To je to što me zanima!

'U manje od 10 godina nestalo je 20 tisuća bijelih nosoroga!'

KRIVOLOV I GUBITAK STANIŠTA Otežavajuća okolnost za povećanje populacije je i 'sporo' razmnožavanje jer ženke spolno sazrijevaju sa 7 ili 8 godina te svake dvije do tri godine kote jedno mladunče
Vidi originalni članak

Nosorog je vrsta koja je na rubu izumiranja, a mediji su se o ovoj temi raspisali nakon što je u ponedjeljak uginuo Sudan, posljednji mužjak sjevernog bijelog nosoroga, jedne od dvije podvrste te ugrožene životinje iz porodice neparnoprstaša. 

POGLEDAJTE GALERIJU 

NA RUBU IZUMIRANJA Uginuo je Sudan: Cijela vrsta ostala je samo na dvije ženke

Iz zagrebačkog Zoo-a su nam više kazali o nosorogu, kojeg se razlikuje u pet vrsta. Tri žive u Aziji, a dvije na području Afrike. Sve tri azijske vrste (veliki indijski nosorog, javanski nosorog i sumatranski nosorog) na rubu su izumiranja.

U osam godina nestalo 20.000 jedinki!

Bijeli nosorog dijeli se na sjevernog bijelog i južnog bijelog nosoroga. Prema procjeni iz 31. prosinca 2010., u prirodi je obitavalo 20.170 jedinki bijelog nosoroga, 750 pod brigom čovjeka. No, zbog krivolova i gubitka staništa njihov je broj posljednjih osam godina strelovito opadao. Broj jedinki sjevernog bijelog nosoroga u travnju 2006. godine bio je oko 30, da bi do kraja godine životinjski svijet spao na tek četiri jedinke! 

Kako pojašnjavaju iz zagrebačkog Zoološkog vrta, uz krivolov zbog cijenjenog roga i uništavanja staništa, otežavajuća okolnost je i spori 'sistem' razmnožavanja jer ženke spolno sazrijevaju sa 7 ili 8 godina starosti te svake dvije do tri godine kote jedno mladunče nakon 16 mjeseci gestacije.

Malo je vjerojatno da će populacija biti spašena

Kažu i da je zabilježena umjetna oplodnja kod nekih vrsta nosoroga no u zadnjih 15 godina manje od 10 jedinki je uspješno okoćeno umjetnom oplodnjom zbog kompleksnog načina razmnožavanja. 

POGLEDAJTE GALERIJU

- Malo je vjerojatno da će populacija u budućnosti sa početno malim brojem jedinki biti uspješna u razmnožavanju ili biti održiva. Da bi populacija nosoroga bila genetički održiva potrebno je minimalno 20 jedinki koje su genetički razdvojene kako bi se izbjeglo razmnožavanje u srodstvu koje za sobom vuče abnormalnosti i sterilnost. Nažalost, malo je vjerojatno da će bijeli nosorog ''čudesno'' biti spašen od izumiranja no znanja stečena o umjetnoj oplodnji primjenjiva su na druge ugrožene vrste nosoroga, primjerice Sumatranskog, čiji broj jedinki je procijenjen na samo 100 jedinki - kaže Dijana Beneta, zoologinja i kuratorica za sisavce zagrebačkog Zoo-a. 

U Sumatran Rhino Sanctuary se nalazi 7 od 100 preostalih jedinki te se intenzivnim programom razmnožavanja u zaštićenom prirodnom okruženju okoćena dva mladunca 2012. i 2016. godine. Ukoliko se taj trend nastavi kroz stoljeće bi vjerojatno broj jedinki Sumatranskog nosoroga dosegao 2000-2500 jedinki, što je minimalno broj jedinki nosoroga za održivu populaciju, kaže Beneta. 

Idi na 24sata

Komentari 21

  • crni_komarac 21.03.2018.

    **** Admin **** : Poštovani, hvala vam na ukazanoj pogrešci, ispravili smo u članku. Ukoliko mislite da je informacija nepotpuna ili pogrešna ili ste uočili bilo kakvu pogrešku - upotrijebite mogućnost prijave ispravka, koja se nalazi na dnu članka desno. Lp

  • 20.03.2018.

    Nestali? Moš mislit! Evo ih u saboru, samo lažu, nosevi nikad veći.

  • stočar 20.03.2018.

    To će se isto desiti i sa kravama u Hrvatskoj.

Komentiraj...
Vidi sve komentare