To je to što me zanima!

Uložio 150 kn u virtualni novac i zaboravio ga, sad je milijunaš

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video
Norvežanin Kristoffer Koch je 2009. uložio 150 kuna u virtualni bitcoin. Nakon četiri godine je provjerio račun na kojem su bili milijuni. Dio bogatstva potrošio je na stan
Vidi originalni članak

Streloviti rast virtualnog novca, bitcoina, lansirao je među bogataše Norvežanina Kristoffera Kocha. On je 2009. godine kupio oko 150 kuna u Bitcoinima i zaboravio na njih. Nakon četiri godine postao je milijunaš jer je 150 kuna naraslo na vrtoglavih 4,9 milijuna kuna, piše The Guardian.

Za bitcoine je saznao slučajno dok je pisao studijski rad o šifriranju. Četiri godine se nije sjetio svog ulaganja dok mu velika medijska pažnja Anonymousa nije skrenula pozornost na virtualni novac. Odmah je pogledao što se dogodilo s njegovih stotinjak norveških kruna i ostao zatečen.

- Pisalo je da imam 5.000 bitcoina na računu, a po današnjem tečaju to je oko pet milijuna kruna - kazao je norveškim medijima uzbuđeni Koch.

Koch je razmijenio petinu bitcoina i kupio stan u prestižnoj četvrti Osla, Tojenu.

Vrijednost virtualne valute, bitcoin, ovog je travnja dosegla rekordnih 266 dolara. Ubrzo se survala na 50, a od tada je vrlo nestabilna. U posljednjih godinu dana ukupna količina bitcoina porasla je sa 8,7 na gotovo 11 milijuna.  U svijetu ga koristi čak 86.000 ljudi.

Bitcoin je online P2P (person to person) valuta. Zamišljena je kao decentralizirana valuta bez institucije koja bi upravljala količinom izdanog novca ili njegovom vrijednosti. Razmjenu valute nadgleda softver koji algoritmima osigurava broj “kovanica” i njihovo trošenje. Na internetu se može koristiti kao prava valuta te mijenjati za usluge i proizvode. Ideja je nastala u Japanu i proširila se prvo na SAD, a potom i ostatkom svijeta.

Otvorili prvi bankomat za virtualni novac

Bitcoini se najčešće za tradicionalni novac kupuju u internet mjenjačnicama od kojih je najpoznatija Mt Gox. No sve se češće koriste i u stvarnom svijetu. Bitcoinom je moguće platiti pivo u nekoliko pubova u Londonu. U kanadskom Vancouveru postoji i bankomat za bitcoin, a ako želite podići svoj novac morate skenirati dlan.

Biste li vi pristali da vam šef dio plaće isplati u virtualnoj valuti? 

Idi na 24sata

Komentari 89

  • gazimar 05.11.2013.

    Virtualno je sve čemu se čovječanstvo može nadati i tražiti utjehu u njemu. Jer još kratko vrijeme moći će naći utjehu u malim stvarima. One pomalo nestaju zbog ekonomske računice.

  • gazimar 03.11.2013.

    To se zove sreća.

  • strmi007 03.11.2013.

    wtf

Komentiraj...
Vidi sve komentare