To je to što me zanima!

Učenik inovator (17): Uz moj Solarinator uvijek imate struju

Matko Pavičić iz Požege (17) smislio je prenosivi uređaj za solarnu energiju koji možete nositi sa sobom na vikendicu i koji puni sve kućanske aparate
Vidi originalni članak

Cijelu godinu sam radio na svojem izumu. Želim ga masovno proizvoditi i vjerujem da ću pronaći investitore.

Ispričao nam je to Matko Pavičić (17), koji je na 10. Međunarodnom sajmu inovacija, gospodarstva i tehničkog stvaralaštva mladih Inventum u Iloku predstavio Solarinator, uređaj za usmjeravanje solarnih panela prema najboljem izvoru svjetlosti. Solarinator se može prenositi, a iskoristivost dnevne svjetlosti je i do 40 posto veća u odnosu na ostale solarne uređaje. Uz to, odlikuje ga i izrazito mala potrošnja električne energije. Ovom inovacijom učenik Tehničke škole u Požegi osvojio je u konkurenciji 153 izlagača u Iloku srebrnu medalju.

– Ovim solarnim panelom prikupimo više energije nego običnima i dovoljan je za rad desetak sitnijih uređaja u prostoriji. Najbolje ga je koristiti u vikendicama, gdje vidim široku primjenu za uređaje ovoga tipa. Ima relej koji se okreće svake dvije minute prema Suncu u potrazi za najboljim izvorom svjetlosti, a senzor se sastoji od tri fotootpornika koji detektiraju sjenu – kaže Matko, učenik trećeg razreda smjera računalnog tehničara za strojarstvo. Ističe da se Solarinator bez problema može koristiti za školsku obuku, a karakterizira ga i puno manja potrošnja električne energije u odnosu na standardne solarne uređaje.

– Solarinator radi uz pomoć senzora za detekciju sjene i sastoji se od tri solarne ploče, od kojih je svaka snage 20 vata – kaže srednjoškolac. Matko je na ovoj inovaciji radio pod vodstvom mentora Martina Kaprela, a ideja mu je došla spontano. Uvjerava nas da je cijena Solarinatora oko 10.000 kuna te se nada da će njegovu inovaciju prepoznati netko od investitora kako bi mu pomogao da počne s masovnijom proizvodnjom. Solarinatoru je moguće i povećati snagu postavljanjem dodatnih solarnih ploča, a upravo o tome Matko razmišlja u budućnosti kako bi ga unaprijedio.

– Kako je ovo prijenosni solarni uređaj, u prednosti je pred fiksnima. Na tržištu ima sličnih uređaja, ali ni jedan se ne može micati s jednog mjesta na drugo. Velika razlika je i u tome što se kod fiksnih solarnih uređaja mora prilagođavati program za upijanje sunčeve svjetlosti, dok u ovom mojem to nije potrebno jer on sam prati sunce – kaže inovator. Njegov uređaj pokreće se pomoću dva motora po osima, a ima i regulator punjenja te je na njega moguće postaviti i veće solarne panele. Kako bi uopće počeo s radom, Solarinator je potrebno spojiti na izvor struje te se potom on svake dvije minute okreće prema izvoru svjetlosti.

Idi na 24sata

Komentari 21

  • 25.05.2016.

    copy / paste

  • BlackWing 23.05.2016.

    60W samo.. sorry ali useless. To može pogonit jednu žarulju (klasičnu, ili 4 LED) i samog sebe jedino. Nemožeš na takvu malu snagu čak niti pretvarač spojit, ne isplati se, a za cijenu koštanja od 1.400 eura složim malko bolji sustav, koji će davati dovoljno Wattaže za komplet osvijetljenje kuće LEDicama. Jes da je nepokretan , što također smanjuje mogućnost kvara, zar ne, i donosi daleko bolji učinak EU invested/Watts..

  • dkatica2 23.05.2016.

    mali ti si još u pučkoj školi

Komentiraj...
Vidi sve komentare