To je to što me zanima!

Pogledajte do sada najveće otkrivene fenomene svemira

Munje veće čak i od naše Mliječne staze, oblaci vode koji su veliki kao 100.000 Sunca te dijamantni planet samo su neki od nedavno otkrivenih svemirskih tijela
Vidi originalni članak

Iako je udaljeno 150 milijuna kilometara, Sunce na Zemlju šalje 2000 puta više energije nego što je potrebno cijelom planetu. Od Zemlje je veće 109 puta i sadrži 99 posto mase cijelog Sunčeva sustava, no u svemirskim razmjerima radi se tek o žutom patuljku. U zviježđu Veliki pas udaljenom 4900 svjetlosnih godina nalazi se crveni hiperdiv VY Canis Majoris čiji je promjer veći od 3063 milijarde kilometara. Svjetlosti je potrebno oko 15 sekundi da obiđe Sunce, a za put oko VY CMa potrošit će punih 18 sati. 

Osim na goleme vatrene kugle svemirski putnici mogli bi naići i na rezervoare vode koji plutaju svemirom. Jedan takav vodeni park, 100,000 puta veći od Sunca, otkrili su NASA-ini znanstvenici na udaljenosti od 10 milijardi svjetlosnih godina. Inženjeri bi trebali razmisliti o ugradnji brisača, ali i gromobrana u svemirske brodove. U središtu galaksije 3C303 udaljenoj dvije milijarde svjetlosnih godina crna rupa generira toliko snažno magnetsko, odnosno električno polje da munje koje nastaju sijevaju 150,000 svjetlosnih godina daleko u svemir. Malo su veće od Mliječnog puta.

Najveći dijamant velik je poput Jupitera 

U zviježđu Zmije, 4000 svjetlosnih godina od Zemlje otkriven je egzotični planet promjera 60.000 kilometara koji kruži oko neutronske zvijezde i koji je zapravo gigantski dijamant. Dijamantni planet velik je kao i Jupitera, tristo je puta teži od Zemlje, nastao je nakon smrti zvijezde.

Grudica je najveći objekt u svemiru

Newfound Blob je najveći poznati objekt u svemiru. Ovaj galaktički klaster širok je 200 milijuna svjetlosnih godina, koliko i treba svjetlosti da prijeđe put s jednog kraja na drugi. Newfound Blob dvaput je veći od Mliječnog puta, a budući da je udaljen 12 milijardi svjetlosnih godina znanstvenici pretpostavljaju kako se radi o grudici s početka vremena.

Oko planeta Kepler-16 B kruže dva sunca

Na udaljenosti od 200 svjetlosnih godina teleskop Kepler snimio je planet Kepler-16b koji kruži oko dviju zvijezda. Veličine je Saturna, a oko svojih dvaju sunca kruži 229 dana te pritom prijeđe 104 milijuna km. Kepler-16b je hladni plinoviti planet koji ne može podupirati život. 

Zvijezda sa sobnom temperaturom

Temperatura na površini Sunca iznosi oko 5505 e_SDgrC, no na zvijezdi WISE 1828+2650 je samo 25 e_SDgrC i najhladnija je poznata zvijezda u svemiru.

Idi na 24sata

Komentari 9

  • NinaBonita007 08.11.2011.

    čovječanstvo je trebalo, umjesto na sve te silne ratove kroz povijest, trošiti lovu na istraživanje Svemira pa bi možda i bilo nekakve nade za ovu civilizaciju a ovako...

  • marinac_1 07.11.2011.

    Svemir je ultragigantskih razmjera u usporedbi sa našom veličinom a nemamo ni adekvatne letjelice pa smo za sada osudjeni samo promatrati npr. hubbleom. No život je kratak i pun obaveza pa........................................

  • alfa33 06.11.2011.

    Šteta što je ovaj ljudski život tako kratak jer volio bih vidjeti KOLUMBA BUDUĆNOSTI kako otkriva svemir za koji smo mislili da postoji samo u snovima!Bojim se samo ljudske pohlepe za kolonizacijom svemira....

Komentiraj...
Vidi sve komentare