To je to što me zanima!

Hakeri su sve bolji: Kako ćete zaštititi sebe i svoje računalo?

Kako napadači postaju sve sposobniji, postoje brojni koraci koje možete poduzeti kako bi se zaštitili. Pojedincima se savjetuju jake lozinke i oprez prije svakog online klika
Vidi originalni članak

Symantec je u svom godišnjem izvještaju otkrio da su hakeri sve organiziraniji u napadima te da se sve češće osnivaju i tvrtke kako bi povećali učinkovitost napada na privatne i poslovne korisnike. Navodi se da hakeri sada imaju resurse i sposobnosti koje su dosad bile usporedive samo s napadačima koji su imali podršku država. 

Kako napadači postaju sve sposobniji, postoje brojni koraci koje možete poduzeti kao pojedinac ili kao tvrtka, a iz Symanteca savjetuju da se ponašate u skladu s nekim od ovih savjeta: 

Za pojedince:

  • Koristite jake lozinke: Koristite snažne i jedinstvene lozinke za sve svoje korisničke račune. Promijenite svoje lozinke svaka tri mjeseca i nikad nemojte ponovno koristiti istu lozinku. Povrh toga, razmislite o korištenju nekog programa za upravljanje lozinkama kako biste dodatno zaštitili svoje podatke.
  • Razmislite prije nego što kliknete: Otvaranjem pogrešnog privitka možete zaraziti svoje računalo. Nikad nemojte gledati, otvarati ili kopirati privitke iz elektroničke pošte, osim u slučaju kada ste apsolutno sigurni da ste dobili poruku koju očekujete i to od pošiljatelja kojem vjerujete.
  • Zaštitite se: Bolje je spriječiti nego liječiti. Koristite programe za internetsku sigurnost koji uključuju antivirusni softver, vatrozid (firewall), zaštitu web preglednika i provjerenu zaštitu od drugih online prijetnji.
  • Čuvajte se taktike zastrašivanja: Pojedini programi mogu tvrditi da su besplatni, a u slučaju razbijenih ('crackiranih') ili piratskih programa možete se njihovim korištenjem izložiti zloćudnim programima. Napadi ucjenjivačkim softverom te tehnikama socijalnog inženjeringa zasnivaju se na zastrašivanju: žele vas zaplašiti kako biste pomislili da je vaše računalo zaraženo te kako biste kupili beskoristan softver ili kako biste platili da bi isti bio uklonjen s vašeg računala.
  • Štitite svoje osobne podatke: Informacije i podaci koje dijelite s drugima online dovode vas u potencijalno rizičnu situaciju u pogledu napada koji se zasnivaju na socijalnom inženjeringu. Ograničite količinu informacija koju dijelite na društvenim mrežama, što posebice uključuje bilo kakve informacije o korisničkim računima, datumima rođenja i imenima kućnih ljubimaca.

Za tvrtke:

  • Nemojte si dopustiti da vas uhvate na krivoj nozi: Koristite dostupne izvore informacija o aktualnim sigurnosnim prijetnjama i mogućnostima njihove neutralizacije kako biste čim prije pronašli znakove koji pokazuju da ste bili izloženi napadu te kako biste što brže reagirali u slučaju incidenta.
  • Zauzmite jak sigurnosni položaj: Implementirajte sigurnosnu zaštitu na krajnjim točkama mreže, na više razina, potom svu mrežnu sigurnost, kriptiranje, snažnu autorizaciju korisnika, te upotrijebite tehnologije za autorizaciju zasnovane na reputaciji. Sklopite partnerstvo s nekom od tvrtki koje pružaju usluge sigurnosne zaštite informacijskih sustava te na taj način proširite svoj IT tim.
  • Pripremite se za najgore: Uspješno saniranje posljedica incidenta pretpostavlja da je vaša sigurnosna okolina dobro optimizirana, da su procedure i njihovi učinci mjerljivi i ponovljivi, te da lekcije koje pritom naučite mogu biti korištene za opće poboljšanje sigurnosti u tvrtki. Razmislite o tome da na raspolaganju imate vanjskog stručnjaka za sigurnost koji će vam pomoći i biti na raspolaganju u slučaju krize.
  • Pružite zaposlenicima kontinuiranu edukaciju i trening: Stvorite simulacije koje će se koristiti za trening svih zaposlenika. Pripremite vodiče i procedure kojima se štite osjetljivi podaci na osobnim i tvrtkinim uređajima. Redovito procjenjujte znanje internih timova za istraživanje incidenata – a povremeno provedite i vježbu – kako biste bili sigurni da raspolažete odgovarajućim znanjima za učinkovitu borbu protiv svih cyber prijetnji.
Idi na 24sata

Komentari 18

  • Judita👥 15.04.2016.

    ne razumijem se baš u to , haha ali meni par puta na feys provalili,davnih dana ,

  • ส็็็็็็็็็็็็็็็็็็็ส็็็็็็็็็ 15.04.2016.

    ja cu staviti gljive otrovnice na moj profil da otjeram zle duhove hakera

  • capo 14.04.2016.

    Hakeri su male bebe u odnosu na VIPnet d.o.o.

Komentiraj...
Vidi sve komentare