Obavijesti

News

Komentari 199

Hrvatska je prodajom zaliha zlata izgubila 4 milijarde kuna

Hrvatska je prodajom zaliha zlata izgubila 4 milijarde kuna
1

Stručnjaci kažu da se zlato prodaje u vrijeme rata i teškog siromaštva, a HNB ga je prodao u vrijeme u kojem je Hrvatskoj išlo nabolje. Rohatinski ga je prodao 2005.

Središnje banke diljem svijeta lani su kupile 477,2 tone zlata, što je druga najveća kupljena količina u zadnjem desetljeću. Dok je svjetski trend povećanje zlatnih rezervi, Hrvatska se svojih samo sjeća.

Naime, bivši guverner HNB-a Željko Rohatinski je 2005., kako je prvi pisao Express, prodao naslijeđenih 15,5 tona zlata od bivše SFRJ za 145 milijuna dolara, odnosno za oko 797 milijuna kuna. Te godine Hrvatska je bilježila gospodarski rast od 4,3 posto i pad nezaposlenosti na 308.000 ljudi, kojih je 2002. bilo 390.000. Stručnjaci kažu da se zlato prodaje u vrijeme rata i teškog siromaštva, a HNB ga je prodao u vrijeme u kojem je Hrvatskoj išlo nabolje. Danas bi na njemu zaradili, tvrde analitičari Auro Domusa, najmanje četiri milijarde kuna.

Goran Marić, član Znanstvenog društva ekonomista za HRT, još je prije dvije godine izračunao da bi se vrijednost hrvatskog zlata koje je prodano u bescjenje kretala u milijardama kuna. A odakle smo imali toliko zlata, pojasnio je: “Hrvatskoj je pripalo temeljem sukcesije u dva dijela monetarno zlato, čistoće 99,99% - 1955 kg od ukupnih 8,5 tona koje su bile u Beogradu i 13,5 tona od ukupnih 46 tona deponiranih u Baselu. Prema kriteriju koji je utvrdio MMF, Hrvatskoj je pripadalo 28,49 od te imovine. To je činilo 15,5 tona.”

A što bi nam to danas značilo, pojašnjava direktor Auro Domusa Loris Dessardo.

- Ne samo da bi Hrvatska s lakoćom apsorbirala trošak zamrzavanja tečaja švicarca, koji se procjenjuje na 400 milijuna kuna, nego bi imala znatno lakšu poziciju kod odlučivanja o eventualnoj konverziji kredita iz švicarskih franaka u kune - rekao je.


Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+

Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 199
Šef DHMZ-a za 24sata: 'Bit će još gore, evo kada se kod nas očekuje 50 stupnjeva...'
IVAN GUTTLER

Šef DHMZ-a za 24sata: 'Bit će još gore, evo kada se kod nas očekuje 50 stupnjeva...'

U Hrvatskoj su do sada najviše temperature izmjeren u Pločama 42,8 stupnjeva u kolovozu 1981 godine, rekao nam je šef DHMZ-a...
KO ŽIV KO SKUHAN Pali klimu! Pogledajte što dolazi u nedjelju
TOPLINSKI UDAR

KO ŽIV KO SKUHAN Pali klimu! Pogledajte što dolazi u nedjelju

Danas Hrvatsku očekuje pretežno sunčano i izuzetno vruće vrijeme, s temperaturama koje dosežu i 36°C. Povremeno je moguća umjerena naoblaka i rijetki lokalni pljuskovi u unutrašnjosti Dalmacije
HDZ-ov načelnik vozio pijan pa za 24sata kaže: 'Kada me krenulo 'lovit' išao sam kući...'
DRAMA U TORDINCIMA

HDZ-ov načelnik vozio pijan pa za 24sata kaže: 'Kada me krenulo 'lovit' išao sam kući...'

Vozač je smješten u posebnu prostoriju do prestanka djelovanja opojnog sredstva, objavila je policija...