To je to što me zanima!

Google dobio bitku: 'Pravo na zaborav' neće vrijediti globalno

U američkom tehnološkom divu tvrdili su da bi u slučaju primjene izvan Europe autoritarne vlade mogle zloupotrijebiti obvezu uklanjanja iz rezultata pretraživanja kako bi prikrile kršenje ljudskih prava
Vidi originalni članak

Sud pravde Europske unije odbacio je u utorak zahtjev Francuske da se stroži propisi o „pravu na zaborav” na Internetu prošire iz Europe na cijeli svijet, presudivši da Google ne mora uklanjati poveznice s osjetljivim osobnim podacima.

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Spor je trebao biti test koji će pokazati može li Europa proširiti svoje zakone i izvan svojih granica te mogu li pojedinci tražiti uklanjanje osobnih podataka iz rezultata internetskog pretraživanja bez ograničavanja slobode govora i legitimnog javnog interesa.

- Trenutno zakoni EU-a ne obavezuju operatore tražilice koji odobre zahtjev za uklanjanjem reference na subjekt podatka... da ih uklone na svim verzijama svoje tražilice - utvrdio je najviši europski sud.

- Zakoni EU-a zahtijevaju da ih operator tražilice ukloni na verzijama svoje tražilice zastupljenima u svim članicama EU-a - naglasio je sud.

FRACUZI IH ISTRAŽIVALI Nagodili se da prekinu istragu: Google će platiti milijardu eura

Spor je izbio nakon što je francuski regulator za zaštitu privatnosti CNIL 2016. godine izrekao Googleu kaznu od 100.000 eura zato što je na zahtjev koji se naziva „pravom na zaborav”, odbio ukloniti osjetljive podatke iz rezultata internetskog pretraživanja diljem svijeta.

Google se požalio najvišoj francuskoj savjetodavnoj sudskoj instanci koja je zatražila mišljenje od Suda pravde EU-a.

U američkom tehnološkom divu tvrdili su da bi u slučaju primjene izvan Europe autoritarne vlade mogle zloupotrijebiti obvezu uklanjanja iz rezultata pretraživanja kako bi prikrile kršenje ljudskih prava.

NAPETI REGIONALNI IZBORI Google i Fejs odbacili optužbe da su utjecali na ruske izbore

- Od 2014. ulažemo velike napore kako bismo zajamčili pravo na zaborav i uspostavili razumnu ravnotežu između prava na pristup informacijama i prava na privatnost. Drago nam je što je sud prihvatio naše argumente - poručili su iz Googlea nakon objave presude.

POGLEDAJTE VIDEO SERIJAL 'FASHION BUZZ':

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Idi na 24sata

Komentari 2

  • dopizdilomi 25.09.2019.

    Kada me već ograničavate da dobijem podatke van moje zemlje ili iz drugih država o kakvoj to demokraciji i pravima govorimo. Trebam podatak iz Engleske ali mi uporno daje iz Hrvatske. Kada upišem pojam koji tražim izlistajte mi sve što postoji na internetu a ja ću odlučiti koji mi treba i koji ću čitati.

Komentiraj...
Vidi sve komentare