Euro 1968. godine: Novčić je Talijanima donio finale turnira

Sa SSSR-om Talijani su odigrali 0-0, a pobjednika su odlučila tadašnja pravila, bacanje novčića. Sreća je pomazila domaćine, koji su u finalu pobijedili Jugoslaviju

Stadion San Paolo obavila je grobna tišina, taj prizor neću zaboraviti. Više od 70.000 gledatelja, a potpuni muk, prisjetio se legendarni talijanski golman Dino Zoff polufinalne utakmice EP-a 1968. protiv SSSR-a.

Tad pobjednika nisu odlučivali izvođenjem penala. Bacao se novčić...

- Bili su ondje kapetani, sudac i pomoćnici te još neki ljudi... Svi smo drhtali. Radije bismo igrali do iznemoglosti, dok netko ne zabije gol, nego da novčić odlučuje.

A kad je njemački sudac Tschenscher izgovorio ‘Italija!’, stadion je gotovo eksplodirao - rekao je Zoff, koji je branio fenomenalno i bio je jedan od najzaslužnijih što su “azzurri” osvojili naslov. U finalu su igrali protiv Jugoslavije, koja je izbacila tad aktualne svjetske prvake Engleze golom Dragana Džajića u 85. minuti utakmice.

- To mi je najdraži gol u karijeri. Bili smo autsajderi, a već u petoj minuti utakmice ozlijedio se Ivica Osim. Tad nije bilo prava zamjena i igrali smo s igračem manje. I uspjeli smo ih dobiti - prisjetio se Dragan Džajić. Bez Osima u finalu nisu mogli, no Talijani su slavili tek u ponovljenoj utakmici. Prva je završila 1-1, a nakon dva dana igrali su novu...

- Bili smo umorni, nije nas išlo - kazao je Džajić.

Odluka u drugoj utakmici finala

Prva je utakmica na rimskom Olimpicu završila 1-1, Džajić je zabio za SFRJ, a Domenghini za Talijane u 80. minuti. Nakon produžetaka nije bilo pobjednika, te su nakon dva dana igrali novu finalnu utakmicu. Riva i Anastasi svojim su golovima donijeli Talijanima naslov europskih prvaka pred svojim navijačima...

Luigi Riva i Dino Zoff bili su talijanski junaci 1968.

Lav Jašin od reprezentacije SSSR-a oprostio se 1967., a svijet je 1968. dobio novog najboljega golmana. Dino Zoff branio je fenomenalno. Oduševio je i Luigi Riva, koji se u “azzurre” vratio nakon teškog loma noge i zabio odlučujuće golove u obje finalne utakmice.