Mogu i bez Bendera: Hrvati u polufinalu SP-a do 19 godina!

Unatoč izostanku trojice igrača, hrvatska reprezentacija U-19 pobijedila je Kanadu u 1/4 finala Svjetskog prvenstva na Kreti 84-71. U polufinalu nas čeka Turska...

Mlada hrvatska košarkaška reprezentacija do 19 godina starosti izborila je polufinale Svjetskog prvenstva!

Iako oslabljena za trojicu važnih igrača ( Bender , Žižić , Vraneš ), Hrvatska se sasvim približila ponavljanju generacije 1990., koja je prije šest godina osvojila brončanu medalju na Svjetskom prvenstvu. Izabranici Ante Nazora svladali su selekciju Kanade u četvrtfinalnoj utakmici Mundijala na Kreti rezultatom 84-71 (23-21, 25-18, 11-15, 25-17).

Hrvatska je nervozno ušla u utakmicu i gubila 7-2 nakon dvije minute igre, no brzo se vratila na 10-10 i u završnici prve četvrtine preuzela tijesno vodstvo (23-21). Prve minute druge dionice pokazale su se presudnima u odluci oko polufinalista. Nakon kanadske trice, Hrvatska je napravila seriju 8-0 i odvojila se na sedam koševa viška (31-24). Na poluvremenu je prednost u korist "kockastih" narasla na dvoznamenkastu razliku (+11).

Kanađani se nisu predavali u drugom poluvremenu. Dvama serijama po 5-0 došli su na 55-52 u 29. minuti , a uoči zadnje četvrtine na semaforu je stajalo 59-54 za Hrvatsku. U zadnjoj četvrtini Kanada se približila na dva poena minusa serijom 5-0, no ne i bliže od toga . Hrvatska je smirenom igrom u završnici i sigurnom realizacijom slobodnih bacanja ostvarila veliku pobjedu.

Najefikasniji pojedinac hrvatske reprezentacije bio je kapetan Marko Arapović s 20 poena i 11 skokova, a pridodali su mu se Luka Božić (20 koševa, 10 skokova) te Ivica Zubac (19 poena, šest skokova). U polufinalu SP-a u Heraklionu na grčkom otoku Kreti (subota) Hrvatska će igrati protiv stopostotne reprezentacije Turske koja je u četvrtfinalu pobijedila Australiju 81-70.