To je to što me zanima!

Zagađujemo sve: Svemirsko smeće prijeti svijetu iz mraka...

Najnovija eksplozija u svemiru ponovno je otvorila pitanja o velikoj količini otpada koji sakupljamo u atmosferi. U orbiti nalaze se stotine tisuća komada smeća
Vidi originalni članak

Satelit američkih zračnih snaga star 20 godina eksplodirao je u svemiru te izbacio nova 43 komada smeća u Zemljinu orbitu.

Iako je satelit zbog iznenadne promjene u temperaturi eksplodirao još 3. veljače, nadležni u Svemirskoj komandi zračnih snaga vijest su objavili tek ovih dana. Tvrde i da prilikom eksplozije ostali aktivni sateliti nisu bili ugroženi.

Riječ je o meteorološkom satelitu, koji su lansirali 1995. godine i bez prekida je radio sve dotad. Znanstvenici još istražuju kako je točno došlo do eksplozije jednog od najstarijih satelita koji je kontinuirano slao podatke na Zemlju. U orbiti je još šest takvih satelita, a sljedeće godine trebali bi lansirati i sedmi.

- Budući da više nismo koristili njegove podatke, minimalno ćemo osjetiti gubitak. Jedino po čemu se ovaj događaj razlikuje od drugih je što je ovdje bila riječ o satelitu koji je još bio u funkciji - kazali su iz američkih zračnih snaga.

Najnovija eksplozija u svemiru ponovno je otvorila pitanja o velikoj količini otpada koji sakupljamo u atmosferi.

Od Sputnika 1, prvog objekta koji su Sovjeti lansirali u svemir prije 53 godine, u Zemljinoj orbiti nakupilo se na stotine tisuća komada otpada. Uglavnom je riječ o ostacima starih raketa, napuštenih satelita i šrapnela s projektila, koji kruže oko našeg planeta.

Postoji čak 22.000 objekata koji su dovoljno veliki kako bi ih znanstvenici sa Zemlje mogli pratiti te još stotine tisuća komadića koji bi mogli predstavljati problem ljudima na putu u svemir. Čak i astronauti u Međunarodnoj svemirskoj postaji s vremena na vrijeme moraju raditi manevre kako bi izbjegli sudar sa smećem.

Količina otpada u orbiti značajno se povećala 2007. godine nakon kineskog testiranja antisatelitskih projektila. Nakon tog testa, prema nekim procjenama, ostavili smo novih 150.000 komada smeća. Veliki problem predstavljaju i nesreće poput ove, koje je gotovo nemoguće predvidjeti, a nakon kojih u svemiru ostaje nova gomila otpada. Jedan takav bio je sudar američkog Iridijuma i nefunkcionalnog ruskog satelita 2009. godine.

U posljednje vrijeme sve više znanstvenika glasno progovara o ovom gorućem problemu te smišljaju rješenja kako očistiti svemir. Jedan od prijedloga je pokušati sakupiti ga vrećama, no ništa u vezi s tim još nisu pokušali učiniti.

Idi na 24sata

Komentari 14

  • giustizia 04.03.2015.

    Rijesiti to smece nije nemoguce. Skupo - da, ali rijesenja su tu. Prvo, glupost je reci da ce se otpad skupljati nekim "vrecama, mrezama" itd). Rijesenje je jednostavno. Poveze se par satelita koji su "mrtvi", malo ih se uspori kontroliranim raketnim motorima (koji bi bili montirani u tom trenutku) i kontroliranim usporenjem, se proracuna mjesto pada (ukoliko ne izgore totalno u atmosferi). Nadalje, svi novi sateliti ce imati vec montirane male raketne korektore (koji ce biti u "stand by" dok ne dobiju impuls sa Zemlje), koji ce ("mrtvi") satelit moci "srusiti" ili poslati u neku daljnju orbitu, gdje ce biti sabirna orbita ("groblje"). U buducnosti, kad tehnologije budu savrsenije, ti ce se mrtvi sateliti ili reciklirati na neki nacin, ili ce ih se opet "lansirati" ili u duboki svemir, ili pak na neki mjesec (satelit) ili planetu, koji ce bukvalno posluziti kao "groblje" za otpad sa Zemlje. I jos nesto - koliko god to izgleda, odnosno zvuci "bombasticno" da je svemir natrpan smecem, ustvari, to je glupost. Zamislite velicinu mora i oceana... Koliko se plovila unazad 4-5 stoljeca (pa i vise) otisnulo put otvorena mora... Zamislite koliko ih je dozivjelo havarije i koliko su smeca (koji nije bio rastvoriv) bacili sa tih plovila ... E sad, probajte procijeniti koliko se brodova sudarilo na otvorenim morima s nekim detritom.... Ne? A sad usporedite orbite koje su stotine, pa i tisuce km udaljene od zemlje (geostacionarna orbita je na skoro 36000 km). Zamislite povrsinu plasta kugle koji se nalazi na toj visini. Znaci "kugla" kojoj je promjer 84000km !!!! To je toliki prosor (ne samo povrsina, jer nisu svi na istoj visini) da je samo teoretski mogucno sudariti se s necim i to u nekoj jedinici vremena ekstremno velikoj (tisuce, pa i milijuni godina)!!!

  • TINA77_2 04.03.2015.

    bude to Eko Eko sve popapao!!

  • FPS95 04.03.2015.

    Pa kako je mogao eksplodirati ?

Komentiraj...
Vidi sve komentare