Obavijesti

News

Komentari 41

Nedostaje nam između 8000 i 10.000 medicinskih sestara

Ravnatelj zagrebačkog KBC-a Ante Ćorušić na Kongresu u Kliničkom bolničkom centru Zagreb istaknuo je kako nema dovoljno zaposlenih da bi pacijenti dobili odgovarajuću skrb

VIDEO

Na kongresu "Razvojni putevi sestrinstva" u Kliničkom bolničkom centru (KBC) Zagreb rečeno je kako u hrvatskim medicinskim institucijama nedostaje između osam i 10.000 medicinskih sestara i tehničara te da pacijenti ne mogu dobiti odgovarajuću skrb i njegu.

"U ovoj kući radi 2500 sestara i tehničara bez kojih sustav ne bi mogao funkcionirati. Nažalost tu, kao i svim hrvatskim medicinskim institucijama, nedostaje značajan broj medicinskih sestara i tehničara. Imam podatak da u cijelom sustavu nedostaje od osam do deset tisuća medicinskih sestara, a trenutno ih je zaposleno oko 35.000. Ta brojka nije dovoljna da naši pacijenti dobiju odgovarajuću skrb i njegu na razini prosjeka zemalja EU-a", istaknuo je ravnatelj zagrebačkog KBC-a Ante Ćorušić.

Smatra da će ministar zdravstva Milan Kujundžić imati sluha za probleme sestara jer je on, kazao je, dugo vremena u struci i ima osam godina prakse kao ravnatelj KBC Dubrava. "Ministar Kujundžić zasigurno zna probleme sestrinske struke u funkcioniranju cjelokupnog hrvatskog zdravstva i vjerujem da će taj problem riješiti", kazao je.

Ovaj je kongres važan događaj za sestrinsku struku, ali i KBC Zagreb s obzirom da smo mi domaćini kongresa, rekao je Ćorušić.

Pomoćnica ravnatelja za sestrinstvo, glavna sestra KBC-a Zagreb i predsjednica kongresa Marija Orlić - Šumić rekla je kako će se na dvodnevnom kongresu govoriti o razvojnom putu od 1942. godine, a koji nije bio lagan. Cilj je pokazati razvojne puteve sestrinstva u specifičnim područjima vezana za organizacijsku strukturu, upravljanje znanjem, prevenciju infekcija povezanih sa zdravstvenom skrbi, istraživanje u sestrinstvu i kvalitetu u sestrinstvu. Raspravljat će se o standardu obrazovanja medicinskih sestara u Hrvatskoj, organizacijskoj strukturi KBC Zagreb, razvoju sigurnosnog menadžmenta i sl.

Orlić - Šumić  je istaknula da postoje brojni problemi u toj struci, a najveći je manjak medicinskih sestara i nepriznavanje njihove visoke stručne spreme, odnosno zakonska uredba koja ih ne prepoznaje.

"Visokoobrazovane sestre imaju plaću prvostupnice, i to je uredba koja se mora mijenjati, a te bi sestre trebale imati od 1600 do 2000 kuna više. Očekujem da se taj problem što prije riješi", kazala je i istaknula kako je potrebno podići broj i obrazovnu strukturu medicinskih sestara.

Orlić - Šumić  je dodala da u je KBC-u Zagreb sredinom veljače nedostajalo oko 700 medicinskih sestara, da ih je 260 primljeno na rad na određeno vrijeme, te se odmah vidio napredak. "Kada imate veći broj sestara imate kvalitetniju zdravstvenu njegu, sigurnost bolesnika i osoblja je na višem nivou. Sada nedostaje oko 500 sestara, kako bi naš posao bio zaokružen i kako bismo ga mogli profesionalno obavljati, a naši pacijenti dobili višu kvalitetu njege i bolji sustav", rekla je Orlić - Šumić.

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.

Komentari 41
VIDEO

VIDEO Svih šest Rafalea sletjeli su na Pleso. Državni vrh okupio se oko aviona: 'Ostvarili san!'
PRATITE NA 24SATA

VIDEO Svih šest Rafalea sletjeli su na Pleso. Državni vrh okupio se oko aviona: 'Ostvarili san!'

Povijesnim preletom od vojne baze kod Bordeauxa u Zagreb stiže prvih šest od ukupno 12 borbenih zrakoplova Rafalea koje je Hrvatska naručila od Francuske

Prva snimka Rafalea i poruka kontroli leta: 'Hrvatsko nebo bit će sigurnije. Stigli smo kući...'
POGLEDAJTE VIDEO

Prva snimka Rafalea i poruka kontroli leta: 'Hrvatsko nebo bit će sigurnije. Stigli smo kući...'

Piloti Hrvatskog ratnog zrakoplovstva s višenamjenskim borbenim avionima Rafale danas 25. travnja 2024. godine oko 12 sati prilikom ulaska u hrvatski zračni prostor stupili su u kontakt s Hrvatskom kontrolom zračne plovidbe. U hrvatski zračni prostor ušli su u području Istarske županije, a poletjeli su s aerodroma u francuskom Bordeauxu nešto prije 11 sati. Prilikom ulaska u hrvatski zračni prostor, piloti Hrvatskog ratnog zrakoplovstva poslali su poruku svim hrvatskim građanima s ovog povijesnog preleta: "Upravo ulazimo u hrvatski zračni prostor koji će od danas biti još sigurniji. Hrvatski Rafale i hrvatski piloti su stigli kući!"
Dvije 'madamice' su u Zagrebu godinama vodile posao. Za sat vremena naplaćivale 159,27 €!
ZARADILE 30 TISUĆA EURA

Dvije 'madamice' su u Zagrebu godinama vodile posao. Za sat vremena naplaćivale 159,27 €!

DETALJI OPTUŽNICE Spolne usluge oglašavale su pod naslovima 'Plava bomba 35 g.', 'Mazna37', 'Vatrena plavuša, grudi 4' i slično. Neki od muškaraca su odlazili kada bi vidjeli da žena ne odgovara opisu iz oglasa