Obavijesti

News

Komentari 59

Zaboravljeni junak: Svoj život svi dugujemo ovome čovjeku...

Zaboravljeni junak: Svoj život svi dugujemo ovome čovjeku...
1

Da nije bilo Vasilija Aleksandroviča Arkipova vjerojatno bi došlo do nuklearne katastrofe čije bi posljedice bilo teško sagledati. On je uspio zaustaviti lansiranje nuklearnog torpeda

VIDEO

Vasilij Aleksandrovič Arkipov je čovjek koji je uspio spasiti svijet od propasti. No o tom "tihom" heroju i dana se malo zna. 

U listopadu 1962. godine Kubanska kriza je bila na vrhuncu. Američka mornarica je na Karibima primijetila sovjetsku podmornicu. Grupa od 11 američkih razarača i nosač zrakoplova napali su sovjetsku podmornicu i ispalili seriju signalnih dubinskih bombi. Amerikanci nisu znali da je sovjetska podmornica naoružana nuklearnim torpedom B-59 i da zapovjednik razmišlja o tome da ga ispali. Zapovjednik Valentin Savitski na kraju je odlučio ispaliti torpedo. Moskva danima nije bila u kontaktu s tom podmornicom, a torpedo koji je nosila imao je snagu bombe koji su Amerikanci 17 godina prije bacili na Hirošimu. Temperatura u podmornici se popela na gotovo 50 stupnjeva. Sustav za preradu zraka podmornice bio je u kvaru, a izranjanje na površinu nije bila opcija. Vadim Orlov, časnik koji je bio u podmornici, sjeća se jednog izuzetno jakog udarca. 

- Amerikanci su nas pogodili nečim jačim od granate. Savitski je tada viknuo kako je možda na površini već počeo rat, rekao je i da ćemo ih gađati. Rekao je i da ćemo mi umrijeti, ali da nećemo biti sramota naše flote - ispričao je Orlov.

Zapovjednik je naredio da se nuklearni torpedo od deset kilotona pripremi za ispaljivanje. Nema sumnje da bi odgovor stigao s druge strane. Dogodila bi se vjerojatno katastrofa čije bi posljedice bilo teško sagledati. No o se nije dogodilo i to zahvaljujući Vasiliju Aleksandroviču Arkipovu.

Nije odobrio lansiranje torpeda

Za lansiranje torpeda trebala je suglasnost zapovjednika podmornice, političkog komesara Ivana Semjonoviča Maslenikova i drugog kapetana Arkipova. Savitski i Ivan Semonovič Maslenikov bili su za ispaljivanje torpeda, a  Arkipov protiv. Njegovo "ne" značilo je i da se torpedo ipak neće ispaliti i da neće doći do nuklearnog rata.

Ruska posada nije znala što se događa na površini. Oni su dobili naredbu da idu na Kubu, a onda im je bez objašnjenja rečeno da stanu i čekaju na Karibima. Nisu bili u kontaktu sa svijetom i mislili su da je rat već počeo. Vasilij Aleksandrovič Arkipov je ostao pribran. Uspio je uvjeriti zapovjednika Savitskog da naredi izranjanje podmornice i pričeka zapovijed iz Moskve. Uspio je zapovjednika uvjeriti da podmornica nije u opasnosti. Podmornica je na kraju isplovila i vratila se u Rusiju. Što je Arkipov točno rekao zapovjedniku ne zna se. I o Arkipovu ima malo podataka budući da je cijeli slučaj i dalje državna tajna. 

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.

Komentari 59
VIDEO

Hrvatima otkrila strašnu istinu o Černobilu, htjeli su je uhititi
FELJTON: ČERNOBILSKE TAJNE

Hrvatima otkrila strašnu istinu o Černobilu, htjeli su je uhititi

PRVI DIO Zagrebački Radio 101 prvi je u Jugoslaviji objavio informaciju o nuklearnoj katastrofi u Černobilu. Znanstvenica Alica Bauman danima je na televiziji obavještavala javnost o posljedicama

VIDEO Svih šest Rafalea sletjeli su na Pleso. Državni vrh okupio se oko aviona: 'Ostvarili san!'
PRATITE NA 24SATA

VIDEO Svih šest Rafalea sletjeli su na Pleso. Državni vrh okupio se oko aviona: 'Ostvarili san!'

Povijesnim preletom od vojne baze kod Bordeauxa u Zagreb stiže prvih šest od ukupno 12 borbenih zrakoplova Rafalea koje je Hrvatska naručila od Francuske
Prva snimka Rafalea i poruka kontroli leta: 'Hrvatsko nebo bit će sigurnije. Stigli smo kući...'
POGLEDAJTE VIDEO

Prva snimka Rafalea i poruka kontroli leta: 'Hrvatsko nebo bit će sigurnije. Stigli smo kući...'

Piloti Hrvatskog ratnog zrakoplovstva s višenamjenskim borbenim avionima Rafale danas 25. travnja 2024. godine oko 12 sati prilikom ulaska u hrvatski zračni prostor stupili su u kontakt s Hrvatskom kontrolom zračne plovidbe. U hrvatski zračni prostor ušli su u području Istarske županije, a poletjeli su s aerodroma u francuskom Bordeauxu nešto prije 11 sati. Prilikom ulaska u hrvatski zračni prostor, piloti Hrvatskog ratnog zrakoplovstva poslali su poruku svim hrvatskim građanima s ovog povijesnog preleta: "Upravo ulazimo u hrvatski zračni prostor koji će od danas biti još sigurniji. Hrvatski Rafale i hrvatski piloti su stigli kući!"