Sličan Draženu Petroviću: Analiza Rokove sezone...

Hrvatska košarka trenutačno u NBA ligi ima jednog igrača. Roko Leni Ukić nosi dres Toronto Raptorsa u svojoj premijernoj godini u najjačoj ligi

Nekada je hrvatska košarka imala nekoliko svojih najboljih izdanaka u najjačoj ligi svijeta, a igrači poput Dražena Petrovića, Tonija Kukoča ili, pak, Dina Rađe bili su u svakom pogledu bitni košarkaši NBA lige. Vremenom se broj igrača smanjivao, ali što je još važnije, dotični nisu ostavljali duboki trag. Naravno, uvijek je kvaliteta izvedbi bila ovisna o broju minuta na parketu, a američki treneri i klubovi još su prilično sumnjičavi oko europskih košarkaša koji se uvijek moraju dvostruko dokazati u odnosu na domaće košarkaše. Premda je trećinu utakmica Toronta zbog ozljeda propustio njihov prvi organizator igre Jose Calderon, Ukić nije došao do velikog izražaja. I vrlo često je dijelio minute na parketu s preostalim svojim suparnicima na toj poziciji. U prvom dijelu sezone je više prilika dobivao Solomon, a potom i Graham. Premijerna sezona Ukića najsličnija je onoj Dražena Petrovića u NBA ligi. Ukić će pamtiti tri utakmice, a jako je važno da je Toronto dvije dobio: protiv Bostona i Orlanda te San Antonija. Protiv Orlanda na domaćem parketu Ukić je igrao kao zamjena za Solomona, ali je imao glavnu rolu u presudnim minutama utakmice. Ukupno je igrao 24 minute, zabio 12 poena te skupio 7 asistencija i dva skoka. Potom je uslijedilo gostovanje kod Bostona, gdje je Toronto poražen 115-109. Ukić je ponovno igrao kao zamjena Solomonu, a skupio je 24 minute te je ubacio 16 poena, a imao je i tri skoka i dvije asistencije. Najbolja utakmica je ona protiv San Antonija na domaćem parketu, gdje je Ukić donio pobjedu svojim Raptorsima. Tada je igrao kao "back-up" Grahamu, a ubacio je za 30 minuta čak 22 poena. U utakmicama protiv Tonyja Parkera, Jameera Nelsona i Rajona Ronda hrvatski košarkaš je pokazao da ima mjesta u NBA ligi. I njegov stil igre je takav da odgovara američkom shvaćanju košarke: brzina je njegov veliki adut, kao i vic zbog kojeg se u igri najbolje razumio s prvom zvijezdom Toronta Chrisom Boshom. Od hrvatskih košarkaša uvjerljivo najbolju "rookie" sezonu u NBA ligi je imao Dino Rađa. Rekli smo, Ukićeva godina je slična onoj Dražena Petrovića, a nešto bolja od Planinićeve i Vrankovićeve. Da je dobivao više prilika, sigurno bi brojke bile bolje, no odlične utakmice protiv najjačih suparnika garancija su da će "rookie" sezona biti veliko učenje, a nakon toga će uslijediti još dublji pečat jedinog Hrvata danas u NBA ligi.

Dražen Petrović
Portland Trail Blazers (1989/90): 77 utakmica (startao u 0), 12.6 minuta, 7.6 poena, 1.4 skok, 1.5 asistencija
Toni Kukoč
Chicago Bulls (1993/94): 75 utakmica (stratao u 8), 24.1 minute, 10.9 poena, 4.0 skoka, 3.4 asistencije
Dino Rađa
Boston Celtics (1994/95): 66 utakmica (startao u 48), 32.5 minuta, 17.2 poena, 8.7 skokova, 1.7 asistencija, 1.3 blokade
Stojko Vranković
Minnesota Timberwolves (1996/97): 53 utakmice (startao u 35), 14.5 minuta, 3.4 poena, 3.2 skoka, 0.3 asistencija, 1.2 blokade
Gordan Giriček
Memphis Grizzlies (2002/03): 49 utakmice (startao u 35), 24.2 minute, 11.2 poena, 2.2 skoka, 1.4 asistencije
Zoran Planinić
New Jersey Nets (2003/04): 49 utakmica (startao u 1), 9.7 minuta, 3.1 poen, 1.1 skok, 1.4 asistencije
Roko Ukić
Toronto Raptors (2008/09): 57 utakmice (startao u 0), 12.18 minuta, 4.4 poena, 1.1 skok, 1.8 asistencija