To je to što me zanima!

Kada je pravo vrijeme za prvi mobitel ili facebook profil?

Jesu li računalo, tablet, mobitel, društvene mreže i videoigre važan dio života i vašeg djeteta? Saznajte kako ga zaštititi i usmjeriti na korisne sadržaje na Internetu!
Vidi originalni članak

Trebaju li djeca već u prvom razredu osnovne škole imati mobitel? Kada je uopće vrijeme za njega? Zapitala se to čitateljica portala Klokanica.hr te u forumu otvorila temu o prvom mobitelu. Iskustva roditelja su drugačija i ne postoji neko univerzalno rješenja no možda vam mišljenje drugih roditelja i stručan savjet pomogne u donošenju odluke.

Profesoricu psihologije dr. sc. Mirandu Novak pitali smo kada bi djeca trebala dobiti prvi mobitel i treba li im kupovati skupe najnovije modele te na što bi sve roditelji trebali obratiti pažnju kod odabira mobitela.

"Iskreno mislim da je kupnja mobitela odluka svakog roditelja i da je jako teško iz pozicije psihologa propisivati vrijeme za prvi mobitel. Pitanje je koji je pravi razlog kupnje mobitela, smatra li roditelj smatra da je dijete dovoljno zrelo, je li komunikacija topla i otvorena i ima li u njega povjerenja. Ako je razlog kupnje mobitela lakša komunikacija, standardni mobitel je dovoljan", smatra psihologinja.

Ako roditelji djetetu ipak odluče kupiti smartphone, psihologinja ističe kako je kod njegovog korištenja najveći rizik povezan s elektroničnim nasiljem pa bi roditelji prvo trebali podučiti djecu o pravilima i sigurnom ponašanju na Internetu kako bi se znali zaštititi.

Kako kontrolirati što dijete radi na internetu?

Na forumu Klokanice smo pitali čitatelje i dopuštaju li svom djetetu da nakon navršene 13. godine, kada je dozvoljeno pristupanje ovoj društvenoj mreži, otvori profil, i imaju li pristup njegovom profilu.

"Moje cure od 15 i 12 godina imaju svoj profil, no njime se koriste samo u našoj blizini, tako da možemo kontrolirati što rade. Nije to ništa loše, ipak smo u 21. stoljeću pa ne možemo uspoređivati naše doba i ovo, jer vrijeme ide naprijed, a ne natrag", komentirala je čitateljica Frančo.

Iako je na Facebooku službeno zabranjeno otvaranje profila prije dobi od 13 godina, mlađu djecu zapravo ništa ne sprječava da se registriraju kao starija. Taj su problem uočile i naše čitateljice Klokanice koje poznaju i mlađu djecu s otvorenim Facebook profilom. Upravo je važnost kontrole roditelja nad onime što djeca rade na Internetu, odnosno kako koriste i doživljavaju društvene mreže, ono što naglašavaju stručnjaci, jer djeca sudjelovanjem na društvenim mrežama i općenito "surfajući" Internetom zadovoljavaju potrebu za druženjem s prijateljima i istraživanjem svijeta pa im je to nemoguće zabraniti. No, zato je vrlo bitno odrediti pravila korištenja i Facebooka, i Interneta općenito.

Iskustva roditelja i načine kako zaštiti djecu čitajte u specijalu 'Djeca na internetu'

Idi na 24sata

Komentari 10

  • denis-zg 21.03.2014.

    Mobitel da, u slučaju da me treba nešto hitno i da može komunicirati s frendovima/frendicama...a fejs i te ostale pizdarije ne!!!

  • mjesečeva sjena 21.03.2014.

    moji su "prestari"za tu temu:)))

  • twinsi2 21.03.2014.

    Tražili su,dobili su,a gdje su sada?? Skupljaju prašinu!A da se mene pita fejs nikada:))

Komentiraj...
Vidi sve komentare