To je to što me zanima!

Prvi čovjek u svemiru: Gagarin je za sreću urinirao po gumi

Lik Jurija Gagarina krasi ovih dana jezero u regiji Rijazan. Na njegovoj zaleđenoj površini iscrtali su ga entuzijasti kako bi obilježili 55 godina od prvog ljudskog leta u Svemir...
Vidi originalni članak

Lik Jurija Gagarina krasi ovih dana jezero u regiji Rijazan južno od Moskve. Na njegovoj zaleđenoj površini iscrtali su ga svemirski entuzijasti kako bi obilježili 55 godina od prvog ljudskog leta u Svemir. Ova je godina proglašena i godinom Jurija Gagarina. 

Sovjetski kozmonaut Gagarin 12. travnja 1961. godine postao je prvi čovjek koji je napustio Zemljinu orbitu u vinuo se prema bespućima Svemira. Imao je tek 27 godina. Njegov put u letjelici Vostok trajao je 1 sat i 48 minuta. 

Kapsula je putovala brzinom od 27.400 kilometara na sat. Njome se upravljalo automatski jer medicinsko osoblje i kreatori letjelice nisu bili sigurni kako će ljudsko biće reagirati na bestežinsko stanje. 

Iskočio padobranom

Kontrolori na Zemlji nakon 25 minuta ustanovili su da je dostigao stabilnu orbitu. Nakon otprilike sat vremena Vostok 1 postavljen je u položaj za uključivanje povratnih raketa. 

Tu je došlo do problema jer Vostokov modul ostao je žicama privezan za kapsulu kojom se Jurij trebao vratiti na Zemlju. Žice su potom izgorjele, a Gagarin je iskočio na visini od sedam kilometara i uspješno se spustio na Zemlju. 

Pravila Međunarodne aeronautičke federacije bila su jasna - astronaut se morao spustiti sa svojom letjelicom da bi se priznao let u svemir. SSSR je Federaciju uspio uvjeriti da je to tako bi bilo, no nekoliko godina kasnije otkriveno je da je Gagarin zapravo iskočio iz Vostoka. 

Kako su pravila Međunarodne aeronautičke federacije zahtevale da se pilot mora spustiti sa svojom letelicom, Sovjetski Savez je insistirao da je Gagarin sleteo sa Vostokom i Međunarodna aeronautička federacija je priznala let. Nekoliko godina kasnije je otkriveno da je Gagarin iskočio iz Vostoka.

Misterij Gagarinove smrti

Gagarin je nakon leta u Svemir postao svjetska zvijezda, a dobio je i unaprijeđenje. Sovjetske vlasti prebacile su ga na testiranje zrakoplova MiG pod obrazloženjem da ga žele maknuti od opasnosti. To je, nažalost, završilo kobno.

27. ožujka 1968., Gagarin i njegov istruktor Vladimir Serjegin poginuli su na rutinskom letu u MiG-u 15. Posljednji službeno objavljeni dokumenti, s kojih je tek 2010. skinuta oznaka tajnosti, govore kako je Gagarin naglo zakrenuo MiG-om da bi izbjegao meteorološki balon. Tada j izgubio kontrolu nad avionom što je dovelo do pada i pogibije njega kao i njegovog instruktora Vladimira Serjogina.

Uriniranje za sreću

Gotovo pola stolječa nakon smrti velikog Gagarina neke praznovjerne prakse iz njegova doba i dalje žive. Davne 1961., uoči polaska na put, Gagarin se "olakšao" uz gumu autobusa koji ga je dovezao na kozmodrom Bajkonur odakle je poletio u svemir. To je ubrzo postala tradicija za sve ruske kozmonaute koji na daleki put kreću s tog mjesta. 

Ženski kozmonauti u tome ne moraju sudjelovati, ali neke od njih donose svoj urin i prolijevaju ga također po gumama autobusa. 

Idi na 24sata

Komentari 27

  • No More Mr. Nice Guy 12.04.2016.

    kada ameri idu u svemir onda je sve puno teorija zavjera a kad sovjeti ništa 0

  • Filomena 12.04.2016.

    mali korak za gagarina veliki za čovječanstvo

  • Hooligan 12.04.2016.

    Stoljeća*

Komentiraj...
Vidi sve komentare