To je to što me zanima!

Južnoj Europi prijeti epidemija zika virusa, rizična i Hrvatska

Švedski znanstvenici sa Sveučilišta Umea izradili su kartu koja prikazuje područja Europe koja će ovog ljeta biti najizloženija potencijalnoj pojavi zika virusa
Vidi originalni članak

Švedski znanstvenici sa Sveučilišta Umea izradili su kartu koja prikazuje područja Europe koja će ovog ljeta biti najizloženija potencijalnoj pojavi zika virusa.

Južna Europa će postati plodno tlo za širenje virusa jer povišene temperature donose sa sobom priljev turista s američkih kontinenata koji su zahvaćeni zikom, upozoravaju istraživači.

Španjolska, Italija, Grčka, Turska te dijelovi Rusije oko Krasnodara, su područja u kojima je najizglednije širenje virusa zike od kraja lipnja do kraja kolovoza, zaključak je istraživanja.

"Prisutnost populacija aedes komaraca, toplija klima te istovremeno i vrhunac dolazaka turista zračnim putem u Europu, predstavlja tri glavna razloga koja južni dio Europe čine plodnim tlom za zika virus", ističe Joacim Rocklov sa spomenutog sveučilišta.

Potencijalni rizik od epidemije zike visoko je prisutan i na područjima Francuske, Njemačke, Mađarske, Hrvatske, Bugarske, Slovačke, Slovenije i Srbije. Ipak, rizik je u navedenim zemljama ipak nešto niži, kažu švedski znanstvenici.

Trećina europskih zemalja ima umjeren rizik, a u tu skupinu spadaju Italija, Malta, Francuska, Hrvatska, Izrael, Španjolska, Monaco, San Marino, Turska, Švicarska, Grčka, Bugarska, Rumunjska, Slovenija, Gruzija, Albanija, BiH te Crna Gora.

Trideset i šest zemalja ili 66 posto, ima nizak ili vrlo nizak rizik jer nemaju populaciju aedes aegypti komaraca zbog klime koja nije pogodna za njihovo razmnožavanje i preživljavanje.

Virus se širi iz Južne Amerike

Ovo istraživanje uslijedilo je nakon upozorenja Svjetske zdravstvene organizacije da već postoje ustaljene populacije aedes aegypti komaraca na otočju Madeira i obali Crnog mora Rusije i Gruzije.

U Europi je do sada bilo 400 slučajeva oboljenja uzrokovanih zika virusom, ali nije zabilježeno lokalno širenje virusa.

Svi oboljeli dobili su virus na putovanjima u pogođene zemlje Južne Amerike.

Prvi zabilježeni slučaj u Hrvatskoj

Početkom travnja hrvatska je državljanka došla u Hrvatski zavod za javno zdravstvo (HZJZ) i zatražila pretrage. Sumnjala je da se zarazila Zika virusom u Brazilu. Pretrage su doista pokazale da je u pitanju bila Zika koju prenose komarci, a u trenutku medicinske obrade žena je već bila praktički zdrava, odnosno bolest se već gotovo u potpunosti povukla.

Simptomi obično prolaze za dva do sedam dana i nema posebnog lijeka protiv zaraze. Oboljeli trebaju odmarati, piti mnogo tekućine i koristiti lijekove protiv visoke temperature. Inkubacija traje nekoliko dana. Najbolja prevencija je maksimalno se zaštititi od mogućih uboda komaraca. Sumnja na bolest uvijek počinje simptomima, a potvrda je li doista Zika u pitanju može se dobiti jedino ciljanim laboratorijskim pretragama.     

Komplikacije nisu česte, ali su moguće

Ozbiljne komplikacije koje se pojavljuju iz zaraze zika virusom nisu česte, no stručnjaci tvrde da virus izaziva poremećaj pri rođenju poznat kao mikrocefalija, odnosno bebe rođene s nerazvijenom lubanjom i drugim poteškoćama u razvoju.

Virus zike se povezuje i s drugim kongenitalnim abnormalnostima, kao i s rijetkim poremećajem poznatim kao Gillian-Barreov sindrom, koji izaziva slabost mišića, poteškoće u disanju te paralizu.

 

Idi na 24sata

Komentari 35

  • Der Kommissar 12.06.2016.

    Sijanje panike u svrhu... pa cijepljenja, naravno.

  • ragbijaš 12.06.2016.

    Ma kakva zika i komarci.Gdje ćeš veće kukce i komarčine od naših političara.

  • montello 12.06.2016.

    nema ništa od ovog ,taKO su nas plašili svinjskom,ptičjom,sarsom,

Komentiraj...
Vidi sve komentare