To je to što me zanima!

Prema zakonima fizike, mogli bi se klizati čak i po betonu

Broj životinjskih vrsta na Zemlji kao i planeta u svemiru nije moguće točno odrediti, matematičari ne mogu "razbiti" pasijans, a fizika ne može objasniti gravitaciju
Vidi originalni članak

Sva bića na Zemlji spavaju, no znanstvenici i dalje ne znaju zašto. Pokusima  su otkrili kako se tijekom sna obnavljaju moždane stanice, što je važno za pamćenje i učenje. No jednostanični organizmi također ulaze u stanja slična snu, a nemaju mozak. Osim toga, zabilježeni su slučajevi ljudi koji nisu spavali po 30-ak godina, što nije znatnije utjecalo na njihov mozak. No i na jednostavno pitanje koliko je dugačka obala nema preciznog odgovora. Razlog tome je što se mjerenja razlikuju ovisno o tome uzimaju li se u obzir baš svi zavoji, ušća, estuariji... 

Broj životinjskih vrsta na Zemlji također je nemoguće točno odrediti iz više razloga. Jedan od njih je da se samo na sjevernoj polutci vrste preciznije mogu izbrojiti zbog naprednije tehnologije. Također, znanstvenici su istražili samo deset posto oceana, odnosno napravljene su detaljnije karte Marsa nego morskog dna, na kojem se zasigurno kriju mnoge neistražene životinjske vrste. A ako želite stvarno razljutiti znanstvenike samo ih pitajte zašto je led klizak. Postoje brojna nagađanja, a novi pokušaji objašnjenja svode se na to da je led uvijek prekriven tankim slojem vode, bilo zbog trenja dok se po njemu kreće, bilo zbog pritiska mase čovjeka ili zbog prirodnog otapanja. Mali problem sa svim tim teorijama je što, čak i ako su točne, sloj vode je pretanak da bi utjecao na trenje.  Inače bi se svjetsko prvenstvo u  umjetničkom klizanju bez problema moglo održavati i na dobro zalivenom i izbrušenom betonu. 

Matematičari ne mogu "nadmudriti" solitaire

Matematičari su “razbili” monopoly, vjerojatnost pobjede u pokeru “lako” izračunaju, no, ne mogu dešifrirati pasijans. Još od 18 st kad je izumljen bezuspješno pokušavaju  izračunati barem koliko je mogućih rješivih dijeljenja.

Na razini atoma, gravitacija "štrajka"

Kvantna fizika objasnila je jaku, slabu i elektromagnetsku, no ne može objasniti gravitaciju. Kao niti sila koja drži svemir na okupu prestaje djelovati na razini atoma.

Zašto biciklisti ostaju uspravni

Bicikl se nije mijenjao 200 godina, no znanstvenici i dalje ne znaju šo ga čini stabilnim. Prema jednoj teoriji, drži ga žiroskopski efekt (zbog kojih je i zvrk uspravan dok se vrti), prema drugoj je kut između kotača i bicikla, no  istraživači sa Sveučilišta Cornell opovrgnuli su sve teorije.

Ne može se znati broj planeta, to su samo nagađanja

Nedavno je Pluton izbačen iz Sunčeva sustava, što znači da bi u njemu trebalo biti osam planeta. No to su samo nagađanja jer se ni jednim teleskopom ne može vidjeti ima li što u izrazito svijetlom polju između Sunca i Merkura.

Idi na 24sata

Komentari 12

  • Qatayam 25.12.2011.

    Znanstvenici su hrpa imbecila koji zapravo nisu znanstvenici nego načitana majmunčad koja je u određenom stadiju načitanosti zaključila da je sposobna samostalno razmišljat !!!

  • Faustina009 20.12.2011.

    Trenje među česticama na tomskom niovou je nula kod niske temperatuire za vodu tj. led.

  • Faustina009 20.12.2011.

    Zašto je led gladak? Pa na to pitanje bi prije odgovor mogao dati jedan jakodobar kemičar , ali koji uz kemiju zna jako dobro i kvantnu fiziku..Molekule vode se na toj temperaturi ukrute i između pojedinih atoma i čestica ne postoji velika interakocija - ako nema interakije na tome nivou, na makro nivou tos e reflektira jkoa jako glatka površina i zato je led skilizak tj. trenje među četicma je nula.

Komentiraj...
Vidi sve komentare