To je to što me zanima!

Sa 16 godina hakirao je Apple, umjesto zatvora dobio fakultet

U razdoblju od dvije godine, tinejdžer je nekoliko puta hakirao glavni sustav tehnološkog diva i skinuo ukupno oko terabajt osjetljivih podataka. Spremio ih je u datoteku koju je nazvao Hacky hack hack
Vidi originalni članak

Australski tinejdžer hakirao je Apple nekoliko puta u razdoblju od dvije godine, no zbog toga neće ići u zatvor. Umjesto zatvorske kazne, u utorak mu je određena mu je uvjetna kazna u trajanju od osam mjeseci. 

Ovaj tinejdžer s očito vrlo izraženim darom za informatičke tehnologije danas je 19-godišnjak koji studira kriminalistiku i cyber sigurnost. Stoga je uvjetna kazna za njegove maloljetničke nestašluke za njega izvrsna vijest - pogotovo jer zakon za ovakve prijestupe propisuje kaznu i do dvije godine zatvora.

Dječak čiji identitet nije javno objavljen iz pravnih razloga upao je u glavni sustav Applea iz svojeg doma u Melbourneu, navodno zato što je veliki obožavatelj kompanije i htio je tamo raditi kada odraste. Kad ih je prvi put hakirao, imao je 16 godina.

U nekoliko napada skinuo je oko terabajta osjetljivih podataka i spremio ih na svoje kućno računalo. Datoteku u koju je pospremio podatke nazvao je Hacky hack hack. FBI je o cyber napadu na Apple izvijestio australsku policiju, koja je pretražila dječakov dom i zaplijenila računalo. Imalo je istu IP adresu kao i računalo s kojeg je hakiran tehnološki div, piše australski the Age

- Vaši prijestupi su vrlo ozbiljni, dosljedni i sofisticirani. Znali ste da je ono što radite pogrešno - izjavio je sudac u utorak, na izricanju kazne. 

U obrazloženju presude, sudac je istaknuo da je 19-godišnjak priznao krivnju, surađivao s vlastima u istrazi, a podatke koji je ukrao nije iskoristio za vlastitu korist. Osim toga, sud je uzeo u obzir da se optuženik nije javno hvalio svojim hakerskim uspjesima. 

- U situaciji u kojoj bi drugi tražili slavu, on to nije učinio - istaknuo je njegov odvjetnik. 

Idi na 24sata

Komentari 7

  • jo2hn8ny 28.09.2018.

    U Americi je to stalna praksa. Večina takvih radi za neku od agencija koje se bave sigurnošću nacije.

  • riki3 28.09.2018.

    Najvaznije je da je spremio u datoteku hacky hack hack dobro zapamtite hacky hack hack

  • f14 27.09.2018.

    Ovo je dijamant kojeg treba brusiti, a ne kaznjavati

Komentiraj...
Vidi sve komentare