To je to što me zanima!

Nepal udvostručio broj tigrova, ali i dalje ih imaju samo - 235

Skupine za zaštitu životinjskog svijeta pozdravile su tu vijest kao znak da političko sudjelovanje i inovativne strategije mogu preokrenuti negativan trend pada broja veličanstvenog kraljevskog bengalskog tigra.
Vidi originalni članak

Broj nepalskih tigrova gotovo se udvostručio tijekom zadnjih devet godina, izjavili su u ponedjeljak dužnosnici, a ta vijest predstavlja pobjedu napora osiromašene države da spasi ugrožene velike mačke. 

Skupine za zaštitu životinjskog svijeta pozdravile su tu vijest kao znak da političko sudjelovanje i inovativne strategije mogu preokrenuti negativan trend pada broja veličanstvenog kraljevskog bengalskog tigra.

Studija provedena ranije ove godine prebrojala je 235 tigrova u Nepalu u usporedbi sa 121 tigrom 2009. godine.

- Ovo je rezultat zajedničkih napora vlade i lokalne zajednice kako bi se zaštitilo stanište tigrova i spriječio krivolov - rekao je za agenciju France  AFP Man Bahadur Khadka, čelnik Nepalske agencije za nacionalne parkove i očuvanje divljih životinja.

Deforestacija, zadiranje u prirodna staništa i krivolov uzroci su velikog pada broja velikih mački diljem Azije, ali su Nepal i 12 drugih zemalja potpisali 2010. godine obećanje da će udvostručiti broj svojih tigrova do 2022. Taj plan za očuvanje tigrova brzo je počeo donositi rezultate.

Godine 2016. Svjetska organizacija za zaštitu prirode (WWF) i Globalni forum za tigrove objavili su da je broj divljih tigrova porastao prvi put u više od sto godina.

Ghana Gurung, predstavnik WWF-a u Nepalu, rekao je da je napredak te zemlje primjer za globalno očuvanje tigrova.

Idi na 24sata

Komentari 5

  • 26.09.2018.

    Konačno se nešta malo promjenilo..🙄Svjetska organizacija za zaštitu prirode WWF je pomaknula broj prvi puta u 100 godina.riječ uništavanje bi dapače bila blago napisana.:( Čovjek je u biti najgora zvijer od svih i to osobito opasna. Gora od ostalih.. On izmeđuostalog npr."lovi" svojim napucanim oružjima, uz pomoć raznih pomoćnih taktika, vrlo jednostavno dolazi do rijetkih divljih životinja. Kako na a kopnu, tako i na moru. I to odrasle i zdrave primjerke. Pravi si"plijen" kao da živi u kameno doba. To je vrlo presudno, jer takovi primjerci su bitni za produženje vrste.Čovjek je svojim načinom, kao i ophođenjem sa životinjama, uništio 282 vrsta u moru i 117na kopnu. Bukvalno istrijebio! Nadalje uništi npr.14- puta više odraaslih životinja, već druge zvijeri. kao što su vukovi ili morski psi, tj oni koji ne hodaju na dvije noge.Sve to..po meni, svrstava čovjeka, ako ćemo pravilno u predatora..odnosno zvjeri..jer im uništava njihov reproduktivni kapital.Mede i vukovi su bilo skoro iskorjenjeni u srednjoj europi,a onda su na red došli Lavovi i Tigrovi.Naučnici to promatraju dugo i podatak je, kako u godini dana, si lovom otmu oko 10%Slična je situacija bila sa Lavovima i Tigrovima,u najbižoj prošlosti..Iz mora vade ribari, goodinama više od 10% ribe i morskih života, što je nedopustivo. Što čine sa kitovima i svojim ritualima je također posebna priča.To je ignorancija.Čovjek kaže da jeste, ali ako pogledamo, nimalo nije svjestan kako će, uništi li lanac ishrane, uništiti i sebe

  • Mthesecond 25.09.2018.

    Lijepe zivotinje..I dan danas se sjetim jednog starog albuma s ugrozenim vrstama zivotinja i zivotinjama koje vise ne postoje,koje su izumrle,uvijek mi bilo zao tih ista,neka tuga bi me dohvatila kad bi listao te stranice..Onu navedu za svaku zivotinju ostalo je samo toliko i toliko primjeraka tu i tu,10,15,100,pred izumiranjem..Zao ti dodje tih istih..Bila ona ptica Dodo i jos mnoge druge manje i vece zivotinje..I mnoge od njih nestale,nestaju "zaslugom" ljudi..

  • DocA 25.09.2018.

    Kako prelijepe mica mace

Komentiraj...
Vidi sve komentare