stručnih žirija, od najmanjeg do najvećeg broja bodova. Tako se ove godine započelo s Ujedinjenim Kraljevstvom, koje nije osvojilo niti jedan bod stručnih žirija. Ti bodovi se također automatski zbrajaju na ekranu i to je finalan rezultat koji država može postići.

BITNO JE SUDJELOVATI 'Dobili smo nula bodova jer nam je pjesma bila sr*nje, kao i pjevač i njegova cijela izvedba'

U finalu mogu glasati sve države koje sudjeluju, ne samo one koje nastupaju, dok je svakoj državi zabranjeno da glasa sama za sebe, Ove godine sudjelovalo je 39 država. Teoretski je moguće da jedna država dobije 12 bodova tele-glasača od svake države, što bi ove godine bilo 456 bodova (38x12).

Pobjednicima ove godine, talijanskom bendu Måneskin, stručni žiriji dodijelili su 206 bodova, a publika 318, što ih je dovelo do pobjedničkih 524 boda. Francuska pjevačica Barbara Pravi (28) osvojila je drugo mjesto s 499 bodova, a Švicarac umjetničkog imena Gjon's Tears (22) osvojio je sveukupno 432 boda i treće mjesto.

Idi na 24sata

Komentari 1

  • Unkonown_user 24.05.2021.

    Niti nama nije jasno zakaj citamo vec 150ti clanak o Eurosongu pa nas nitko ne pita za misljenje

Komentiraj...
Vidi sve komentare