Tulipani slavili: Nizozemci su bez muke dobili Dance

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video
Prva utakmica skupine E donijela je laku pobjedu Nizozemske nad Danskom. Drugu utakmicu igraju Japan i Kamerun u 16.00. Pratite live na 24sata
Početni sastav Nizozemske: Stekelenburg, Van der Wiel, Heitinga, Mathijsen, Bronckhorst, Bommel, Kuyt, de Jong, Persie, Sneijder, Van der Vaart
Početni sastav Danske: Sorensen, Poulsen, Kjaer, Agger, Jacobsen, Jorgensen, Bendtner, Kahlenberg, S. B. Poulsen, Rommedahl, Enevoldsen

ŽUTI KARTONI: De Jong, Van Persie (Nizozemska); Agger, Kjaer (Danska)

Bez ozlijeđenog Arjena Robbena Nizozemska u prvom poluvremenu protiv Danske nije stvorila ni jednu pravu priliku. Dapače, Danci su preko Bendtnera imali najveću priliku u prvih 45 minuta.
Bert van Marwijk, nizozemski izbornik, stalno je skakao na klupi, bio je nervozan jer mu momčad nije mogla sastaviti nijednu akciju.
Ipak, odmah na početku drugog poluvremena razveselio ga je Simon Poulsen. Danski branič nespretno je reagirao i glavom u leđa pogodio suigrača Aggera, a lopta se od stative odbila u Sorensenov gol. Bio je to ukupno 30. autogol u povijesti SP-a u nogometu.
Gol za konačnih 2-0 je u 85. minuti nakon sjajnog prodora Elije, koji je pogodio stativu, zabio napadač Liverpoola Dirk Kuyt. (ab)

TIJEK UTAKMICE
6' Sneijder upućuje prvi udarac, ali lopta odlazi visoko iznad gola
20' i 21' Prve prave prilike Nizozemske za gol  izborio je Van Der Vaart, ali  Sorensen na golu nije imao previše posla
22' Samo minutu kasnije Enevoldsen u solo-akciji probija se gotovo od sredine terena, ali lopta je završila iza gola
27' Danci se razigravaju, solidan centaršut izvodi Rommedahl na Bendthnera, napadača Arsenala, ali ovaj 'fulava' glavom s 9-10 metara cijeli gol. Ovo je bila prva prava prilika
33' Kyut ubacuje sa strane, a Danci imaju sreće u gužvi jer je Kjaer uklizao da izbije loptu i zamalo je utpao u vlastitu mrežu
34' Rommendahl izvan šesnaesterca s desne strane upućuje direktan udarac ali Stekelenburg sjajno brani
36' Već dvije minute kasnije još jedna krasna prilika za Dance, Kahlenberg je izveosjajan udarac iskosa, ali nizozemski golman brani
42' Persie privodi kraju poluvrijeme krasnom prilikom, ali puca pored gola
47' Odmah na samom početku drugog poluvremena Nizozemska je povela 1-0. S lijevog krila ubacio je Van Persie, a u sredini je danski branič Poulsen glavom skrenuo loptu u svoj gol
58' Van der Vart upućuje volej prema Sorensenu, ali Danac je atraktivno obranio
68' Pokušaj iz daljine, ali lopta odlazi u ruke nizozemskog golmana
74' Nizozemska i dalje pritišće, želi dodrugog gola. Van Bommel pogodio je vanjski dio mreže s desne strane, a Van Persie glavom promašuje cijeli gol
85' Elia je opet odlično probio obranu, pogodio stativu, a siguran zicer u gol 'utrpava' Kuyt. Kraj utakmice. Nizozemska je više nego zasluženo uzela tri boda.