To je to što me zanima!

Švicarci grade najviši drveni neboder na svijetu, stanari će u njega useliti do 2026. godine

Projekt "Rocket&Tigerli" sastojat će se od četiri zgrade, uključujući i jednu visoku 100 metara u švicarskom gradu Winterthuru u blizini Züricha.
Vidi originalni članak

U Švicarskoj će se graditi najviša drvena stambena zgrada na svijetu čime se želi dokazati da se drvo može koristiti kao održiva alternativa betonu i čeliku pri izgradnji visokih zgrada.

Projekt "Rocket&Tigerli" sastojat će se od četiri zgrade, uključujući i jednu visoku 100 metara u švicarskom gradu Winterthuru u blizini Züricha.

Dizajn će ponuditi moderno, visokokvalitetno stanovanje s maksimalnim dotokom dnevne svjetlosti, prema dizajnerskoj danskoj tvrtki Schmidt Hammer Lassen Architects (SHL).

Fasada će biti prekrivena tamnocrvenim i žutim terakota ciglama u kombinaciji s prašnjavozelenim detaljima, u skladu s crvenim krovovima i žutim ciglama starijih zgrada u okolici.

"Pristupamo projektu s velikim osjećajem poniznosti", rekao je Kristian Ahlmark, partner i direktor dizajna u SHL-u. "To je veliki projekt koji će imati značajan utjecaj na zajednicu, u društvom i estetskom smislu".

U četiri zgrade bit će stambene jedinice, kao i prostori za maloprodaju, bar i hotel.

Očekuje se da će biti dovršen i spreman za useljenje stanovnika do 2026.

Projekt se pridružuje drugim arhitektonskim pothvatima koji žele dokazati da se drvo može koristiti kao temelj visokogradnje.

Kula Mjostarnet visoka 85 metara u norveškom gradu Brumunddalu postala je najviša drvena zgrada na svijetu kada je otvorena 2019.

U toj zgradi od 18 katova su stanovi, uredski prostori i prikladno nazvan Wood Hotel (Drveni hotel).

Idi na 24sata

Komentari 10

  • nervozni poštar 24.04.2022.

    Kako će zadovoljiti protupožarne standarde?

  • be yourself 24.04.2022.

    Hoće se smjeti pušiti u tim stanovima? Hoće biti dozvoljeni kamini?

  • Bymbo 23.04.2022.

    Drvo je največi apsorbent CO2 a ujedno daje kisik, kada bi počeli mahnito rušiti šume das bi od njih radili zgrade gdje bi to dovelo a drvu za to treba 20-30 godina da izraste, dakle brzo bi se iscrpila sirovina.

Komentiraj...
Vidi sve komentare