To je to što me zanima!

Nevjerojatni prizori: NASA-in Webb otkrio prašinu, strukturu u 'Stupovima stvaranja'

I dok je srednje infracrveno svjetlo specijalizirano za određivanje detalja gdje se nalazi prašina, zvijezde nisu dovoljno svijetle na ovim valnim duljinama da bi se vidjele
Vidi originalni članak

NASA-in svemirski teleskop James Webb snimio je pogled na takozvane 'Stupove stvarnja'  u srednjem infracrvenom svjetlu – pokazujući nam novi pogled na poznati krajolik.

Ovi stupovi, ispunjeni plinom i prašinom, obavijaju zvijezde koje se polako stvaraju tijekom mnogih tisućljeća.

Zašto srednje infracrveno svjetlo stvara tako mračno, jezivo raspoloženje na Webbovoj slici srednjeg infracrvenog instrumenta (MIRI)? Međuzvjezdana prašina prekriva prizor. I dok je srednje infracrveno svjetlo specijalizirano za određivanje detalja gdje se nalazi prašina, zvijezde nisu dovoljno svijetle na ovim valnim duljinama da bi se vidjele. Umjesto toga, ovi nazirući se stupovi plina i prašine olovne boje svjetlucaju na svojim rubovima, nagovještavajući aktivnost iznutra, piše NASA.

OSTAT ĆE BEZ STRUJE NASA otkrila detalje: Veliki udar meteorita razbacao gromade leda iznenađujuće blizu Marsa

Tisuće i tisuće zvijezda formirane su u ovoj regiji. To postaje jasno kada se pregleda Webbova nedavna slika Near-Infrared Camera (NIRCam). Prema MIRI-jevom mišljenju, čini se da nedostaje većina zvijezda.

Zašto? Mnoge novoformirane zvijezde više nisu okružene dovoljnom količinom prašine da bi se otkrile u srednjem infracrvenom svjetlu. Umjesto toga, MIRI promatra mlade zvijezde koje još nisu odbacile svoje prašnjave "ogrtače". Ovo su grimizne kugle prema rubovima stupova. 

Srednje infracrveno svjetlo izvrsno je u promatranju plina i prašine u ekstremnim detaljima. Najgušća područja prašine su najtamnije nijanse sive. Crveno područje prema vrhu, koje tvori neobično V, poput sove s raširenim krilima, mjesto je gdje je prašina raspršena i hladnija. 

FOTOGRAFIRALI GA PO TREĆI PUT FOTO 'Stupovi stvaranja' kao nikad dosad: Webb otkrio nove detalje slavne fotke iz svemira

Koliko je prostran ovaj krajolik? Pratite najviši stup, slijećući na jarko crvenu zvijezdu koja strši iz njegovog donjeg ruba poput drške metle. Ova zvijezda i njezin prašnjavi pokrov veći su od veličine cijelog Sunčevog sustava.

Ovu scenu prvi je snimio NASA-in svemirski teleskop Hubble 1995. godine i ponovno je pregledana 2014., ali mnoge druge zvjezdarnice, poput NASA-inog svemirskog teleskopa Spitzer, također su se duboko zagledale u Stupove stvaranja.

LJUBAV SE (NE) ISPLATI Moj dečko 'svemirac': Uvjerio ju je da živi u svemiru, poslala mu 230.000 kn za kartu do Zemlje

Sa svakim promatranjem, astronomi dobivaju nove informacije i kroz svoja stalna istraživanja grade dublje razumijevanje ovog područja nastajanja zvijezda. Svaka valna duljina svjetlosti i napredni instrument isporučuju daleko preciznije brojanje plina, prašine i zvijezda, što informira modele istraživača o tome kako zvijezde nastaju. Kao rezultat nove MIRI slike, astronomi sada imaju podatke veće razlučivosti u srednjem infracrvenom svjetlu nego ikad prije, te će analizirati njegova daleko preciznija mjerenja prašine kako bi stvorili potpuniji trodimenzionalni krajolik ove daleke regije.

Stupovi stvaranja smješteni su unutar goleme maglice Orao, koja se nalazi 6500 svjetlosnih godina od nas.

Idi na 24sata

Komentari 4

  • Dagi 66 29.10.2022.

    dobro su dodali te sve boje

  • Tram12 29.10.2022.

    Fotografija je grana umjetnosti u kojoj fotograf pomoću fotoaparata zaustavlja trenutak realnog života.

  • Perry Cox 28.10.2022.

    Toliko ljepote i estetike u znanstvenom svijetu a u Hrvatskoj se svađa tko je bio što u ratu...ljudska glupost

Komentiraj...
Vidi sve komentare