Obavijesti

News

Komentari 47

Sramota: Godinu dana čekaju rješenje da su im djeca bolesna

Sramota: Godinu dana čekaju rješenje da su im djeca bolesna
3

Roditelji djece s invaliditetom uz okolnosti koje su ih zatekle, još goru bitku vode s kompliciranom birokracijom. Na odluku kojom im djeca dobivaju status invalida čekaju predugo

VIDEO

Od teških bolesti koje su zadesile našu djecu gora je samo borba s birokratima, složni su roditelji djece s invaliditetom koji mjesecima čekaju da jedinstveno tijelo za vještačenje donese odluke o stupnju invaliditeta njihove djece.

Kristijan Jović (9) prije tri godine dobio je gripu zbog koje je imao moždani udar. Ostao je invalid.

- Bio je u komi 16 dana, a vještaci su procijenili da na donje ekstremitete ima 60 posto invaliditeta. Unatoč tome, svake dvije godine moramo obnavljati vještačenje. Svu dokumentaciju Jedinstvenom tijelu vještačenja poslali smo lani u lipnju. Do danas nema odgovora. Zvali su nas iz HZMO-a i tražili rješenje da bi Kristijan i dalje primao uvećani dječji doplatak, pa su iz nadležnog Centra za socijalnu skrb morali slati dopis da je vještačenje u tijeku kako mu to ne bi ukinuli. Na ovaj način koči se rad više institucija, a na kraju najviše ispaštaju naša djeca - upozorio je tata Darijan. Od invalidnine koja je 1250 kn te 500 kn uvećanog dječjeg doplatka sinu plaća privatne terapije.

I on i supruga su zaposleni te imaju još dvoje djece.

- Djeca s teškoćama u razvoju svake dvije godine moraju na ponovljeno vještačenje i o tome ovise njihova osobna invalidnina, uvećani dječji doplatak i niz drugih prava. Moj sin Tin ima 15 godina, a osim sa sindromom Down nosimo se s nizom zdravstvenih oštećenja. Rješenje Jedinstvenog tijela vještačenja čekamo od ožujka prošle godine i do danas ga nismo dobili, a zbog toga su nam ukinuli invalidninu i ostali smo bez svih prava – objašnjava Helena Melovnik Zrinjski (44) iz Zagreba dodajući kako Tin zbog svog stanja svakodnevno ide na rehabilitaciju.

Majci status za 17 dana

Ističe kako je nekoliko puta zvala Jedinstveno tijelo vještačenja da bi im skrenula pozornost na potrebu hitnog rješavanja slučaja, ali od toga nije bilo nikakve koristi.

- Zaista ne razumijem što se ondje zbiva. Evo, samo za primjer: da bih na temelju dijagnoze svojeg sina ostvarila pravo na 4-satno radno vrijeme, moraju mi izdati rješenje. Istodobno sam poslala za sebe i sina. Moj sin još nije došao na red, ali meni su u roku 17 dana poslali moje rješenje. Kao da nije riječ o istom slučaju - ogorčena je Helena.

Siniša Bosanac iz Facebook grupe Pomozimo djeci s invaliditetom upozorava kako je do početka prosinca naglo porastao broj predmeta na štetu djece s invaliditetom.

Više od 34.000 predmeta

- Donošenjem zakona od 1. 1. 2015. godine sva su ta tijela objedinjena u Jedinstveno tijelo vještačenja (JTV), no nisu napravili nikakav prijelazni period. Ukinuli su sva druga vještačenja i slili ih na jedno mjesto. Sad imate situaciju da zbog više rješenja dolazite u istu instituciju pet puta. S početnih 10.000 neriješenih predmeta u svibnju su imali oko 20.000, a početkom prosinca 34.000 predmeta. Vjerujem da je danas broj još veći jer nam se javlja sve više roditelja. To se mora srediti – kazao je Bosanac.

Iz Zavoda za vještačenje kažu kako se JTV bavi različitim vrstama vještačenja za ostvarivanje prava invalida, socijalne skrbi, mirovinskog osiguranja...

Nemamo dovoljno ljudi

- Od početka rada, s obzirom na broj predmeta koji su preuzeti iz raznih sustava, u JTV-u se predmeti rangiraju i rješavaju prema prioritetima, s tim da djeca s teškim oštećenjima imaju poseban prioritet i rješavaju se u najkraćemu mogućem roku, puno brže od nekih drugih predmeta (npr. znaka pristupačnosti ili oslobađanja od plaćanja cestarine). Budući da je vještačenje utvrđivanje tjelesnog, intelektualnog, osjetilnog i mentalnog oštećenja, invaliditeta, funkcionalne sposobnosti, razine potpore te radne sposobnosti osobe, za njegovu provedu potrebni su specifični kadrovi iz raznih područja, prije svega liječnici, socijalni radnici, psiholozi, rehabilitatori, logopedi, pedagozi. Objektivne okolnosti na tržištu rada, kad su u pitanju ti profili, te nedostaci prostorno-tehničkih uvjeta onemogućuju da radimo brže – ustvrdila je ravnateljica Zavoda za vještačenje, profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom, dr. med. Lidija Hrastić.

Istaknula je kako u zavodu trenutačno radi 77 vještaka, a potrebe su za najmanje 90 stručnjaka. Njima je nadležno Ministarstvo rada i mirovinskog sustava. Zatražili smo od ministrice Nade Šikić objašnjenje gomilanja neriješenih predmeta te plan rada JTV-a, no oni su nam samo proslijedili odgovor ravnateljice zavoda. O konkretnim brojevima neriješenih predmeta ni jedna ni druga institucija ništa nisu rekle.

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.

Komentari 47
VIDEO

VIDEO Svih šest Rafalea sletjeli su na Pleso. Državni vrh okupio se oko aviona: 'Ostvarili san!'
PRATITE NA 24SATA

VIDEO Svih šest Rafalea sletjeli su na Pleso. Državni vrh okupio se oko aviona: 'Ostvarili san!'

Povijesnim preletom od vojne baze kod Bordeauxa u Zagreb stiže prvih šest od ukupno 12 borbenih zrakoplova Rafalea koje je Hrvatska naručila od Francuske

Prva snimka Rafalea i poruka kontroli leta: 'Hrvatsko nebo bit će sigurnije. Stigli smo kući...'
POGLEDAJTE VIDEO

Prva snimka Rafalea i poruka kontroli leta: 'Hrvatsko nebo bit će sigurnije. Stigli smo kući...'

Piloti Hrvatskog ratnog zrakoplovstva s višenamjenskim borbenim avionima Rafale danas 25. travnja 2024. godine oko 12 sati prilikom ulaska u hrvatski zračni prostor stupili su u kontakt s Hrvatskom kontrolom zračne plovidbe. U hrvatski zračni prostor ušli su u području Istarske županije, a poletjeli su s aerodroma u francuskom Bordeauxu nešto prije 11 sati. Prilikom ulaska u hrvatski zračni prostor, piloti Hrvatskog ratnog zrakoplovstva poslali su poruku svim hrvatskim građanima s ovog povijesnog preleta: "Upravo ulazimo u hrvatski zračni prostor koji će od danas biti još sigurniji. Hrvatski Rafale i hrvatski piloti su stigli kući!"
Dvije 'madamice' su u Zagrebu godinama vodile posao. Za sat vremena naplaćivale 159,27 €!
ZARADILE 30 TISUĆA EURA

Dvije 'madamice' su u Zagrebu godinama vodile posao. Za sat vremena naplaćivale 159,27 €!

DETALJI OPTUŽNICE Spolne usluge oglašavale su pod naslovima 'Plava bomba 35 g.', 'Mazna37', 'Vatrena plavuša, grudi 4' i slično. Neki od muškaraca su odlazili kada bi vidjeli da žena ne odgovara opisu iz oglasa