To je to što me zanima!

Hrvatsko čudo: Oni idu po 10 medalja na Olimpijskim igrama

U LOVU NA REKORD Naši sportaši su čudotovorci jer država u njih ulaže tek 100 milijuna kn, rekao je Zlatko Mateša, predsjednik Hrvatskog olimpijskog odbora...
Vidi originalni članak

Zlatom na preči Marijo Možnik povećao je broj hrvatskih sportaša koji bi u Riju mogli do odličja. U Londonu je Hrvatska osvojila rekordnih šest medalja, no u Brazilu bi taj broj mogao biti i gotovo dvostruko veći.

- Vjerujem da ćemo srušiti rekord iz Londona. Možnikov uspjeh je potvrda da su hrvatski sportaši čudotovorci s obzirom na uvjete u kojima treniraju. Pazite, hrvatska država za vrhunski sport godišnje izdvaja samo 100 milijuna kuna - rekao je Zlatko Mateša, predsjednik HOO-a.

Prema predviđanjima Infostrade, talijanskog sportskog statističkog servisa, naši će sportaši osvojiti 10 odličja. Marijo Možnik čak niti nije na toj listi.

- Premda sam europski prvak, možda niti neću otići u Rio. U gimnastici na OI odlaze samo najbolji pojedinci po spravama - rekao je Možnik, koji na jesen na SP-u u Glasgowu mora biti među tri.

- Ako dođem u Brazil, šanse za odličje su mi velike jer sam u vrhu svoje discipline - kaže Možnik, koji usprkos europskom zlatu te svjetskoj bronci i dalje vježba na šanku noćnoga kluba.

- U uvjetima u kojima treniram dosegnuo sam svoj vrhunac. Moram pronaći drugo mjesto za trening. Ne mogu, recimo, vježbati element Pinedu. Nekoliko puta sam se gotovo teško ozlijedio.

Hrvatski gimnastičari danas su svjetska velesila. Na scenu je stigla sjajna generacija vježbača, a izgradila se i vrhunska gimnastičarska dvorana u Nedelišću.

- Poklopila se sjajna generacija, tko bi uopće prije desetak godina mogao pomisliti da ćemo se nositi s velesilama - kaže Možnik.

Šteta što OI nije već danas jer bi Snježana Pejčić bila favoritkinja za pobjedu. U J. Koreji osvojila je dva zlata u Svjetskom kupu, srušivši pritom i svjetski rekord.

- Sve prognozere bih ukinula. Pa tko od njih može znati u kakvoj ću formi biti za godinu i pol - kaže Snježana.

Sličnog su razmišljanja i braća Sinković, Valent i Martin.

Budući da su aktualni svjetski prvaci u dvojcu na pariće, njima svi predviđaju zlato.

- Za olimpijsko zlato i treniramo. U ovom trenutku prihvaćamo ulogu favorita, ali favoriti smo bili i u Londonu, pa smo osvojili srebro. Tko zna hoće li se ove sezone pojaviti dvojac koji bi nas mogao ugroziti na stazi - istaknuo je Valent.

Hrvatska bi ipak mogla osvojiti i više od 10 odličja u Riju. U prognozama nema, recimo, Blanke Vlašić, a među medaljašima nije nijedan momčadski sport.

- Vjerujem da će vaterpolisti ili rukometaši biti na postolju - kaže Zlatko Mateša.

Pejčić nije bila hit samo za jedno ljeto

Na OI-ju u Pekingu 2008. streljačica Snježana Pejčić osvojila je broncu. Od tada do danas osvojila je više od 15 odličja na raznim natjecanjima. Nije bila priča samo za jedno ljeto.

Sanjin Strukić/PIXSELL

"Gospodin srebrni" ide i po prvo sjajnije odličje

Filip Ude prošle je godine na SP-u upotpunio srebrnu kolekciju. Srebrno odličje je osvojio i na OI-ju i na EP-u. Na konju s hvataljkama u Riju može i stepenicu više.

Hrvatski gimnastički savez

Ivan Kljaković-Gašpić prvi je finnaš svijeta

Na posljednjem SP-u prošle godine Ivan Kljaković-Gašpić osvojio je srebro. Međutim, na svjetskoj ljestvici klase Finn drži prvo mjesto. Ima i dva europska zlata.

Reuters/Pixsell

Lucija brani brončanu medalju iz Londona

Trostruka je europska prvakinja u taekwondou, brani broncu iz Londona, a isto odličje osvojila je i prije dvije godine na SP-u. Lucija Zaninović je vodeća na svjetskoj listi.

Igor Kralj/PIXSELL

Marenić i Fantela prvi postali svjetski prvaci

Prije šest godina Šime Fantela i Igor Marenić u klasi 470 postali su prvi hrvatski jedriličarski prvaci svijeta. Aktualni su svjetski srebrni i europski brončani.

Facebook

Sinkovići su u dvojcu na pariće nedodirljivi

Valent i Martin Sinković proslavili su se u četvercu, no u dvojcu su postali nezaustavljiva sila. Na SP-u su prošle godine pobijedili s najvećom razlikom u povijesti.

Igor Kralj/PIXSELL

Nevenu Žugaju fali još samo zlatna medalja

Prošle godine Neven Žugaj s bratom Nenadom dao je otkaz u Hrvatskoj vojsci i potpuno se posvetio hrvanju. To mu se odmah vratilo srebrom na SP-u 2014. u Taškentu.

Igor Kralj/PIXSELL

Zasad u disku nema pravu konkurenciju

Sandra Perković u posljednjih pet godina nije izgubila u finalu diska. Pravu konkurenticu nema, a da je ima, vjerojatno bi napadala i svjetski rekord.

Damir Senčar/PIXSELL

Za SP priprema nove elemente

Marijo Možnik najviši je i najteži gimnastičar. Ima i element nazvan po njemu, a završio je i fakultet. Za SP i kvalifikacije priprema nove elemente, no u lošim uvjetima.

XINHUA/PIXSELL

Prošle godine Seligman osvojio svjetski kup

Robert Seligman u posljednjih deset godina osvojio je 21 odličje u Svjetskom kupu. Prošle godine postao je i ukupni pobjednik Svjetskoga kupa na konju s hvataljkama.

Marko Mrkonjić/Pixsell
Idi na 24sata

Komentari 12

  • geonosian2912 21.04.2015.

    Kad bi svi ovi osvojili medalju bilo bi super, a znamo da uvijek neko slučajno iskoči, a postoji i realna mogućnost da rukometaši i vaterpolisti osvoje medalju. Možda i košarkaši ako se plasiraju, mada je to sad možda preoptimistično.

  • 21.04.2015.

    U kulturu se istovremeno ulaže preko 700 milijuna kuna, tj. sedam puta više, a sport kuda više predstavlja Hrvatsku u svijetu od kulture, kuda se tisuće ljudi više bavi sportom nego kulturom, tud je sport zdraviji od kulture sto puta i sad gdje je tu pravda... Ako se mene pita u sport bi se ulagalo 300 milijuna u kulturu 100 milijuna, a 400milijuna bi podavao ljudima kojima je doista najpotrebnije ili bilo šta korisnije napravio a ne u kulturu...

  • marica cirkk 21.04.2015.

    dobro,al zar je 100 mil. kuna mala svota? znam da se puno vise ulaze u druge sportove,al ipak...

Komentiraj...
Vidi sve komentare