To je to što me zanima!

Pogledajte gore: Spektakli na noćnom nebu iznad Hrvatske

Jupiter je večeras najsjajniji u 2017. godini, a moći će se vidjeti već u ranim večernjim satima. Prelet postaje ISS pak još je rijeđa pojava, a večeras je posebna jer je skoro pun Mjesec
Vidi originalni članak

Na nebu iznad Hrvatske u noći 10. travnja moći će se vidjeti dva rijetka astronomska događaja - prividni prelet Međunarodne svemirske letjelice (ISS) preko gotovo punog Mjeseca te najsnajniji Jupiter u 2017. godini.

Jupiter je ustvari najsjaniji bio u petak kada se Zemlja našla točno između Sunca i Jupitera. Ta se pozicija mijenja vrlo sporo pa se od petka ništa posebno nije promijenilo. Jupiter je trenutno poslije Mjeseca najsjajniji objekt na večernjem nebu, a izlazi već u ranim večernjim satima. Jupiter i njegova četiri mjeseca, Io, Europa, Ganimed i Kalista  večeras će se moći vidjeti čak i malo boljim dalekozorom. Tko pak želi vidjeti Jupiterove karakteristične pruge ili Crvenu pjegu trebat će mu teleskop.

Još zanimljiviji i rjeđi prizor, prelet ISS-a preko Mjesečeva diska, najbolje će se moći vidjeti iz Zagreba. Postaja će preletjeti iznad centra grada, a proći će točno po sredini Mjeseca. Za vidjeti ovaj prizor bit će potreban jači teleobjektiv ili amaterski teleskop. Prelet preko Mjeseca trajat će vrlo kratko, samo 2.49 sekundi, a osim u Zagrebu moći će se pratiti u još dva hrvatska grada. 

U Zagrebu će se moći vidjeti u 21:01:06, u Kutini u 21:01:15, a u Novoj Gradiški u 21:01:12. ISS će također biti vrlo sjajan, a dolazit će iz smjera zapada.

Nekoliko timova astronoma bit će na nekoliko lokacija u Zagrebu te će prelazak pokušati zabilježiti kamerama. Prolazak ove ostaje nije rijedak, u razdoblju od dva mjeseca vidljiv je ukupno dva tjedna sa Zemlje, no vrlo rijetko se događa da na svojoj ruti prolazi iznad određenog grada, te točno po sredini gotovo punog Mjeseca.

Idi na 24sata

Komentari 65

  • registrykiller 10.04.2017.

    Jopiter je prvi i zadnji objekt na večernjem i jutarnjem nebu. Uvijek se vidi prostim okom, a ne boljim dalekozorom... običnim dalekozorom koji ima povečanje 10x vide se mjeseci koje je otkrio Galileo di Vincenzo Bonaiuti de' Galilei, talijanski matematičar, fizičar, astronom i filozof, a zovu se i prema veličini su Kalisto, Ganimed, Europa i Io .... valja napomenuti da su u Jupiterovoj orbiti i preostala 63 mjeseca od ukupno 67... Naravno slavni Galilei je izumio i prvi teleskop...

  • plutarh 10.04.2017.

    a ja sam videl leteći tanjur !....ma gađala me žena i s rajnglom i kriglom ....rajngli sam se izmaknul , leteći tanjur sam videl kad mi je prozujal ispred nosa , a krigla me bome zveknula - nju nisam videl, neg osjetil !

  • dundu 10.04.2017.

    pa iss svaki dan leti na visini od 18000 metara

Komentiraj...
Vidi sve komentare