Grčka drama: S penalom u 93. minuti provukli se u 1/8 finala

Dramatičan rasplet u Fortalezi iznjedrio je drugog putnika u osminu finala SP-a iz skupine C. Grčka se provukla dalje zahvaljujući penalu Samarasa u 93. minuti...

Georgios Samaras nije uputio udarac u okvir u 270 minuta Svjetskog prvenstva. Nije zabio gol sveukupno čak 1478 minuta. Ali sudačka nadoknada u dvoboju protiv Obale Bjelokosti u Fortalezi bila je ključna. Serey Die je spriječio dugogodišnjeg napadača Celtica u udarcu na gol i sudac Carlos Vera iz Ekvadora pokazao je na bijelu točku. Isti igrač izveo je penal za konačnih 2-1 i odveo Grčku u osminu finala SP-a prvi put u njihovoj povijesti.

No teško bismo ovaj prolaz Grka mogli nazvati "nategnutim". Dobro su Europljani parirali afričkom sastavu većinu dvoboja i igrali ofenzivnije nego puno puta dosad. Nakon što su u prvih 25 minuta morali napraviti dvije prisilne izmjene zbog ozljeda napadača Konea i golmana Karnezisa, Grci su se otvorili. Cholevas je u 33. minuti zatresao gredu prvi put i nagovijestio nevolju za 'slonove'.

Antonis Samaris, čovjek koji je zamijenio Konea, potrudio se obilježiti ulazak s klupe dvije minute prije predaha. Ukrao je loptu Bambi te je odigrao "dupli pas" sa Samarasom i lagano zabio za 1-0 Grčke.

Bjelokoščani su u nastavku očekivano više napadali, ali Grčka nije "parkirala autobus" kao mnogo puta posljednjih godina. Koncentriran blok bijelih probio je 16 minuta prije kraja Wilfred Bony, još jedan igrač s klupe, iskoristivši proigravanje Gervinha u kaznenom prostoru.

Nakon toga činilo se da će Drogba i društvo izboriti okršaj s Kostarikom, sve do posljednje minute sudačkog dodatka. Tada Die radi kobni faul, a Samaras postaje heroj nacije...